Achillion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Achilleion
Closeup of Achilles thniskon in Corfu Achilleion.JPG
Základní informace
Sloh klasicistní architektura
Pojmenováno po Achilles
Poloha
Adresa Korfu, ŘeckoŘecko Řecko
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Achielleion
Terasy zámku Achilleion

Achilleion je letní zámeček (palác či honosná vila) rakouské císařovny Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Jde o stavební památku z roku 1890 na řeckém ostrově Korfu, kterou v neoklacisistním slohu postavili italští architekti Rafael Kavit a Antonio Landi pro rakouskou císařskou rodinu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1891, kdy byl zámeček zprovozněn, až do roku 1898, kdy byla císařovna Alžběta v Ženevě zavražděna při atentátu, sloužil císařovně jako místo pro odpočinek a rozptýlení. Pobývala zde také, mimo jiné, též kvůli svému zdravotnímu stavu, kdy vyhledávala zejména místní příznivé přímořské klima.

Objekt byl pojmenován podle antického hrdiny Achillea, neboť císařovna Alžběta byla velkou obdivovatelkou a milovnicí starořecké antické kultury a vzdělanosti. Název zámku je pak připomínán i ve vlysu nacházejícím se nad jeho hlavním vchodem, kde je vyobrazen Achilleus na válečném voze, v přilehlé zahradě se nachází i jeho dvě další sochy. Celý objekt byl vyzdoben mnoha uměleckými předměty s převažujícími antickými motivy.

Zámek byl vystavěn na terénní vyvýšenině (na pahorku) nacházejícím se asi 10 kilometrů od hlavního města ostrova Kerkyry v místě, kde je velmi krásný výhled jak na samotné na hlavní město tak i na moře i na větší část pobřeží ostrova. V okolí zámku byla na svahu zřízena velká terasovitá zámecká zahrada (zámecký park), která je dodnes velmi dobře udržovaná a zčásti přístupná veřejnosti, táhne se od zámku až dolů k moři.

Po Alžbětině smrti byl zámek deset let nevyužíván, v roce 1908 jej od císaře Františka Josefa I. zakoupil německý císař Vilém II., ten jej užíval až do vypuknutí 1. světové války, kdy jej zabavila řecká vláda. Během obou světových válek zámek sloužil jakožto nemocnice a štábní budova.

Po druhé světové válce byl zámek využíván soukromou firmou také jako kasino (ve své době vůbec první v celém Řecku).

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Interiéry v zámku se v převážné míře dochovaly do dnešních doby v dobrém stavu, první dvě podlaží jsou v současnosti přístupné pro veřejnost, přístupné není pouze poslední 2. patro, kde se původně nacházely pokoje císaře Františka Josefa I. a nejmladší dcery arcivévodkyně Marie Valerie.

V přízemí se původně nacházela modlitebna, jídelna zařízená v renesančním stylu, kuřácká místnost a přijímací sál, v 1. patře se pak nalézaly pokoje císařovny Alžběty.

Umělecké artefakty[editovat | editovat zdroj]

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Zámek ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Objekt použili i filmaři pro natáčení exteriérů snímku s Jamesem Bondem Jen pro tvé oči.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Michael Meier: Achilleion auf Korfu (Große Baudenkmäler, sešit 179). München/Berlin 1963

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]