Lesbos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Lesbos (ostrov))
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Lesbos (rozcestník).

Souřadnice: 39°9′36″ s. š., 26°19′48″ v. d.

Lesbos
Λέσβος (řecky)
Satelitní snímek ostrova Lesbos z roku 1995
Satelitní snímek ostrova Lesbos z roku 1995
GR Lesvos.PNG
Lokalizace
ŘeckoŘecko Řecko
• kraj Severní Egeis
• reg. jednotka Lesbos
• obec Lesbos
• obecní jednotka 13
• komunita 73
• sídla 190 (201)[1]
1630 km²
Počet obyvatel
86 436[2] (rok 2011)
Největší město
Používané jazyky

Lesbos (druhý pád Lesbu, řecky: Λέσβος, turecky: Midilli) je řecký ostrov v severovýchodní části Egejského moře. Spolu s okolními malými neobydlenými ostrůvky tvoří stejnojmennou obec jež je zároveň regionální jednotkou spadající pod kraj Severní Egeis. Se svou rozlohou 1630 km² a délkou pobřeží 320 km je třetím největším ostrovem Řecka a osmým největším ostrovem Středomoří. Třetina obyvatel žije ve správním středisku Mytilini nacházejícím se na jihovýchodě ostrova. Další větší města ostrova jsou Kalloni, Plomari, Ayassos, Eressos, Molyvos a Petra. Vyrábí se zde proslulé lesboské sardelky a ouzo.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V obci a tedy i v regionální jednotce žilo v roce 2011 86 436[2] obyvatel. Obec Lesbos se člení na třináct obecních jednotek, které se dále skládají z komunit a ty z jednotlivých sídel, tj. měst a vesnic. V závorkách je uveden počet obyvatel obecních jednotek a komunit.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Lesbos je také znám jako působiště starořecké básnířky Sapfó. Díky tomu je ostrov vyhledáván páry s lesbickou orientací. Narodil se zde obávaný osmanský pirát řeckého původu Chajruddín Barbarossa. O ostrově psal i poslední český dekadent Josef Šimánek ve své sbírce Bohové na zemi. V novele Ztracený nápěv jeho hrdina s českým jménem Molpovský -řecky Eumolpos proniká do orfických mystérií a tajemství ostrova.

Na ostrově je zkamenělý prales, starý 20 milionů let. Další zajímavostí ostrova je starý římský akvadukt v Morii nebo vesnička Eftalou, do které lidé jezdí za léčbou závažných nemocí pomocí místních léčivých vod z sopečných pramenů. Ve městě Molyvos je větší hrad a v hlavním městě Mytilini je pak jeden z největších hradů Středomoří vůbec, na hradě je obří podzemní cisterna - zakončení akvaduktu z Morie a víc jak 600 metrů podzemních krypt. Z městečka Petra je možné jít pěšky do města Anaxos po pláži. V Petře je také kostelík Panny Marie sladce líbající se 114 schody stojící na osamělém skalním suku s výhledem na moře.

Cesta z Česka na ostrov Lesbos trvá leteckou dopravou málo přes 2 hodiny.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. sídel na hlavním ostrově je 190, dalších 11 trvale neobydlených sídel v obci tvoří ostrůvky u pobřeží
  2. a b Počet obyvatel regionální jednotky dle [1].