Diskuse k Wikipedii:Potřebuji pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

2008[editovat zdroj]

Tak diskutuj [1] ! --Nolanus C E 10:46, 15. 5. 2008 (UTC)

Tak diskutuji já. Přesun mi nepřipadá vhodný. „Žádost o…“ zní dost formálně a oficiálně, očekávám u toho nějaká pravidla – kdo, jak a proč ji může podat, kdo, kdy a jak na ni má reagovat. Oproti tomu „potřebuji pomoc“ zní neformálně, prostě někdo potřebuje pomoc, tak se zkusí zeptat, a kdo zrovna bude mít čas, náladu a patřičné znalosti nebo zkušenosti, tak odpoví – nebo neodpoví. --Milda 18:57, 20. 5. 2008 (UTC)

Cítím to úplně stejně a navíc bych očekával, že podobná změna, bude nejdříve prodiskutována. --Tlusťa 19:01, 20. 5. 2008 (UTC)
Jestli čtu správně, Vrbova před dvěma dny psala výzvu k diskusi. Sice se nikdo dosud neozval, ale stejně mi ten přesun přijde divoký. -- Mercy (|) 19:04, 20. 5. 2008 (UTC)

Když jsem tuto stránku někdy 2006 zakládal, tak jsem dlouho o názvu uvažoval (link není možný, nevím kde ho hledat, viz níže). Potřebuji pomoc je myslím i dodnes správný název. Když už ale někdo chce jiný, tak by u takových frekventovaných stránek měl jednak vyčkat konsensu diskuse, a navíc nepřesouvat tak chaoticky a zbrkle, že tím zničí veškeré odkazy. Nolane, Tvé - promiň - připitomnělé přesuny zapříčinily, že nyní není možno najít ani jeden archiv. Je jich myslím 5 minimálně. To není jen připitomnělé, ale už tím škodíš wikipedii, sorry. -jkb- (cs.source) 19:26, 20. 5. 2008 (UTC)


Stránku sem přesunul poté, co sem ji sám nemohl najít, kdo je na wiki dýl, očekával by imho právě toto, potřebuji pomoc bych bez pomoci google prostě nenašel a zkoušel sem ledacos /viz ostatně interwiki/.
A nebylo to po dvou dnech, ale podruhé de facto po 5, co nikdo nereagoval. [2]
Vrbová nevyzvala k diskuzi, jen napsala, že vzhledem k odkazům, co na stránku míří se mám dohodnout s někým, kdo to roboticky opraví, což nemá pravdu, 5 odkazů /archivy/ opravím klidně sám, zbytek nemá cenu řešit.
A opravdu by mě zajímalo, na základě čeho smazala redirect.
K diskuzi vyzval původně Danny B., aniž by do ní ovšem sám příspěl, přitom změnu revertoval, což mi samo o sobě přijde trochu zvláštní.
Co se -jkb- týče, tak chytrý jako on sem taky; vadné odkazy bych napravil, ale chtěl sem ještě chvíli z lenosti počkat, jestli se přece jenom někdo neozve. Nehledě na to nevím, co ho vede k tomu, aby používal silné výrazy kvůli případnému pouhému opomenutí. --Nolanus C E 19:48, 20. 5. 2008 (UTC)
Nolane, tys to nemohl najít? A co jsi hledal :) ? --Tlusťa 20:07, 20. 5. 2008 (UTC)
A redirect ti nestačil? JAn 20:18, 20. 5. 2008 (UTC)

Co se tam objevuje teď se mi tam neobjevovalo vnitřní vyhledávání ve wiki mi přijde obecně dost špatně fungující, chvílema dává výsledky až absurdní,; a neboj, vím jak je vyhledávání dobře nastavit. @ JAn: Třeba i stačil, ovšem můžu se nyní stejně tak ptát "i redirect vadil?":). Každopádně k nepřesunu sem vzhledem k nereakcím neviděl důvod, obzvlášť když i Danny B. o věci věděl a neozval se. --Nolanus C E 20:28, 20. 5. 2008 (UTC)

Myslím že situace po přesunu zpět je ideální. Nolanus má redirect, může si odkaz na něj přidat na svou osobní stránku nebo do záložek v prohlížeči a my ostatní máme stránku pod názvem, kterým se nám jeví přirozený a na který jsme léta zvyklí. ;-) --Milda 20:44, 20. 5. 2008 (UTC)

Nepřesunovat, nechat takto --Chmee2 22:52, 20. 5. 2008 (UTC)

akademický malíř[editovat zdroj]

Dobrý den,nevím na koho se obrátit,ale dostala jsem obraz,který je podepsán velkým tiskacím H.Ctěla bych znát autora obrazu,ale nevím jak na to.Do starožitnictví se mi nechce,protože obraz je většího rozměru.Děkuji předem za pomoc nebo radu.Ramešová

Dobrý den, zde nejsme poradna, vyzkoušejte např. nějaké starožitnické forum. --Vojtech.dostal 8. 1. 2012, 21:06 (UTC)

Loga a jejich používání na wikipedii[editovat zdroj]

Zdravím nechápu jednu zásadní věc ,proč na Anglické wikipedii lze užívat originální loga (např.automobilových značek viz.Vauxhall Motors , Tatra) ,ale u nás na české wikipedii je nemůžu použít a to i přesto že celá wikipedie by měla podléhat pod United States copyright law nehledě na to jestli se jedná o českou nebo anglickou. --Matrox700 (diskuse) 11. 8. 2013, 21:02 (UTC)

Viz Wikipedie:Fair use. --Jvs 12. 8. 2013, 08:48 (UTC)
Je to daň za to, že česká Wikipedie je na rozdíl od anglické celá dostupná pod svobonou licencí (s výjimkou loga Wikipedie). --Matěj Orlický (diskuse) 27. 4. 2017, 13:48 (CEST)

Dotaz ohledně rozcestníku[editovat zdroj]

Nevím, jestli nebude lepší udělat rozdělovník Eduard Beneš. Máme zde germanistu Eduarda Beneše a druhého prezidenta ČSR Edvarda Beneše (který se narodil jako Eduard). --Houmr207 (diskuse) 27. 4. 2017, 12:50 (CEST)

@Houmr207: Na to stačí {{Možná hledáte}}. --27. 4. 2017, 13:13 (CEST), Utar (diskuse)
Mimochodem, tato stránka slouží k diskusi o stránce Potřebuji pomoc. K samotnému pokládání dotazů slouží právě stránka Wikipedie:Potřebuji pomoc. --Bazi (diskuse) 27. 4. 2017, 14:12 (CEST)
@Bazi: Hups, moje chyba. --Houmr207 (diskuse) 27. 4. 2017, 19:51 (CEST)

Článek Christian Opitz[editovat zdroj]

Dobrý den Vážení Wikipedisté. Prosím Vás o pomoc ohledně článku Christian Opitz. Co bych prosím Vás mohl udělat pro významnost a zachování tohoto článku? K autorovi je celkem obtížné shánět informace. Svůj soukromý život si nejspíše natolik chrání, že nelze vyhledat přesnější data k jeho narození či rodině. Jedná se o několika knihového autora, publicistu a přednášejícího, informace o něm lze však vyhledat pouze ohledně těchto jeho aktivit. Děkuji Vám za rady a pomoc. Zdraví, --93.91.157.215 10. 4. 2018, 05:15 (CEST)

To už je v té šabloně i Vaší diskusi. Doložit WP:2NNVZ. Ale jak tak přemýšlím, když zdroje nejsou, podle čeho to bylo napsáno? OJJ, Diskuse 10. 4. 2018, 05:19 (CEST)

Vysoký počet návštěv této stránky[editovat zdroj]

Stránka Wikipedie:Potřebuji pomoc je obvykle navštívena 100-300 krát denně. Od 13. listopadu je ale navštěvovaná více než obyčejně, nejvíc návštěv měla 14. listopadu, kdy to bylo celých 5 597 návštěv za jediný den. Napadá někoho, co se ten den dělo? Viz statistika na [3]. Zajímavé je, že enormní zvýšení počtu návštěv nebylo doprovázeno obdobně enormním nárůstu počtu editací, viz graf. --Martin Urbanec (diskuse) 17. 11. 2018, 16:41 (CET)

Stránka Wikipedie:Potřebuji pomoc - panel Potřebuji pomoci bude brzy nasazen[editovat zdroj]

Dobrý den,

jak někteří z Vás možná již ví, působím jako komunitní ambasador české Wikipedie a věnuji se projektům majícím za cíl zlepšit pocit nováčků na Wikipedii. Tyto projekty má na starosti tým Growth a jeden z nich se týká i stránky Wikipedie:Potřebuji pomoc.

V průběhu ledna 2019 bude nasazen projekt Panel Potřebuji pomoci, který má za cíl umožnit nováčkům získat pomoc přímo z editačního rozhraní, a to formou odkazu na stránky s nápovědou i možností položit dotaz zkušenému wikipedistovi. Tyto dotazy budou směřovány právě na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. Touto zprávou bychom vás na tento projekt rádi upozornili, abyste věděli o chystaných změnách, které se vás mohou dotýkat.

Více informací o práci týmu Growth naleznete na jeho zprávě, která je na stránce Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Nápady týmu Growth/Prosinec 2018. V průběhu ledna 2019 přineseme informace, jak je vhodné odpovídat na otázky položené na stránce Wikipedie:Potřebuji pomoc, aby se nováčci jednoduše dozvěděli o vložené odpovědi.

V případě jakéhokoliv dotazu, návrhu či připomínky mě můžete kontaktovat na mé diskusní stránce nebo na e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 25. 12. 2018, 23:24 (CET)


Tato zpráva vám přišla proto, že často odpovídáte na otázky položené na stránce Wikipedie:Potřebuji pomoc. Nechcete-li žádné podobné zprávy v budoucnu obdržet, prosím, zapište se na blacklist.

Přejmenovat[editovat zdroj]

Byl by problém přejmenovat stránku na Wikipedie:Potřebuji pomoc s Wikipedií? Pokud ano, nebylo by ho možné vyřešit pomocí {{DISPLAYTITLE:Potřebuji pomoc s Wikipedií}}? --Matěj Orlický (diskuse) 25. 1. 2019, 18:58 (CET)

Podle mě by to nepomohlo. "Normální" člověk si přečte popis (návod, ...) a ten, co se chce prostě zeptat se zeptá i tak. --janbery (diskuse) 25. 1. 2019, 19:34 (CET)
Vidím to podobně. --Bazi (diskuse) 25. 1. 2019, 19:50 (CET)
Navrhuji právě proto, že si myslím, že to takto nefunguje. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 1. 2019, 20:33 (CET)
Spíš se kloním k přejmenování. Je nepříjemné pro všechny zúčastněné, pokud se tady lidé ptají na různé otázky mimo Wikipedii, a pak se k nim wikipedisté chovají hrubě, revertují jejich dotazy atp. Ještě lepší by bylo se chovat k těmto pomýleným lidem zdvořile a nesouvisející otázku buď zodpovědět, neb o jim poradit, kam se mají obrátit, anebo prostě napsat "bohužel to není v našich silách zjistit"; ale to bychom asi chtěli od zdejších starousedlíků příliš.--Ioannes Pragensis (diskuse) 25. 1. 2019, 20:38 (CET)
Tady to teda revertuji, ale v diskusích u článků se vždycky snažím člověka nasměrovat, kde by se mohl zeptat jinde. Blbé je, že DISPLAYTITLE asi odmítne takto velkou změnu názvu (je dost přísný zdá se mi). --Dvorapa (diskuse) 25. 1. 2019, 22:28 (CET)
@Matěj Orlický:Displaytitle určitě nepomůže, protože je povolena pouze změna velikosti písmen (aby iPhone byl zobrazován jako iPhone a ne Iphone, IPhone nebo něco podobného) a změna mezer na podtržítka (v databázi je název stránky uložen namísto "Potřebuji pomoc" jako "Potřebuji_pomoc"). Proti tomuto nešvaru jsem (už před delší dobou) vytvořil WP:Potřebuji pomoc/Editnotice, což je zpráva, která se zobrazí nad editačním oknem na WP:POMOC. Reformulaci či úplnému přepracování cedule se nebráním, jen pochybuji, že si názvu stránky Potřebuji pomoc s Wikipedií někdo všimne, když si nevšimne takto velkého upozornění... Možná sem tito lidé jdou přes odkaz v levém menu? --Martin Urbanec (diskuse) 25. 1. 2019, 23:37 (CET)
Já tu zprávu nad editačním oknem nevidím – zřejmě se zobrazuje jen neregistrovaným uživatelům? Každopádně se obávám, že pokud si někdo plete encyklopedii s linkou důvěry, tak bude asi problém mezi židlí a klávesnicí.--Hnetubud (diskuse) 27. 1. 2019, 20:08 (CET)
@Hnetubud: Tak třeba BioLib vede diskuse taky nad obecnými tématy. OJJ, Diskuse 27. 1. 2019, 20:13 (CET)
Kdyby to fungovalo jako na BioLibu, tj. jednou za měsíc dotaz k věci a gramotně formulovaný, proč ne. Bohužel na wikipedii chodí úplně jiné typy lidí – kdo ví, čím je tak přitahujeme.--Hnetubud (diskuse) 28. 1. 2019, 21:57 (CET)
@Hnetubud: Zpráva se mi zobrazuje nad oknem "Přidat téma", takže registrací to není :) --janbery (diskuse) 27. 1. 2019, 20:14 (CET)
Mně se to každopádně ukázalo až po odhlášení, možná záleží i na prohlížeči. Ale to není až tak podstatné. Každopádně jsem velice skeptický ohledně toho, že lidé, kteří nepochopí ani výrazné upozornění „nevkládejte dotazy nesouvisející s Wikipedií“, mohou někdy být dobrými encyklopedisty.--Hnetubud (diskuse) 28. 1. 2019, 21:57 (CET)

Nadpisy sekcí[editovat zdroj]

Nešlo by to rozvláčné „Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc“ zestručnit, když se to pořád opakuje, tak ať to zbytečně nezahlcuje nadpisy, úvodní přehled obsahu a hlavně shrnutí všech editací? Co třeba jen „Dotaz z panelu“ nebo tak něco? --Bazi (diskuse) 5. 2. 2019, 12:49 (CET)

@Martin Urbanec: Připojuji se, obsah je díky tomu poněkud nabobtnalý. --Dvorapa (diskuse) 5. 2. 2019, 12:51 (CET)
Zestručňujte s odvahou. Možná "Otázka z panelu Potřebuji pomoc"? --Martin Urbanec (diskuse) 5. 2. 2019, 12:53 (CET)
PS: jak to vypadá s tím datumem (to je tam v podstatě také zbytečné, když je zopakované i v automaticky přidaném podpisu)? Někam jsem zašantročil číslo tasku. --Dvorapa (diskuse) 5. 2. 2019, 12:55 (CET)
To je, pravda, o něco stručnější, ale na dokola opakovaný text pořád ještě IMHO málo. Byla by srozumitelné zkratka PP? Napadá mě ještě zkratku vysvětlit odkazem na stránku o tom panelu, ale při neustálém opakování by to taky nebylo úplně ono. Nebo třeba nějaká decentní ikonka s odkazem? --Bazi (diskuse) 5. 2. 2019, 13:38 (CET)
P.S. Zas tak „ESO“ to není. Viz: „K překládání zpráv potřebujete překladatelská práva.“ :( --Bazi (diskuse) 5. 2. 2019, 13:40 (CET)
Tak si o ně zažádej :). --Martin Urbanec (diskuse) 5. 2. 2019, 20:48 (CET)
Přišla mi dobrá i možnost Dotaz z panelu, pokud stručněji, pak třeba jen Panel:. Případně můžeme použít nějaký symbol nebo emoji, ale musí to být nějaký starší, aby ho podporovaly i starší prohlížeče, nebo nějaký obsažený v písmu Wikipedie (Libertine). Aby se nestalo co už jsme tu zažili, že místo znaku uvidí někteří z nás otazníčky/čtverečky. --Dvorapa (diskuse) 5. 2. 2019, 14:00 (CET)
Byl bych rád, kdyby byl panel zmíněn celým názvem, ale pokud myslíte... --Martin Urbanec (diskuse) 5. 2. 2019, 20:48 (CET)
Myslím, že pokud bude v záhlaví stránky vysvětleno, co ty roboticky vypadající nadpisy znamenají, tak můžeme bez obav použít i nějaký zkrácený termín (když už teda ne ty zkratky). --Dvorapa (diskuse) 5. 2. 2019, 22:04 (CET)
Panel Potřebuji pomoc = PPP, takže z
Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Fíkovník drobnolistý (22. 1. 2019, 23:52)
se stane
PPP: Fíkovník drobnolistý
Podpis a datum jsou na konci, není třeba je dávat do nadpisu. Co značí „PPP“ se dá shrnout jednou větou v úvodu stránky, pro jistotu. --5. 2. 2019, 15:47 (CET), Utar (diskuse)
Prosím žádné zkratky! To má dosti matoucí potenciál, už tak dost, že asi některé musí děsit, když jsou zmíněni na WP:NB s komentářem "Prosím o AS". Co se týče datumu, je tam z technických důvodů, aby nadpis byl unikátní. Pokud někdo před archivací WP:POMOC vloží druhou otázku ze stejné stránky, budeme mít problém s neunikátností. Řešením je druhý nadpis ve tvaru Dotaz z panelu: Fíkovník drobnolistý (2) atp., jenže je trochu obtížné dostatečně rychle vypočítat to číslo v závorce, zatímco čas je snadno dostupné. Zatím tam bohužel z těchto důvodů bude nejspíš muset zůstat, pokud bude čas, je možné nad takovou cestou bádat. Více viz Phabricator. --Martin Urbanec (diskuse) 5. 2. 2019, 20:48 (CET)
MediaWiki přece v kotvě umí shodující se nadpisy očíslovat (nebo to dělá přímo prohlížeč?), čili s tím by problém být neměl. Nicméně většina dotazů zatím obsahovala i název editovaného článku, tedy bych to tak nehrotil. --Dvorapa (diskuse) 5. 2. 2019, 22:04 (CET)
Já to nehrotím, vývojáři evidentně chtějí mít plán pro všechny případy. --Martin Urbanec (diskuse) 6. 2. 2019, 11:13 (CET)
Případně i „Dotaz z PPP“ zní moc dobře, asi tak 247x líp než stávající verze. --Bazi (diskuse) 6. 2. 2019, 11:05 (CET)
@Martin Urbanec:, ad Prosím žádné zkratky! ~ Když už je stejně v nadpisu odkaz na článek, tak přidat k „PPP“ odkaz vedoucí na WP:Panel potřebuji pomoci, kde bude nástroj stručně vysvětlen, by neměl být problém, ne? Nebo to vysvětlení může být na konci dotazu: „Ivywall8 (diskuse) 5. 2. 2019, 21:01 (CET), pomocí Panelu potřebuji pomoci“, protože ten je stejně automaticky generovaný, tak což. Pak by snad ani nemusel být Panel zmíněn v nadpisu vůbec. --7. 2. 2019, 21:52 (CET), Utar (diskuse)
To je velmi chytrý nápad, plně souhlasím. V záhlaví ponechat jen název editované stránky a v patičce pak jméno, datum, čas a že pochází z panelu PP. Podobně jsou podepisovány newslettery (Tech news, Wikidata). --Dvorapa (diskuse) 7. 2. 2019, 22:18 (CET)

Co třeba "Potřebuji pomoc: XXX"? Zkratky mi přijdou pro první interakci s prostředím Wikipedie, kdy člověk má mnoho jiných problémů, nevhodné. --Vojtěch Dostál (diskuse) 8. 2. 2019, 15:06 (CET)