Wikipedie:Revizoři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:REV
    WP:CU

Wikipedista s oprávněním revizora (CheckUser) má přístup ke zvláštnímu rozhraní, které umožňuje:

  1. Zjistit, z jaké IP adresy edituje Wikipedii přihlášený uživatel.
  2. Vypsat všechny uživatele (a jejich editace) používající danou IP adresu.

Tyto informace jsou v databázi uložené po omezenou dobu (3 měsíce), staré editace nelze zkontrolovat. Nástroj slouží k efektivnějšímu boji s vandalismem a ke kontrole zneužívání loutkových účtů, například vícenásobným hlasováním. Uživatelé s tímto oprávněním jsou v české Wikipedii vždy minimálně dva (anebo ani jeden) a kontrolují se navzájem, aby nedocházelo k odhalení soukromých dat o uživatelích, není-li to bezpodmínečně nutné. Každé použití nástroje je zaznamenáno a log je přístupný všem revizorům. Pravidla používání jsou česky na meta:CheckUser policy/cs, technické informace v angličtině na mw:Extension:CheckUser.

Revizoři na české Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

V prvním hlasování uspěli všichni tři kandidáti Beren, Mormegil a Wikimol. Beren a Wikimol později pozbyli těchto práv na vlastní žádosti.

V srpnu 2008 proběhlo kolo hlasování o dalším revizorovi – viz Hlasování/2008, které skončilo nezvolením ani jednoho ze dvou kandidátů.

V roce 2012 proběhlo další hlasování, zvoleni byli Jagro a Postrach. Později se Postrach, v souladu s předem oznámeným záměrem, funkce vzdal.

Ve volbách v roce 2017 byl zvolen Martin Urbanec. K listopadu 2017 tedy na české Wikipedii byli revizory Jagro, Martin Urbanec a Mormegil.

Aktuální seznam revizorů[editovat | editovat zdroj]

Vždy aktuální seznam revizorů na české Wikipedii je na Speciální:Uživatelé/checkuser.

Žádosti o prověření[editovat | editovat zdroj]

Žádosti o prověření uživatelů předkládejte na stránce Wikipedie:Žádost o ověření uživatele