Mayerling (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mayerling
Mayerling 1889.jpg
Základní informace
Sloh renesance
Poloha
Adresa Alland, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Další informace
Kód památky 79618
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zámek Mayerling

Zámek Mayerling byl až do roku 1889 lovecký zámek v Mayerlingu u Allandu v okrese Baden v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy, jihozápadně od Vídně.

Od roku 1550 bylo místo v držení kláštera Heiligenkreuz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Usedlost v roce 1886 získal korunní princ Rudolf a přestavěl ji na lovecký zámek.

V noci na 30. leden 1889 zde zemřel rakouský korunní princ Rudolf Habsbursko-Lotrinský (1858–1889). Bližší okolnosti nejsou dodnes vyjasněny, protože vídeňský dvůr dokumenty zničil a svědkové té doby byli zavázáni doživotním mlčením. Podle aktuálního bádání se zastřelil depresí trápený Rudolf, když nejdříve zastřelil jednou ranou do hlavy svou milenku, sedmnáctiletou baronesu Marii Vetserovou (1871–1889).

Rudolfův otec, císař František Josef I. (1830–1916) nechal ještě v témže roce lovecký zámek přestavět, kdy Rudolfova ložnice byla zbourána a na stejném místě paláce byl postaven kostel. Oltář kostela se nachází přesně v místě, kde stála Rudolfova ložnice, ve které on a Mary zemřeli.

Zámek byl pak přeměněn na klášter řádu bosých karmelitánek.[1]

Proti své závěti nebyl Rudolf pohřben společně s Maríí Vetserovou na hřbitově v sousedním klášteře Heiligenkreuz, ale v kapucínské hrobce ve Vídni, kde se svými rodiči císařem Františkem Josefem I. a císařovnou Alžbětou Bavorskou (1837–1898) spočinul.

Filmové a televizní adaptace[editovat | editovat zdroj]

Příběh tragické smrti korunního prince Rudolfa Habsbursko-Lotrinkého byl také několikrát zpracován ve filmu. V roce 1936 režisér Anatole Litvak natočil stejnojmenný francouzský film, poté byl tento námět zpracován ve formě televizního filmu Mayerling z roku 1957 téhož režiséra, později i v dalším hraném filmu Mayerling z roku 1968.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schloss Mayerling na německé Wikipedii.

  1. Tagesnachrichten - Wien, 17. April - Schloß Mayerling (linke Spalte unten) in: Volksblatt für Stadt und Land, 20. Jg., Nr. 16, 18. April 1889, S. 2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]