Středočeská vědecká knihovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Středočeská vědecká knihovna
Svk.jpg
Stát ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Webové stránky www.svkkl.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Středočeská vědecká knihovna v Kladně, příspěvková organizace je krajská knihovna, která poskytuje veřejné knihovnické a informační služby. Jejím zřizovatelem je Středočeský kraj.

Od roku 1954 sídlí v budově bývalého Okresního domu postavené v letech 1909-1910 podle projektu architektů Josefa Maříka a Karla Šidlíka. Dnes stavební památka.

Středočeská vědecká knihovna v Kladně vytváří univerzální knihovní fond. Trvale uchovává konzervační fond a historický fond.

  • konzervační fond obsahuje publikace získané jako povinné výtisky na základě příslušných právních předpisů
  • historický fond je v SVK v Kladně součástí fondu vzácných a vybraných dokumentů (staré tisky, unikáty, bibliofilská vydání, rukopisy, další dokumenty zasluhující zvláštní péči)
  • součástí univerzálního knihovního fondu je speciální fond regionálních dokumentů – dokumenty se vztahem ke Středočeskému kraji

Středočeská vědecká knihovna v Kladně nakupuje také knihy do výměnného fondu, které jsou prostřednictvím pěti pověřených knihoven zapůjčovány menším knihovnám ve Středočeském kraji.

Knihovna nabízí svým uživatelům možnost vypůjčit si knihy z jejího bohatého fondu, který čítá kolem 700 000 knih, elektronických zdrojů, audiovizuálních dokumentů, not, časopisů ad.

Dále poskytuje veřejný internet, meziknihovní výpůjční službu, nabízí veřejnosti širokou škálu kurzů a školení, rešeršní služby a mnohé další.

Celoročně pořádá v Malé galerii výstavy a ve studovně také přednášky, koncerty a další zajímavé akce.

Od roku 1993 je knihovna vydavatelem celostátního knihovnického měsíčníku Čtenář (časopis).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]