Řád bosých karmelitánů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znak řádu

Řád bosých karmelitánů či bosí karmelitáni (latinsky Ordo Carmelitarum discalceatorum, zkr. OCD) je řád, který vznikl reformou původního karmelitánského řádu sv. Terezií z Avily a sv. Jenem od Kříže v 2. polovině 16. století ve Španělsku a jeho následným oddělením od původního řádu roku 1593.

Dějiny řádu[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Řád karmelitánů.

Tereziánská reforma[editovat | editovat zdroj]

Roku 1535 vstoupila do karmelitánského kláštera v Ávile Teresa de Cepeda y Ahumada, která přijala řeholní jméno Terezie od Ježíše a byla známa též jako Terezie z Ávily. V následujících letech života se kvůli své nemoci, která ji neumožňovala vykonávat veškeré povinnosti řeholnice, věnovala zvláštním způsobem kontemplativní či vnitřní modlitbě. Touha po dokonalejším životě ji přivedla k původní řeholi karmelitánského řádu, která podle všeho nechávala kontemplaci více prostoru.

Původně se bosí karmelité lišili od „obutých“ zachováváním původní řehole, podle níž také nenosívali obuv. Spiritualita řádu stojí krom všeobecně křesťanských bodů na životě vnitřní modlitby a životě podle konstitucí a díla zakladatelů, tj. Terezie z Ávily (též Terezie od Ježíše) a Jana od Kříže.

Zejména v průběhu 19. století vznikla také řada tzv. kontemplativně-činných kongregací, inspirovaných spiritualitou tereziánského Karmelu, jejichž sestry (jde převážně o ženské instituty) se snaží uchovat si důraz na hluboký vnitřní život i při současném působení ve společnosti (exerciční domy, farnosti, školství…).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době patří k tereziánskému Karmelu asi 4000 řeholníků. V České republice existují jejich komunity v Praze u Jezulátka[1] a ve Slaném.[2][3] Kláštery bosých karmelitek jsou na Hradčanech (Karmel sv. Josefa) a v Dačicích (Karmel Matky Boží).[4] Na celém světě žije asi 13 tisíc bosých karmelitek ve zhruba 900 klášterech. Z kontemplativně-činných kongregací tereziánského Karmelu jsou v Čechách přítomny sestry Kongregace Dítěte Ježíše (Praha-Zbraslav, Kostelní Vydří) a sestry karmelitky sv. Terezie z Florencie (Praha-Košíře).[5][6]

Významní členové řádu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bosí karmelitáni
  2. Klášter bosých karmelitánů ve Slaném
  3. Klášter Nejsvětější Trojice ve Slaném
  4. Karmel Matky Boží v Dačicích
  5. Karmel Edith Steinové
  6. Karmelitky - kongregace

Související články[editovat | editovat zdroj]