Kostel svatého Benedikta (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Benedikta
na Hradčanech
Kostel svatého Benedikta s klášterem bosých karmelitánů
Kostel svatého Benedikta s klášterem bosých karmelitánů
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ČtvrťHradčany
Souřadnice
Kostel svatého Benedikta
Kostel svatého Benedikta
Poloha kostela na mapě České republiky
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
DiecézeArcidiecéze pražská
VikariátPrvní pražský vikariát
ZasvěceníBenedikt z Nursie
Datum posvěcení1185
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Typ stavbyklášterní kostel
Další informace
AdresaHradčanské náměstí 3
Praha 1-Hradčany
UliceHradčanské náměstí
Kód památky39594/1-906 (PkMISSezObrWD) (součást památky Klášter bosých karmelitánek)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Benedikta na pražských Hradčanech je původně farní kostel Hradčan, poprvé zmíněný v roce 1353. Společně s klášterem bosých karmelitánů „Fortna“ se nachází se na jižní straně Hradčanského náměstí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel svatého Benedikta (vlevo) s klášterem-karmelem (vpravo)
Kostel svatého Benedikta od západu
Interiér kostela - kůr a varhany

Kostel byl později několikrát přestavován, v roce 1626 byl při něm vybudován klášter barnabitů, který byl roku 1792 věnován klášteru bosých karmelitánek, usazených původně u kostela sv. Josefa.[1] Převorkou kláštera bosých karmelitek na Hradčanech byla Marie Elekta od Ježíše, jejíž tělo zůstalo po smrti zachováno a jako sedící mumie bylo uloženo ve výklenku kostela. V roce 1950 byl objekt kláštera komunisty násilně vyklizen a řeholní sestry si musely najít civilní povolání. Nebylo jim dovoleno tělo Marie Elekty přemístit, mumie zůstala v kostele a dělníci ji jenom obezdili.[2] Po pádu komunismu zažádaly karmelitky o vrácení kláštera, to se stalo a v roce 1992 se řádové sestry přestěhovaly z Jiřetína na Hradčany,[3] kde ale nezůstaly. V roce 2018 si zakoupily pozemky s usedlostí v Drastech a z Hradčan odešly. Na jaře roku 2021 přemístily do Drastů i tělo Marie Elekty.[4]

Po roce 2020[editovat | editovat zdroj]

Od jara 2020 v areálu sídlí bosí karmelitáni, kteří zde vytvořili klášter Fortna - otevřený široké veřejnosti. Kostel sv. Benedikta je pravidelně otevřený každému k modlitbě nebo tichému rozjímání, klášter od úterý do čtvrtka nebo při zvláštních příležitostech a programu. Pravidelně se v klášteře konají meditační workshopy, setkání a další akce.[5]

Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. E. Poche: Prahou krok za krokem, Praha 1958, s. 179.
  2. Dotyk | Pražský zázrak: Ani komunisté si nedovolili sáhnout na mumii jeptišky Marie. www.dotyk.cz [online]. [cit. 2022-12-30]. Dostupné online. 
  3. URBANOVÁ, Šárka. Spiritualita v českých zemích. Působení karmelitánů v Čechách [online]. Plzeň: Západočeská univerzita, Fakulta filozofická, 2016 [cit. 2011-12-31]. S. 57–58. Dostupné online. 
  4. AGENTURA [WWW.SURFACE.CZ, Surface-Digitální a komunikační. Nejznámější mumie opouští domov, Marie Elekta|Svět cestovatele. www.svetcestovatele.cz [online]. 2021-06-08 [cit. 2022-12-30]. Dostupné online. 
  5. Příběh místa. www.fortna.eu [online]. [cit. 2022-12-20]. Dostupné online. 
  6. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-10-01]. Identifikátor záznamu 151627 : klášter Bosých karmelitek s kostelem sv. Benedikta. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]