Městská knihovna Česká Třebová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Česká Třebová.JPG
Souřadnice
Založena 1863
Knihovní fond
Knihovní fond 106 732
Přístupnost pro uživatele
Registrovaní uživatelé 2510
Další informace
Ředitel Mgr. Gabriela Boháčková
Telefon 732 756 827 (na půjčovnu)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městská knihovna Česká Třebová sídlí ve Smetanově ulici čp. 173. Je zde široká nabídka beletrie i naučné literatury, jak pro dospělé, tak pro děti a mládež. Kromě knih nabízí k vypůjčení různé tituly časopisů, komiksy, audioknihy, e-knihy a deskové hry. Umožňuje čtenářům přístup k internetu a připojení k wi-fi. Vracení knih je možné přes Bibliobox. Knihovní fond je rozdělen do 3 oddělení: pro děti, mládež (Teenspace) a dospělé (1. patro). V městské části zvané Parník je zřízena pobočka městské knihovny, kde je v přízemí oddělení pro dospělé a v 1. patře oddělení pro děti.

Knihovna zajišťuje absenční výpůjční a informační služby, zprostředkovává Meziknihovní výpůjční službu. Kromě informačních služeb knihovna pořádá také akce pro veřejnost, od dětí až po seniory. Mezi další nabízené služby patří donáška knih do domu (primárně pro osoby se zdravotními problémy), obalování knih (učebnic), kopírování a tisk. Pravidelně vozí tituly pro občany také do Domova pro seniory a Domova s pečovatelskou službou.

Má funkci střediskové knihovny. Metodicky řídí 12 obecních knihoven v okolních obcích, obsazených dobrovolnými knihovníky, nakupuje a dodává jim výměnný knihovní fond. Jedná se o tyto obecní knihovny:

 • Anenská knihovna
 • Damníkov
 • Kozlov
 • Lhotka - dočasně uzavřeno
 • Přívrat
 • Rybník
 • Semanín
 • Skuhrov
 • Svinná
 • Třebovice
 • Vlčkov
 • Zhoř

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle záznamů okresního archivu byla první knihovna v České Třebové založena v roce 1863. Tehdy vznikl Čtenářský spolek, který také vlastnil skromnou knihovnu. V roce 1874 se tento spolek přeměnil na Občanskou besedu. Z ní se ještě před rokem 1920 vytvořila obecní knihovna. Byla umístěna v přízemí tehdejší dívčí školy na náměstí. Před vznikem veřejné knihovny v České Třebové existovaly knihovny v jednotlivých politických spolcích, řemeslnických sdruženích, byla tu také již zmíněná obecní knihovna. Podle knihovního zákona došlo postupně ke sloučení všech existujících knihoven ve městě.Obecní knihovna byla sloučená s knihovnou zdejšího Sokola, který ji dal okamžitě k dispozici, s řemeslnickou knihovnou, knihovnou strany sociálně demokratické a knihovnou Národní jednoty severočeské. Část knihovního fondu této knihovny však byla rozdělena do českých knihoven v okolních obcích, kde byla převaha německého obyvatelstva. K této reorganizaci došlo v průběhu roku 1922. Na podzim roku 1922 byla českotřebovské veřejnosti předána k užívání Jiráskova veřejná knihovna a čítárna. Své první sídlo nalezla v zadní části přízemní budovy státní reálky, vedle tělocvičny, se vstupem ze školního hřiště. Čtenářům nabízela přibližně 1 700 svazků, jejichž počet v průběhu příštího pololetí vzrostl na 240 knih. V počátcích evidovala knihovna okolo 170 čtenářů. Součástí knihovny byla čítárna s nabídkou řady českých novin a časopisů, revue a žurnálů literárního, kulturního či politického zaměření. K dispozici byly také nejrůznější ročenky, příručky a naučné slovníky. Prvním knihovníkem se stal učitel Antonín Kunst, jenž svěřenou funkci vykonával pětadvacet let.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Od 2. čtvrtletí roku 1998 je knihovna připojena k internetu. Ve stejném roce byla ukončena 1. etapa přechodu na automatizované zpracování knižního fondu a 1. března byl na dětském oddělení spuštěn automatizovaný výpůjční protokol knihovnického programu LANius. Roku 2005 zřízena čítárna a studovna v nově získané přízemní místnosti s bezbariérovým přístupem. Zde byly umístěny také tři počítače sloužící veřejnosti pro připojení k internetu.
 Později v průběhu roku následovalo oddělení pro dospělé a od ledna 2006 je plně automatizována i pobočka Parník. Od ledna 2006 má knihovna web včetně online katalogu.
 Knihovna se zúčastnila soutěže Biblioweb 2006 a umístila se na 2. místě ve své kategorii a odnesla si celkové vítězství v internetovém hlasování, stejně tak i v roce 2008 a v roce 2009 obsadila dokonce místo první. Od roku 2010 má knihovna také profily na Facebooku a Twitteru, kanál na Youtube.

V přízemí vzniklo v únoru 2013 nové oddělení Teenspace pro mládež, které umožňuje dětem od 11 letech trávit odpolední čas spolu v příjemném prostředí, kde mají k dispozici kromě knih, časopisů a komiksů, deskové hry, počítače a XBox. Chodby knihovny v centru města zdobí fotografie nebo umělecká díla místních tvůrců, u oddělení pro dospělé jsou k dispozici místa k posezení a automat na kávu či čokoládu. Ke konci roku 2015 byla zvětšena a nově vybavena pobočka Parník, tak aby knihovna byla oblíbeným místem na trávení volného času.

Městská knihovna Česká Třebová od roku 2015 používá otevřený integrovaný knihovní systém KOHA, který nahradil dříve užívaný knihovní systém Clavius.

Akce knihovny[editovat | editovat zdroj]

V knihovně se konají pravidelné akce pro malé čtenáře. Na oddělení pro děti probíhá Matyldino pohádkohraní (4–9 let) a Knihožrouti (6–11 let). Obě akce podporují zábavnou formou čtenářskou gramotnost a dětskou tvořivost. Starší děti mohou na oddělení Teenspace využívat hrací dny (kdy jsou vypnuté počítače a hrají se stolní hry nebo se hraje na počítači či Xboxu), navštěvovat Robo kroužek anebo se účastnit různých výzev.

Od roku 2007 také knihovna pořádá multikulturní festival „Českotřebovský kohoutek“. Je určen především dětem, ale doprovodný program zaujme celé rodiny a za příznivého počasí se koná pod širým nebem - v místním parku Javorka. V předvánočním čase přijíždějí divadelní soubory z různých koutů České republiky, aby byla knihovna pohádková. Knihovna je zapojena do projektu Noc s Andersenem, Lovci perel a Knížka pro prvňáčka, jehož součástí je akce pro prvňáčky Pasování dětí na čtenáře. Podílí se na vzniku a rozvoji databáze Osobnosti regionu a projektu Digitální knihovna.

Zároveň nabízí tematické besedy pro žáky základních škol a studenty středních škol, kromě seznámení s knihovnou vysvětluje možná nebezpečí internetu a přibližuje komiksovou literaturu.

Pro dospělé se pořádají autorská čtení, počítačové kurzy pro začátečníky, besedy a přednášky, pozvání přijali i známé osobnosti, např. Jaroslav Dušek, Radek Jaroš nebo Vlastimil Vondruška.

Dále poskytuje knihy pro projekt Kniha na cestu, který se realizoval v budově vlakového nádraží ve formě starého nefunkčního piana #knihadovlaku

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]