Wikipedie:Potřebuji pomoc/Archiv16

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Lze refovat poznámky?

Lze přidat (opakovanou) referenci do poznámky? Pokud ano, jak? Tento pokus – [1] – nevyšel. --Vachovec1 (diskuse) 9. 3. 2016, 00:48 (CET)

Měla by k tomu sloužit šablona {{Refn}}. Asi je ale chyba, že jsem se o její existenci dozvěděl až na EN a pak přes interwiki. V naší nápovědě to zřejmě chybí. --Michal Bělka (diskuse) 9. 3. 2016, 01:04 (CET)
Tak nechybí, ale je to celkem utopené. --Michal Bělka (diskuse) 9. 3. 2016, 01:10 (CET)
Vyzkoušel jsem a funguje. Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 9. 3. 2016, 01:11 (CET)
A nebo tady. Ale tou šablonou {{Refn}} je to elegantnější. --Jan Polák (diskuse) 9. 3. 2016, 10:27 (CET)

Nefunkční zvláštní znaky

Dnes mi přestaly fungovat zvláštní znaky dole pod editačním oknem (písmena s různými značkami, závorky atd) Když na ně kliknu, nic to neudělá, akorát vyjede stránka nahoru. Zkusil jsem i jiný prohlížeč než Opera. Na Google Chrome to chvíli fungovalo, ale pak zase nic. Nevíte, čím by to mohlo být? --Whitesachem (diskuse) 11. 3. 2016, 17:38 (CET)

Mormegilova odpověď, mě nejde ani v Chromu ani v Opeře, zjistil jsem to ráno--Horst (diskuse) 11. 3. 2016, 17:41 (CET)
Aha. Co se s tím dá dělat? Mormegilovu odpověď tak nějak úplně nechápu ;-) --Whitesachem (diskuse) 11. 3. 2016, 17:51 (CET)
@Whitesachem, Horst: Já mám Internet Explorer a funguje. ₠“₫” OJJ, Diskuse 11. 3. 2016, 17:56 (CET)
To jsme na tom stejně;-), jen že už se tím někdo zabývá a už se to i řeší/řešilo a nejsme sami, kdo to takhle má /což je vždy dobře vědět.--Horst (diskuse) 11. 3. 2016, 18:00 (CET)
@Horst, Whitesachem: Tak změna, fungují jenom značky nahoře, lišta dole ne. OJJ, Diskuse 11. 3. 2016, 20:43 (CET)

chyba v infoboxu

Přidal jsem do článku Barnardova šipka mimo jiné hodnoty barevných indexů a k nim doplnil opakovanou referenci. U třech tato reference funguje, u jednoho ovšem ne a navíc se index r-i vůbec nezobrazuje. V náhledu to bylo vidět, ale v kódu jsem chybu nenašel. Prosím tímto o opravu.--M97uzivatel (diskuse) 11. 3. 2016, 17:48 (CET)

Neumím vložit do hesla POLTERGEIST

Při rozsáhlých možnostech dnešní digitální techniky, kdy lze pořizovat videozáznam i mobilním telefonem, však existuje již celá řada zvukových i obrazových záznamů fyzikálních jevů, kterými se zabývali přírodovědci na konci 19. a začátkem 20. století. Teprve po shlédnutí autentických záběrů takových úkazů pochopíme, proč vlastně tyto přírodní jevy laická veřejnost spojovala s nadpřirozenem a z hlediska vědeckého fundamentalismu byly (a dodnes vlastně jsou) akademickou obcí zhusta označovány za pouhé podvody. Díky záznamům z digitálních kamer, zaznamenávajícím samovolný pohyb v nepřítomnosti lidí, můžeme dnes také lépe pochopit iracionální strach a stres dětí, které se s některým z těchto úkazů setkaly. Zdroj: http://karelwagner.blog.idnes.cz/c/498409/a-co-deti-maji-proc-se-bat.html Jsem autorem tohoto článku. Děkuji. Karel Wágner

Soukromý blog obvykle není považován za věrohodný zdroj k vědeckým tématům. Tvrzení obsažená v tomto odstavci a potažmo v encyklopedickém článku by tedy měla být doložena kvalitnějšími zdroji. --Bazi (diskuse) 12. 3. 2016, 10:49 (CET)

Infoboxy

Zdravím, mám několik problémů s infoboxy, pokud by se to někomu chtělo zodpovědět. U článku Henri Coiffier de Ruzé, markýz de Cinq-Mars jsem do infoboxu chtěl přidat nějaké jeho významné dvorské funkce a naroubovat na původní infobox Infobox - osoba 2/úřad. V článku to ale nefunguje, evidentně dělám něco špatně. (je to tam vypsáno, ale nezobrazuje se) U motocyklového závodníka Pavla Kejmara jsem nemohl najít vhodný infobox s možností vyplnění položek tým a úspěchy, použil jsem tedy alespoň infobox - cyklista, ale řekl bych že ta barva je matoucí a může čtenáře plést. Dá se tedy nějak u infoboxů měnit barevné pozadí na neutrální? A nebo je možné do nich nějakým způsobem vkládat položky, které v původním vzoru nejsou? Pak mám ještě problém se zmenšováním obrázků v infoboxu. Možná je to jen můj dojem, ale myslím že by to bylo vhodné hlavně v případě kratších článků a výrazného detailu obličeje, chtěl jsem zkusit jak by to vypadalo třeba tady - Jean Jacques Alexis Uhrich. Vím že existuje parametr upright, nedaří se mi ho však zadat tak, aby to v infoboxu fungovalo. Díky za případné odpovědi. --Remaling (diskuse) 15. 3. 2016, 11:15 (CET)

Zdravím. Cinq-Mars: Míchání dvou boxů nefunguje. Je nutno si vybrat - buď {{Infobox - osoba}} (jak je nyní [2] v článku) nebo {{Infobox - osoba 2}} s jeho součástmi (což na pískovišti vypadá [3]). Ale nefunguje, když dáte součást druhého boxu do prvého. Třetí alternativou je {{Infobox - politik}}, který chlívky na politické funkce má... --Jann (diskuse) 15. 3. 2016, 13:52 (CET)
Co se týče barvy u boxu cyklista, tak ta je natvrdo daná. Obecně je barva u některých boxů volitelná, u jiných (většiny) je pevně určená.
Do boxů lze vkládat jen ty položky, které jsou v něm nastaveny. Lze však samozřejmě nové položky přidávat - nejlepší je požádat na diskuzi infoboxu, nebo, bude-li žádost bez odezvy, tak zde. --Jann (diskuse) 15. 3. 2016, 14:05 (CET)
@Jann Aha, tak děkuji moc, hlavně za tu ukázku na Pískovišti. A kdyby se Vám ještě chtělo zodpovědět ten upright..., ale kdyžtak se zeptám samozřejmě někoho jiného. S pozdravem --Remaling (diskuse) 15. 3. 2016, 20:26 (CET)
Běžně se to dělá pomocí {{!}}upright=1.5 za název obrázku (čili Jean Jacques Alexis Uhrich.jpg{{!}}upright=1.5) ovšem tady mi to z neznámého důvodu nefungovalo. Můžete zkusit technickou lípu --Dvorapa (diskuse) 15. 3. 2016, 21:22 (CET)
@Dvorapa Díky za zkoušku, přeji hezký večer. --Remaling (diskuse) 15. 3. 2016, 21:26 (CET)

Počet návštěv

Lze někde najít statistiku/program, kde by byl počet návštěv jednotlivých článků na Wiki? --OJJ, Diskuse 15. 3. 2016, 16:09 (CET)

V historii článku, Externí nástroje -> Statistika návštěvnosti (druhý řádek pod tabulkou procházení historie), odkáže tě to sem. --Jan KovářBK (diskuse) 15. 3. 2016, 16:13 (CET)

Problémy se vkladem některých převzatých fotografií ze zahraničních wiki-stránek

Přesunuto z Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Dobrý den, snažím se vylepšovat a nadále rozvíjet několik článků a studií z oblasti historie. Již jsem z Wikimedia Commons a z cizích wiki-stránek vložil do příspěvků řadu fotografií. Nedaří se mi ale vložit do studie Aj II. tyto dva snímky obsažené na: https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl:Ay_a_sz%C3%BCrke_eminenci%C3%A1s.jpg Na této maďarské stránce je snímek pod kódem: Fájl:Ay a szürke eminenciás.jpg

Snímek jsem upravil v editačním zdroji do podoby - viz vpravo:

Kamenný portrét Aje vyfocený roku 2005 v Mnichově.

Vložil jsem do textu, a přesto se na stránce neobjeví. Pouze funguje popisek snímku.

Tentýž problém mne potkal u snímku z: https://en.wikipedia.org/wiki/Yuya#/media/File:Tuyayuya.jpg Kód snímku je: File:Tuyayuya.jpg|thumb|Mummies of Yuya (left) and Tjuyu (right), who were found in the same tomb Po vložení kódu snímku se zobrazí opět jen text, ale fotografie ne. Co s tím prosím? Existuje nějaký postup, jak foto zobrazit? Nebo mám snímek stáhnout a znovu nahrát ze svého PC do wikipedie? Pak ovšem nevím, jak by to bylo s autorskými právy a zda mám při případném novém vkladu starého snímku potvrdit, že jde o mé dílo?

Děkuji předem za radu, s pozdravem --Flipper77 (diskuse) 16. 3. 2016, 23:43 (CET)

Na českojazyčné Wikipedii lze používat jen obrázky z Commons. Některé jinojazyčné verze využívají jiného právního prostředí v dané zemi, které umožňuje pro některé účely využívat i nesvobodné obrázky (viz např. Fair use). Tyto jsou tak ale uložené jen na dané jazykové verzi a nelze je tím pádem použít jinde. V některých případech se ale může stát, že obrázek je uložen lokálně, ač by jeho licence umožňovala i přesunutí na Commons, odkud by pak mohl být využíván i zde; vše závisí na konkrétní licenci použité u daného souboru. Viz úvod Nápověda:Obrázky.
Oba odkazované obrázky jsou uložené lokálně, proto je zde nyní nelze zobrazit. Na první pohled ale ten maďarský vypadá, že by se měl dát přesunout na Commons, ten na anglické Wikipedii ale ne, je tam copyright. S pozdravem --17. 3. 2016, 00:30 (CET), Utar (diskuse)
Velmi děkuju za odpověď. Jsem rád, že alespoň vím, že jsem nikde při vkládání fotek nedělal chybu. Ten maďarský obrázek bych rád na Commons přesunul, ale sám si na to netroufám, nikdy jsem nedělal. S pozdravem --Flipper77 (diskuse) 18. 3. 2016, 14:47 (CET)
Protože licenčně skutečně vyhovuje, přidal jsem na stránku obrázku maďarský ekvivalent anglické šablony en:Template:Move to Commons. Ta zobrazí hlášku, jejíž součástí je odkaz na přesunovací nástroj, který by měl vše zvládnout za vás. Upravený odkaz s českým rozhraním je: [4] Zkuste to použít. Jenom upozorňuji, že takto to nelze dělat vždycky (např. nikoliv u toho anglického obrázku, který je na anglické Wikipedii pouze díky výjimce z autorského práva, která se v českém/evropské nenachází), nýbrž je potřeba vždy porovnat licence (licence CC BY a CC BY-SA jsou v pořádku). --Blahma (diskuse) 20. 3. 2016, 15:00 (CET)

Šablony

Ahoj, nevíte někdo prosím, proč se mezi těmi šablonami na konci článku dělají ty mezery? Viz třeba zde. Předem děkuji. --Nadkachna (diskuse) 17. 3. 2016, 13:38 (CET)

Ahoj, v šabloně byl prázdný řádek.--Kacir 17. 3. 2016, 13:46 (CET)
Děkuju! Projdu teda i ty ostatní. --Nadkachna (diskuse) 17. 3. 2016, 14:15 (CET)
@Nadkachna:Ještě link. --Urbanecm (diskuse) 17. 3. 2016, 17:50 (CET)

Změna názvu vlastního článku

Dobrý večer, ráda bych se zeptala, jak mám změnit název článku. Tvořila jsem ho totiž na Pískovišti a tam jsem nikde neviděla, že by se dalo jméno příspěvku změnit. Zůstalo tam tudíž "Wikipedista:KajaAu1Ol2Ja3/Pískoviště" - a to je úplně nesmyslný název, vzhledem k článku o Lili Elbe. Asi je to moje chyba, ale potíž je v tom, že nevím, kde jsem jí udělala... Neměl by někdo nějakou radu, prosím? :-) Moc děkuji. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) KajaAu1Ol2Ja3 (diskuse)

Dobrý večer, pokud by jste už chtěla založit článek, můžete třeba kliknout na tento odkaz - Lili Elbe (a nebo zadat jméno budoucího článku do vyhledávače) a zkopírovat tam obsah z pískoviště. Pokud chcete přejmenovat článek, tak vlevo nahoře vedle vyhledávače je volba Další a tam se vám zobrazí možnost přesunu (přejmenování). Ten přesun by snad měl fungovat i u vašeho pískoviště. --Remaling (diskuse) 17. 3. 2016, 23:21 (CET)
Moc děkuji! Vyzkouším :) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) KajaAu1Ol2Ja3 (diskuse)

Přesun článku u skupin wikipedistů

Jaktože bot může přesunout článek bez vytvoření přesměrování a wikipedista ne? Celkem mě to překvapilo, že můj bot při přesunu stránky nevytvořil přesměrování, zatímco já toho samého ručně docílit nemohu. --Dvorapa (diskuse) 19. 3. 2016, 15:38 (CET)

To je spíš pod lípu, jestli to změnit. Snad jen (nejen) Wikipedie:Na enwiki to tak mají. --Urbanecm (diskuse) 19. 3. 2016, 21:23 (CET)
Jde o právo suppressredirect (Nevytváření přesměrování po přesunu stránky). Aktuálně jej mají členové skupin uživatelů Roboti a Správci. --19. 3. 2016, 21:26 (CET), Utar (diskuse)
Mě by spíš zajímalo, proč mají boti právo ipblock-exempt, tj. automatickou výjimku z autobloků/blokování IP adres. Pokud by nějaký takový blok zasáhl bota, jistě není problém, aby botovodič zažádal o výjimku podobně jako běžný uživatel. --Vachovec1 (diskuse) 19. 3. 2016, 21:41 (CET)
@Urbanecm, Utar: Aha, děkuji za vysvětlení. No já to nijak měnit nechci, jenom jsem si nebyl jistý, jestli to tak být má nebo je někde nějaká chyba. Ale kdyby to někdo řešit chtěl, rád podpořím, aby tohle právo dostali třeba i automatičtí strážci (a možná i revertéři? Když nějaký vandal vytvoří novou stránku obsahující zjevný vandalismus, funguje na smazání stránky rollback? Pokud ne, pak by jim tohle také asi bodlo). --Dvorapa (diskuse) 19. 3. 2016, 21:50 (CET)
@Dvorapa: Do AS a revertérů bych to nemíchal ze stejného důvodu, jako jsem zmiňoval v ŽOKu. Revertér může revertovat, patrolář označovat, AS automaticky označovat sám sebe a správce má všechno tohle dohromady. Ani ne tak dávno to byla jediná možnost, jak získat práva odžlucování. Co nám brání mít více skupin? Enwiki má dokonce i zvláštní skupinu pro editační filtry anebo pro umožnění editací zamčených šablon. Jestli si dobře pamatuji, někde jste zmiňoval možnost žádosti o technická práva. Zmiňoval jste editaci MediaWiki prostoru. Tu sice i na enwiki mají jen správci, ale bylo by možné některé stránky, které je z nějakého důvodu potřeba měnit i editory šablon zpřístupnit přes šablonu stejně, jako {{OznámeníRC}}. Prostě by se ta šablona zamkla na tuhle úroveň.
Jak to myslíte, na smazání stránky rolback? Rollback vrátí všechny editace posledního uživatele. Nechápu, proč by měl něco úplně mazat. Pokud je jediným autorem stránky, nelze jeho úpravy vrátit a proto se tlačítko nezobrazí. --Urbanecm (diskuse) 19. 3. 2016, 22:04 (CET)
@Urbanecm: Já právě netušil, jestli rolback maže i vytvořené stránky nebo ne. Teď už vím že ne a děkuji za vysvětlení. Pamatujete si to správně, poslední dobou objevuji stále více a více zajímavých práv, která by se mi při práci na Wikipedii hodila, ale která mají víceméně pouze správci (konkrétně třeba editinterface, gadgets-edit, gadgets-definition-edit, move-subpages, suppressredirect, nějaká obdoba rollback na chyby svého bota a určitě by se asi našla nějaká další). ŽOPS ale nechci podávat, neměl bych čas ani chuť do správcovských úkonů (uzavírání DoSů, řešení požadavků na NS, aj.). --Dvorapa (diskuse) 19. 3. 2016, 22:34 (CET)
@Dvorapa:Pavle, gadgets-edit a gadgets-definition-edit zatím nejsou k ničemu, proto si nemyslím, že bys je teď využil :) Vše, co je dnes potřeba ke zprovoznění udělátka, je editinterface. Suppressredirect má omezený přístup z dobrého důvodu, je s ním možné přesunout i velmi často odkazované stránky na nesmyslný název a začervenit tak spoustu odkazů, stejně jako kdyby uživatel původní stránku smazal. Možná ještě nebezpečnější by byly "zbrklé" přesuny sice na správný název, ale bez předchozí kontroly, zda na původní stránku nevedou odkazy. Na takovou chybu se nepřijde ani skrze knihu přesunů. Pokud chceš nějakou obdobu rollback, požádej si zkrátka o rollback. A pokud si myslíš, že máš pádný důvod, proč potřebuješ rollback, editinterface suppressredirect, move-subpages a do budoucna ještě udělátková práva, je to víc než dost důvodů pro požádání o práva správce. Řešit DoSy a NS ani pak nebude tvou povinností, třeba já jsem práva původně dostal výlučně kvůli editinterface. --Michal Bělka (diskuse) 20. 3. 2016, 00:41 (CET)
@Michal Bělka: Aha, díky moc za vysvětlení práv udělátek. V pravidlech u revertérů se píše, že rollback se používá na zjevné vandalismy, tak si nejsem jistý, jestli bych tím mohl i škrtat chybné editace bota (byť ty taky občas dokážou článek pěkně zkonit, že by se leckterý vandal mohl inspirovat). Zbrklé přesuny už teď bohužel dělám se svým botem a jsem z toho sice trochu nesvůj, ale tak od toho toho bota mám, abych napravil všechna přesměrování. Na správce navíc asi postrádám dostatečnou zodpovědnost a sám sebe řadím mezi plavce v pravidlech, což pro správcovství taky není optimální. Navíc mi teď pomalu začíná období, že budu ve dne v noci v laborce, takže na Wikipedii zase tolik času nebude, třeba bych ta práva ani nevyužil. --Dvorapa (diskuse) 20. 3. 2016, 00:55 (CET)
@Dvorapa: Na nápravu chyb po svém (i cizím) botovi bych se vůbec nebál rollback použít. Naopak je to příhodné, protože si můžeš otevřít seznam botových příspěvků a všechny vadné zrušit tím, že u rollbackového odkazu zvolíš otevřít odkaz v nové záložce. Tím pádem vůbec nemušís opustit ten přehled, na který by ses jinak musel vracet, a při otevření odkazu se rollback sám provede. --Michal Bělka (diskuse) 20. 3. 2016, 01:08 (CET)
@Vachovec1: Tohle mi tak divné nepřipadá. Několik botů běží často z jedné IP (třeba na Tool Labs) a od různých uživatelů. Pokud by se správce spletl a nevypnul autoblok, ovlivnilo by to i ty další boty. Proto mají pro jistotu výjimku. Navíc, blokování u botů neslouží k odvrácení vandalismu (většinou), ale jako nouzová brzda. Tam je autoblok přímo na škodu. --Urbanecm (diskuse) 19. 3. 2016, 22:04 (CET)
Operátora, jehož bot byl kvůli nějaké chybě zablokován, vždy "potěší", když dotyčný správce použije autoblok - operátor je pak zablokován také... Na en.projektech jsou na to machři. JAn (diskuse) 19. 3. 2016, 22:39 (CET)

Přidání na wikidata

Založil jsem několik článků o číslech, o kterých není samostatný článek na enwiki a nedal jsem je na wikidata. Prosil bych o jejich přidání tam.--M97uzivatel (diskuse) 21. 3. 2016, 18:30 (CET)

@M97uzivatel: HotovoHotovo Hotovo. Návod: buď propojovat s svwiki (svenska) podle vzoru „### (tal)“, nebo jít na Wikidata a do vyhledavače zadat číslo. Matěj Suchánek (diskuse) 21. 3. 2016, 20:03 (CET)

Dekret prezidenta Ruské federace

Prosil bych někoho zdatnějšího v ruštině o překontrolování článku Dekret prezidenta Ruské federace, největší chyby překladu z ruského článku jsem snad opravil, ale pořád to není nic moc.--Rosenfeld (diskuse) 1. 4. 2016, 16:49 (CEST)

Prošel jsem, a něco upravil. --Jann (diskuse) 1. 4. 2016, 19:20 (CEST)
Děkuji. --Rosenfeld (diskuse) 1. 4. 2016, 19:39 (CEST)

Zarovnání textu v tabulce

Zdravím,

na Wikipedii teprve začínám psát a narazil jsem na jeden problém. V Nápovědě jsem si našel, že jde zarovnávat text v tabulce použitím určitého kódů, nicméně ten mi nefunguje. Neexistuje na to někde tlačítko?

Děkuji. -- Tento příspěvek přidal(a) CoolAdik (diskusepříspěvky)

Všude, tedy i v tabulkách, se do středu zarovnává pomocí <center>Text</center> což vytvoří:
Text
Podobně to jde udělat i s parametry left a right, zarovnávajícím se doleva a doprava. Musí se editovat ve zdroji, tedy pod Editovat zdroj! OJJ, Diskuse 1. 4. 2016, 19:13 (CEST)
Děkuji moc. Nicméně znamená to, že musím každé okénko tabulky zarovnávat zvlášť? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) CoolAdik (diskusepříspěvky)
Zkuste za {| (popřípadě ještě za class="wikitable) přidat align="center". --Urbanecm (diskuse) 1. 4. 2016, 20:05 (CEST)
Pokud navíc chcete zarovnat jen řádek (třeba atypicky vůči ostatním prvkům tabulky), pak kód doporučovaný kolegou Urbancemm (align="center") dejte na těsně před daný řádek k |-, takže tam pak bude |- align="center". --Jan Polák (diskuse) 2. 4. 2016, 08:12 (CEST)

Postranní boxy

Asi před pár lety se tu někde řešily šablony Commons/Commonscat/Wikislovník aj. že místo dosavadních postranních boxů budou řádkové. Mám takový pocit, že to byl možná i nějaký ŽoK nebo něco takového. Nemohu to nikde najít, nemá někdo tušení, kde bych to našel? --Dvorapa (diskuse) 5. 4. 2016, 18:46 (CEST)

Na Wikipedie:Žádost o komentář je vyhledávání v archivu, hned na první stránce bez zadání čehokoli se mi ukazuje Wikipedie:Žádost o komentář/Šablony Commons(cat). Stačí? --5. 4. 2016, 19:02 (CEST), Utar (diskuse)
Aha, já myslel, že už je to dávno někde uzavřeno s výsledkem, že postranní boxy rozhodně ne. Vždyť je to už pár let, co se v článcích změnil vzhled z boxové na řádkovou variantu. Každopádně děkuji. --Dvorapa (diskuse) 5. 4. 2016, 19:21 (CEST)
@Dvorapa: Z toho ŽOKu se dá přes Odkazuje sem dostat také na Wikipedie:Pod_lípou/Archiv_2014/02#Šablona Commonscat. --5. 4. 2016, 20:33 (CEST), Utar (diskuse)

@Dvorapa, Utar: To se týkalo jen šablon pro odkazování do sesterských projektů. Konkrétně navboxů se týká doporučení Wikipedie:Navigační šablony (ve fázi návrhu). A k postranním navboxům jsem našel jen krátkou diskusi na související diskusní stránce – Diskuse k Wikipedii:Navigační šablony#Vzhled. Žádnou diskusi na téma „zákaz vytváření postranních navboxů“ jsem nenašel. --Vachovec1 (diskuse) 5. 4. 2016, 20:52 (CEST)

Na navboxy jsem se sice neptal, ptal jsem se na boxové verze sesterských projektů a jim podobných, ale i tak děkuji, v podstatě to byl důvod, proč se na to ptám. Postranní boxy (i navboxy, nikoliv však infoboxy, přesněji tedy všechny postranní boxové šablony používané v článcích kromě infoboxů) jsou mi už dlouho trnem v oku a chtěl jsem to začít trochu řešit (ale až po důkladném projití starších diskusí). --Dvorapa (diskuse) 5. 4. 2016, 21:13 (CEST)

Vhodný rozlišovač

Dobrý den, zakládám články o zaniklých sídlech ve vojenském újezdu Hradiště. V případě potřeby jsem v názvech článků přejal jako rozlišovač „vojenský újezd Hradiště“. Na území újezdu se však nacházely dvě vesnice se jménem Pastviny (poloha na mapě), a potřebuji tedy poradit, jak obě vsi odlišit. --Petr Kinšt (diskuse) 8. 4. 2016, 20:38 (CEST)

asi bych pojmenoval Pastviny (vojenský újezd Hradiště, u Kadaně) a Pastviny (vojenský újezd Hradiště, u Zakšova). Další možností je pojmenovat Pastviny (vojenský újezd Hradiště, Waiden) a Pastviny (vojenský újezd Hradiště, Ranzengrün) --Davcza (diskuse) 8. 4. 2016, 21:07 (CEST)
Díky za tip, použiju českou variantu. --Petr Kinšt (diskuse) 9. 4. 2016, 20:53 (CEST)

Jak vytvořit novou šablonu pro infobox

Dobrý den, po delší době jsem narazil na jeden problém - jak vložit nový infobox do článku, který vytvářím. Přečetl jsem si všechno v nápovědě, ale pořád nechápu, jak na to. Pokouším se vytvořit šablonu, nicméně nevím, co mám do ní napsat, aby se daný infobox vytvořil, protože pokud jsem to aspoň trochu pochopil, tak {{infobox - něco xxxx}} infobox až vkládá. Nikde není napsán přesný postup.

Děkuji moc za odpověď. --adamecjan111 (diskuse) 9. 4. 2016, 19:16 (CEST)

@CoolAdik: Předpokládám, kolego CoolAdik, respektive adamecjan111, že chceš tvořit infobox ke státnímu rozpočtu, že? Protože chceš tvořit infobox, podívej se na šablonu {{Infobox}} a její části vkládej do Tebou zamýšlené šablony. Pro své testy vznikajícího díla raději využívej předpřipravený testovací prostor {{Test}}. Až svou novou šablonu doladíš, pak tam po sobě uklidíš :-) a bude čisto. Je to lepší, než na Wikipedii zakládat řadu pokusných šablon. Pokud bys měl další dotazy, ptej se. --Jan Polák (diskuse) 9. 4. 2016, 19:59 (CEST)
Já se velmi omlouvám, hned jsem se všechny pokusil odstranit. S ničím jsem nikdy při editaci neměl problém, ale do tohoto jsem se totálně zamotal. Pak jsem rychle hledal něco v Nápovědě, ale pořád jsem to nemohl pochopit a proto vzniklo těch několik špatných šablon. Každopádně děkuji moc za radu, zkusím to.
Jinak ještě jednou se omlouvám, ten nepořádek rozhodně nebyl mým úmyslem, chci tady tvořit, ne ničit :) --adamecjan111 (diskuse) 9. 4. 2016, 20:32 (CEST)
@CoolAdik: Jasně, nic se neděje. Ty předchozí nepovedené šablony jsi správně označil šablonou {{Smazat}} a já je již smázl. --Jan Polák (diskuse) 9. 4. 2016, 21:49 (CEST)
@CoolAdik: Pokud zakládáš infobox, bývá zvykem i jeho šablonu nazývat „Infobox - …“. Tak to pak, prosím, přesuň. --Jan Polák (diskuse) 9. 4. 2016, 22:18 (CEST)
Ok, nicméně zatím se mi nedaří ani ten úplný začátek :D Jinak stránku jsem již přesunul. --adamecjan111 (diskuse) 9. 4. 2016, 22:21 (CEST)
@CoolAdik: Pomůže Ti vzorový kód? --Jan Polák (diskuse) 9. 4. 2016, 22:26 (CEST)
Přesně podle tohoto kódu to mám, stejně se mi pořád zobrazuje jen prázdný rámeček, navíc bez nadpisu. Když pak tuto šablonu vložím do stránky, tak v její nabídce není ani jedno info z toho, co je již v šabloně infoboxu. Nakonec tady je odkaz: {{Infobox - Státní rozpočet České republiky}} --adamecjan111 (diskuse) 9. 4. 2016, 22:31 (CEST)

┌──────────────────────┘ @CoolAdik: Máš tam několik chyb. Jednotlivé položky se (jak je uvedeno ve vzoru) jmenují popis1, nkoliv tedy jak to máš Ty 1popis. Ze článku (například Státní rozpočet České republiky na rok 2015) budeš na infobox odkazovat pomocí kódu

{{Infobox - státní rozpočet České republiky
 | Rok =
 | Země =
 | Datum schválení =
}}

Využiješ tedy ty názvy, co máš uvedené v trojitých složených závorkách v šabloně {{Infobox - státní rozpočet České republiky}} (například {{{Datum schválení|}}}). Bývá ale zvykem uvádět tyto názvy (proměnné) v textech šablon malými písmeny. Je to už jasnější? --Jan Polák (diskuse) 9. 4. 2016, 22:50 (CEST)

Už to všecko mám, teď měním barvy infoboxu a různě ho i upravuji. Děkuji moc za trpělivost, moc mi to pomohlo! --adamecjan111 (diskuse) 9. 4. 2016, 23:27 (CEST)
@CoolAdik: Výborně, jen tak dál. Pokud by se ještě něco vyskytlo, dej vědět. --Jan Polák (diskuse) 10. 4. 2016, 01:31 (CEST)

@CoolAdik: - Dokud není šablona použita ve více článcích, prosím minimálně o úpravu parametrů na malá písmena. JAn (diskuse) 11. 4. 2016, 07:44 (CEST)

Vždyť ty parametry tam jsou s malými písmeny. --adamecjan111 (diskuse) 11. 4. 2016, 13:22 (CEST)
@Adamecjan111: To proto, že hodinu poté, co o to zde JAn Dudík požádal, šel a sám ta písmena změnil na malá. --11. 4. 2016, 14:14 (CEST), Utar (diskuse)

Sbalená tabulka

Zdravím :)
Chci se zeptat jestli je možné vytvořit sbalenou tabulku, například jako u Šablony:Seznam skladeb? Myslím to tak, že bude sbalená a když na ni kliknu tak se rozbalí. --Dominikosaurus (diskuse) 10. 4. 2016, 20:14 (CEST)

To by měl zajišťovat parametr border-collapse. Hodnota collapse v tom Seznamu skladeb značí, že výchozí stav je sbaleno. Chcete-li udělat jinou podobnou šablonu, zkopírujte si kód téhle původní a upravte ty části, které chcete změnit. Více o šablonách najdete v Nápověda:Vytvoření šablony. S pozdravem --10. 4. 2016, 20:42 (CEST), Utar (diskuse)
Díky za pomoc :) Nakonec stačilo změnit {|class="wikitable sortable collapsible" na {|class="wikitable collapsible collapsed" --Dominikosaurus (diskuse) 11. 4. 2016, 15:09 (CEST)

Operace (matematika)

Domnívam se, že na straně "operace (matematika)" je nesprávně uvedeno "jedna nebo více výstupních hodnot". Jsem přesvědčen o tom, že výsledná hodnota operace má být určena jednoznačně. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 89.203.148.18 (diskuse) 13. 4. 2016, 13:47‎ (CE(S)T)

Již vám odpovídal Fafrin v Diskuse:Operace (matematika). Nestačí? --13. 4. 2016, 14:11 (CEST), Utar (diskuse)
(s edit.konfl.) Dobrý den. Budete se muset smířit s tím, že některé operace neberou ohled na vaše přesvědčení a mají více výsledných hodnot. Například operace „výpočet druhé odmocniny ze 4“ má dvě výsledné hodnoty: 2 a -2. S pozdravem --Jann (diskuse) 13. 4. 2016, 14:14 (CEST)

Více názvů - problém

Dobrý den, napsal/přeložil jsem článek o Shanghai Tower (neboli Šhanghajské věži) nazval jsem ho ale Shanghai Tower - protože tuto věž zná pod tímto názvem více lidí. Ale chci, aby i ti lidé co napíšou do vyhledáváče Šhanghajská věž našli můj článek. Nenašel jsem tu, jak čtenáře přesměřovat, nebo tak.. Přes rozcestníky je to podle mě nesmysl. Děkuji moc za odpověď. -- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Martin2035 (diskusepříspěvky)

Pomůže tento návod na přesměrování? --Jan Polák (diskuse) 16. 4. 2016, 12:52 (CEST)
Díky moc! --Martin2035 16. 4. 2016, 13:30 (CEST)
Tento návod mě při čtení vždycky zarazí úvodní větou. Je tam napsáno "pod názvem", přičemž až další vysvětlení a příklady dovedou k rozluštění, jestli je to řádek pod názvem stránky, nebo jestli se tak stránka jmenuje (...stránka pod názvem...). Někomu je to asi jasné hned. --MONUDET (diskuse) 16. 4. 2016, 13:55 (CEST)
Ano, omlouvám se, napsal jsem to zbytečně zmatečně. Ale Jan Polák to pochopil, takže mám odpověď. Příště se polepším. --Martin2035 (diskuse) 16. 4. 2016, 14:42 (CEST)
@Martin2035:Reagováno bylo zjevně na návod, ne na Vás. Ale i tak, každý zde někde začínal. --Urbanecm (diskuse) 16. 4. 2016, 15:08 (CEST)
@MONUDET: Tak trochu oboje :-). Řádek s přesměrovávacím textem se vkládá hned jeden řádek pod název, ze kterého má vést přejmenování a zároveň se ta stránka tak jmenuje. Ale je fakt, že to je dvousmyslné, byť obě z možností platí. --Urbanecm (diskuse) 16. 4. 2016, 15:08 (CEST)
(s editačním konfliktem): Není potřeba se, Martine2035, omlouvat, neboť kolega MONUDET měl na mysli text v mnou odkázaném návodu, jenž se mu zdá – rozumím-li kolegovi správně – nesrozumitelný. --Jan Polák (diskuse) 16. 4. 2016, 15:11 (CEST)
MONUDET: Aha, bylo to u Wikipedie:Přesměrování#Jak vytvořit přesměrování. Upravil jsem, už je to srozumitelné? --Matěj Orlický (diskuse) 16. 4. 2016, 16:32 (CEST)

Anglický název

Dobrý den, tak jsem tu zas. Rád bych přeložil anglický článek National Historic Landmark. Nevím si ale rady s názvem, protože do češtiny by se to přeložilo: národní historická památka. To by vyznělo tak, jako že je to národní historická památka jakékoliv země. Avšak doopravdy to tak není, budovy které jsou takto uznány jsou posouzeny vládou USA a musí se nacházet na území USA. Nabízí se ještě dodat za článek v závorce: (USA). Děkuji moc! --Martin2035 (diskuse) 16. 4. 2016, 19:19 (CEST)

Navrhuji sice dlouhý, ale odpovídající název Národní historická památka Spojených států amerických. --Zbrnajsem (diskuse) 16. 4. 2016, 19:38 (CEST)
Obecně je dobré v takových případech pohledat také nějaké české zdroje, které se tématu věnují a už se s jeho českým pojmenováním popasovaly. Někdy se volí překlady, jindy autoři zůstávají u původního anglického názvu nebo nějaké jeho zkratky. Každopádně pokud by mělo jít jen o to, aby z názvu článku bylo zřetelné, že jde o záležitost americkou, tak kolegou Zbrnajsem navržené řešení by mohlo být jedno z použitelných. Také by mohla obstát zkratka USA - ačkoli obecně se doporučuje zkratky v názvech rozepisovat, v případě všeobecně známých zkratek sloužících jen k odlišení by to IMHO nemusel být takový problém. --Bazi (diskuse) 16. 4. 2016, 22:54 (CEST)
@Martin2035: Máme třeba National Hockey League, takže by to mohlo jít ponechat v originále a z té Zbrnajsemovy varianty by mohlo být vhodné udělat přesměrování. Máme také ale Národní kulturní památka České republiky, takže dlouhá přeložená verze by taky měla jistou oporu. Co jsem prohlédl nálezy od Googlu, různé cestovky používají národní historická památka i jen národní památka, vždy vedle originální verze. --16. 4. 2016, 23:17 (CEST), Utar (diskuse)

Majna Rothschildova

Zdravím, píšu článek o majně a našel jsem poklad mezi zdroji [5]. Přijde mi to jako z knihy nebo časopisu než z webu, ale nedaří semi zjistit odkud. Pomůže někdo? OJJ, Diskuse 18. 4. 2016, 08:13 (CEST)

Objevil jsem (při zadání úseku textu do googlu) tohle (BirdLife International (2001) Threatened birds of Asia: the BirdLife International Red Data Book. Cambridge, UK: BirdLife International), --Davcza (diskuse) 18. 4. 2016, 08:30 (CEST)
@Davcza: Díky! OJJ, Diskuse 18. 4. 2016, 08:35 (CEST)

Odkazy 3. Liga

Jak mám zkopírovat odkazy z jiné jazykové verze? Zkoušel jsem to u clanku 3. Liga a odkazy nepracují. Penguin9 (diskuse) 23. 4. 2016, 23:16 (CEST)

@Penguin9: Dobrý den. Odkazy na loga nefungují protože a) byly překopírovány s německou předponou Datei: (bylo by potřeba nahradit pomocí Soubor:) b) protože některé odkazované soubory s těmito logy nejsou ve společném úložišti obrázků Wikimedia Commons, ale přímo na německé Wikipedii a dají se tedy použít pouze tam. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 4. 2016, 23:31 (CEST)

Autorská práva

Přesunuto z Diskuse k Wikipedii:Potřebuji pomoc. Matěj Orlický (diskuse) 24. 4. 2016, 17:37 (CEST)

V souvislosti s předchozím dotazem ohledně odkazů bych se chtěl zeptat, jak dostat do článku obrázek, který jsem nevytvořil, ale je legálně na Wikipedii v jiném jazyce. Když například stáhnu do PC obrázek z jiné jazykové verze, nahodím na Commons a přidám do článku, tak mi ho smažou. Penguin9 (diskuse) 24. 4. 2016, 17:23 (CEST)

@Penguin9:Dobrý den, některé Wikipedie umožňují použití obrázků, které jsou chráněny autorským zákonem (zejména fair use). Česká Wikipedie mezi těmito projekty není, zejména kvůli tomu, že v českém právním řádu žádná výjimka jako je fair use neexistuje. Pravidla Wikimedia Foundation vyžadují, aby veškerý obsah wikiprojektu bylo legální šířit jednak pod americkými zákony a zároveň pod zákony země, ze které pochází nejvíce uživatelů. Pokud budete mít jakékoliv další otázky, neváhejte se zde zeptat, rádi Vám pomůžeme. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 24. 4. 2016, 17:31 (CEST)

Takže kdybych chtěl použít nějaké logo, tak bych musel získat písemné svolení autora. Jinak jak to je s použitím obrázků jako je tento? https://de.m.wikipedia.org/wiki/Datei:3._Fussball-Liga_Deutschland_2015-2016.png --Penguin9 (diskuse) 24. 4. 2016, 18:13 (CEST)

@Penguin9:Ano, přesně tak. Vámi odkázaný obrázek je i na Wikimedia Commons, takže ten na české Wikipedii využijete jednoduše. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 24. 4. 2016, 18:18 (CEST)

Děkuji--Penguin9 (diskuse) 24. 4. 2016, 18:26 (CEST)

Přeložila jsem článek...

Přeložila jsem z anglické wikipedie článek Mycroft Holmes a ačkoli jsem četla nápovědu, moc jsem nepochopila, jak uvést, že je to jenom překlad. Prosím, pomůžete mi s tím někdo? Doufám, že jsem něco nezkazila, jsem tu nová a teprve se rozkoukávám, moc si nevím rady. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Sursumka (diskusepříspěvky)

Dobrý den, zde máte návod, snad je to vysvětleno srozumitelně: šablonu v této podobě – {{překlad|kód jazyka|název článku na cizí Wikipedii|číslo revize}} vyplníte a vložíte na konec článku pod nadpis Reference. Slovo překlad necháte tak jak je, kód jazyka je pro angličtinu en. Poslední položku, číslo revize, získáte tak, že na anglické Wikipedii vlevo v menu, v sekci tools kliknete na permanent link. Číslo revize je poslední číslo zobrazené v URL. Podrobnější nápověda je zde. --Remaling (diskuse) 25. 4. 2016, 02:06 (CEST)
Děkuji moc, nevěděla jsem, jak získat to číslo revize. Sursumka (diskuse) 25. 4. 2016, 20:23 (CEST)

Přesun IAAF

Nedaří se mi přesunout atletickou federaci ze zkratky na název. Myslím, že správně je prioritně používat celé názvy, i když zkratka může být zaběhlá. Následně bude asi nutné hromadně upravit v odkazujících stránkách správný odkaz. Prosím pomoc. Zelenymuzik (diskuse) 25. 4. 2016, 14:21 (CEST)

Vyřešeno kolegou Zdenekk2. --Dvorapa (diskuse) 25. 4. 2016, 23:31 (CEST)

Jak řešit pochvalu?

Dnes jsem narazil na tuto pochvalu a netuším co s ní. Smazat se mi nechce, ale asi tam úplně taky nepatří. --Dvorapa (diskuse) 25. 4. 2016, 23:27 (CEST)

No nepatří, ale kdybychom ji vymazali, začne si o nás myslet něco jiného. Většina běžných čtenářů přesunutí takřka považují za smazání (najednou to tam není). Takže já bych to tam nechal. --Urbanecm (diskuse) 28. 4. 2016, 18:03 (CEST)

Význam některých wiki-zkratek

Byl jsem poždán o úpravu hesla Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, ale nějak si s tím nevím rady. V úvodu hesla je box: {{Upravit|formát infoboxu, redukce neency informací, celková wikifikace, nezávislé zdroje -promo styl}}. Upravil jsem formát infoboxu, prosím nějakého zkušenějšího wikipedistu, aby se juknul, zda je to o.k.. Nevím ale, co znamená výraz "redukce neency informací", tj. co mám ve wikihesle vlastně upravovat. Taky mi není jasné, co je to "promo styl". Upozorňuji, že na wikipedii zakládám a edituji většinou životopisné statě osob angažovaných v čs. odboji za 2. sv. války a s "nadacemi" nemám dostud žádné praktické zkušenosti.Mojmir Churavy (diskuse) 26. 4. 2016, 17:34 (CEST)

Ahoj, neency informace = neencyklopedická informace = informace nepatřící do encyklopedie. Promo styl je takový styl, který se používá třeba na propagačních materiálech organizace, nějaké informace o promo stylu můžeš najít na Wikipedie:SPAM. Mě třeba jako promo a neency informace připadá odstavec Programy. Výrazy typu prestižní mají prostě za cíl propagovat tu danou nadaci. Pochybuji taky o tom, zda bychom v encyklopedii našli kapitolku Historie v současném znění, když už nic jiného, je vše od Paní Olga jako její zakladatelka opět psáno s cílem propagovat nadaci. Infobox si po Tobě netroufám zkontrolovat, to přenechám někomu jinému. Snad jsem i tak pomohl. --Urbanecm (diskuse) 26. 4. 2016, 19:05 (CEST)
Díky moc, teď jsem získal jakousi představu o tom, na co je nejspíš třeba se zaměřit a pokusím se na tom nějak popracovat.Mojmir Churavy (diskuse) 26. 4. 2016, 21:53 (CEST)

Jak vložit článek

Dobrý den, zkoušel jsem vložit popis nového vědního oboru. Potřeboval bych poradit jak to udělat abych nedělal reklamu a neporušil jsem současně porušit nějaká pravidla...je možná konzultace ? Děkuji Michal Kindl

Na pročtení stačí zatím Wikipedie:VAS, Wikipedie:NPOV a Wikipedie:PP. Kdyžtak se obraťte. OJJ, Diskuse 28. 4. 2016, 15:14 (CEST)

Odkazy do csv

Dobrý den, dokázal by mi někdo znalý uložit seznam článků odkazujících na čl. Rostliny do csv a poslat mi ho na email? Děkuji. Vojtěch Zavadil (diskuse) 28. 4. 2016, 23:19 (CEST)

@Vojtěch Zavadil:VyřešenoVyřešeno OJJ, Diskuse 29. 4. 2016, 05:53 (CEST)

Dlouhodobá nečinnost v diskuzi u hesla

Dobrý den, chtěl bych pokračovat v upravování hesla na wikipedii a snažil jsem se přes diskuzi se dopracovat k nějakému kompromisu. Ovšem od 6. dubna mi nikdo na moje připomínky nezareagoval a já bych rád pokračoval v některých upravách. Mohu tak již učinit nebo poradíte mi jaký je další správný krok? Premysl orac (diskuse) 2. 5. 2016, 14:27 (CEST)

Děkuji a hezký den -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Premysl orac (diskuse)

Co to je za heslo? --Jan Polák (diskuse) 2. 5. 2016, 11:40 (CEST)
Zřejmě Pavel Tykač. --Matěj Orlický (diskuse) 2. 5. 2016, 11:51 (CEST)
Ano je to tak. Díky --Premysl orac (diskuse) 2. 5. 2016, 14:24 (CEST)
Tak koukám, že stejná situace nastala i tady. --Premysl orac (diskuse) 4. 5. 2016, 16:45 (CEST)
Které přesně úpravy váznou na jakých připomínkách? Úpravy nerozporované je možno provést, úpravy rozporované je vhodné konzultovat tam s dřívějšími účastníky diskuse, tedy oslovit je nebo prostě přidat připomenutí v tamější diskusní stránce. Můžete také v případě potřeby požádat o tzv. třetí názor. --Bazi (diskuse) 4. 5. 2016, 16:51 (CEST)
Díky za reakci. Jde o to, že jsem navrhl změnit celý odstavec, který jsem předělal a rozvinul. Změnil jsem titulek, který je z mého pohledu zavádějící ale všechny informace který byli v původním odstavci jsou v novém nadále. Děkuji za radu, zkusím postupovat jak říkáte a pokud se opět nedohodneme požádám třetí osobu.--Premysl orac (diskuse) 4. 5. 2016, 18:07 (CEST)

Wikidata

Přátelé, nejde mi na wikidatech propojit Turnaj kandidátů v šachu s položkou https://www.wikidata.org/wiki/Q1723677#sitelinks-wikipedia, může někdo pomoci? Dík, --Hnetubud (diskuse) 3. 5. 2016, 19:29 (CEST)

Vyřešeno. --90.181.19.106 3. 5. 2016, 19:30 (CEST)
Skvělé, děkuji.--Hnetubud (diskuse) 3. 5. 2016, 19:36 (CEST)

Mobilni aplikace Android

Po editaci nelze zobrazit náhled a tedy i uložit (nelze se prý připojit k internetu). Ostatni aplikace mi samozřejmě fungují. Nevite někdo, co se děje? B.mertlik (diskuse) 4. 5. 2016, 22:28 (CEST)

Netuším, mě to funguje. --Urbanecm (diskuse) 5. 5. 2016, 10:56 (CEST)

Šablona: Překlad

Dobrý den potřebuji poradit se šablonou Překlad. Když jsem článek, který obsahuje tuto šablonu přeložil, mohu ji smazat? Předem děkuji za odpověď Jiri16 (diskuse) 5. 5. 2016, 15:59 (CEST)

Jedná-li se o tento krok, pak prosím nemazat. Článek byl původně přeložen a korektně byla vložena šablona o překladu. Překlad však nebyl dostatečný a bylo potřebné ho opravit. Vy jste tedy provedl tu opravu, jakýsi dopřeklad, ale stále zůstává v platnosti, že text článků původně pochází z jinojazyčného článku, takže by měl být tento původ přiznán.
Ještě mimochodem jste také při své úpravě odstranil v textu uvedené řádkové reference, což je rozhodně špatně, ty by měly být i v překladu zachovány a jen upraveny do českých šablon, resp. podle českých citačních norem. Doporučuji tyto reference navrátit a upravit. --Bazi (diskuse) 5. 5. 2016, 16:07 (CEST)

Nevím jak jinak doložit článek než napsáním dvou zdrojů

Na stránce 90Vteřin bylo napsáno že možná nesplňuje podmínky významnosti. Žádný odkaz jsem nenašel a nevím jak jinak doložit významnost článku. --Walter Klosse (diskuse) 5. 5. 2016, 17:15 (CEST)

@Walter Klosse:Pokud neexistuje žádný netriviální nezávislý zdroj (ať už digitální, nebo papírový) publikovaný věrohodným zdrojem (vizte Wikipedie:2NNVZ), pak pravděpodobně není předmět článku dostatečně encyklopedicky významný. Právě k ověření této skutečnosti tato procedura slouží. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 5. 5. 2016, 17:19 (CEST)

Zdroj, nebo taky ne?

Dobrý den, mám otázky. Vážně se na anglické wikipedii dají dělat články jen přes zdroj? + Chci se zeptat, přes co editujete, vy, zdejší wikipedisté? :-) děkuji moc za odpovědi, přeji krásný víkend! --Martin2035 (diskuse) 7. 5. 2016, 19:15 (CEST)

Ahoj, stačí se tlačítkem s tužkou přepnout do vizuálu a bude Tvým výchozím editorem na enwiki editor vizuální. A já edituji přes co se mi v dané chvíli hodí a jestli se mi chce psát nebo klikat :). Záleží na okolnostech, ale VE někdy používám. --Urbanecm (diskuse) 7. 5. 2016, 22:18 (CEST)
Moc ti děkuji za odpověď. --Martin2035 (diskuse) 8. 5. 2016, 08:55 (CEST)

Překlad - the ?

Dobrý den, chystám se přeložit článek Mall of the Emirates. Mám v překladu nechat „the", nebo mám ponechat „the" v názvu. Například v článku The Dubai Mall se „The" mazalo (ale bylo na začátku). Je to celkem zapeklité, ne? Díky moc za pomoc! --Martin2035 (diskuse) 8. 5. 2016, 19:41 (CEST)

Obráceně: Proč se mazalo The v Dubai Mall? Oficiální název je The Dubai Mall, mají to i v názvu webové stránky. To zas bude nějaká zdejší inovace.--RomanM82 (diskuse) 8. 5. 2016, 20:08 (CEST)
Soudil jsem to podle toho, že i ostatní překlady (němčina, francoužština,..) vynechaly the. V článcích, které do Dubai Mall odkazují, bylo the také vždy "the" vynecháno. Tak jsem si myslel, že se to tak dělá. --Martin2035 (diskuse) 8. 5. 2016, 20:17 (CEST)

Osmanské princezny

Nejsou kategorie Osmanské princezny a Dcery osmanských sultánů duplicitní? Nejsem žádný odborník na Osmanskou říši, proto to dávám sem, snad se najde někdo, kdo to objasní.--Rosenfeld (diskuse) 10. 5. 2016, 18:43 (CEST)

Opravení tabulky

Tak jsem tu zas, dobrý den. Udělal jsem tabulku vycházející z anglické wikipedie v článku Moskva-City, udělal jsem ji ve vizuálním editoru a pak se mi objevila na stránce, ne vizuálně, ale jako ve zdroji. V čem jsem udělal chybu? Děkuji. --Martin2035 (diskuse) 10. 5. 2016, 18:46 (CEST)

Tady jsi zdá se zkopíroval kód tabulky do editoru, nicméně na řádek, který byl interpretován jako položka seznamu, takže možná s tím měl editor při převodu kódu problém. Nebo mě napadá, že mohl být problém v původním kódu (i když tam nevidím <nowiki>, který by na ten problém upozornil). Vizuální editor je stále beta, takže někdy je ruční zásah nutný. Matěj Suchánek (diskuse) 10. 5. 2016, 18:58 (CEST)
Každopádně děkuji moc. Vizuální editor je podle mě pecka, až se doladí, bude ještě lepší. Na tabulky si dám příště pozor. :-) --Martin2035 (diskuse) 10. 5. 2016, 19:01 (CEST)

Mapa wikičlánků?

Dobrý den, chci se zeptat, zda existuje něco jako mapa wiki-článků (podle souřadnic, které jsou v článcích obsaženy). Když totiž klinku na souřadnice u kteréhokoliv článku, ukáže se mi článek jen jako tečka na světové mapě viz tady. Určitě něco takového musí existovat, když už je podobná fuknce třeba v mobilní aplikaci Wikipedie, akorát že vám to ukáže jen články poblíž, né s přesnou mapou a lokací. :-) Díky moc za odpověď! --Martin2035 (diskuse) 14. 5. 2016, 19:09 (CEST)

Na vývoji něčeho podobného se podílím, ale chvíli to potrvá. Prozatím je možné si např. udělat Query na Wikidatech (počet výsledků jsem omezil na 1000, celkově je to asi 30000 položek a to ještě pravděpodobně zdaleka není vše).--Vojtěch Dostál (diskuse) 14. 5. 2016, 19:46 (CEST)
Umí to mapa, která se zobrazuje v okně článku po kliknutí na odkaz „(mapa)“ vedle souřadnic vpravo nahoře, pokud se v uživatelském nastavení>udělátka zapne Možnost zobrazení mapy z OpenStreetMap kliknutím na zeměpisné souřadnice (nad tím je ještě WikiMiniAtlas). V okně se dá vpravo dole zkopírovat odkaz Permalink a tím otevírat mapa samostatně přes celé okno prohlížeče. --Matěj Orlický (diskuse) 14. 5. 2016, 19:57 (CEST)
Díky za upřesnění. Hojně tu mapu využívám, protože pro informace kolem památek je to úplně senzační. Někde jsem to dokonce doporučil a propagoval, ale netušil jsem, že to mám zapnuté, myslel jsem, to tam prostě "je". Jen pozoruji, že tam třeba přidaná hesla nejsou. Tak hádám, jestli to čeká na nějaké potvrzení? V některých dnech tam byla mapa prázdná, bez "špendlíků" - docházelo k nějakým úpravám? --MONUDET (diskuse) 14. 5. 2016, 20:28 (CEST)
U nově přidaných souřadnic to spíše bude z technických důvodů, že se musí nové informace z Wikipedie (nebo z Wikidat?) detekovat a zkopírovat do mapové vrstvy. Ještě je zajímavá http://wikimapia.com --Matěj Orlický (diskuse) 14. 5. 2016, 21:12 (CEST)
A lze nějak zobrazovat hesla Wikipedie v mapách Google, jak tam bývala kdysi? (Možná jsem také jen měl něco zapnuto, co už nevím?) --MONUDET (diskuse) 14. 5. 2016, 22:04 (CEST)
Asi už ne přímo, po přesunu z Tool Labs nefunguje ani pomůcka, ale našel jsem toto: http://wiki-map.com/map/?locale=cs --Matěj Orlický (diskuse) 14. 5. 2016, 22:40 (CEST)


Díky moc za odpovědi všem! Budu se těšit na budoucí vyhledávač wiki článků. :-) Wiki-map mi přijde zatím asi nejlepší.

Zdroje pro DČ

Teoretický DČ nebelung, bohužel zdrojů pramálo. Rád bych se zeptal a poradil, jestli se dá použít toto, případně toto. Zbytek by měl být OK (dvě knihy, seriózní německý web a stránky TICA). Díky, ono se to na internetu ohledně domácích zvířat hemží tolika nedobrými věcmi, že se raději poradím. --OJJ, Diskuse 16. 5. 2016, 15:36 (CEST)

Pokud první zdroj prochází nějakou kontrolou (zatím to vypadá, že ano), není důvod, proč nepoužít. Rusky neumím, takže to nechám někomu jinému. --Martin Urbanec (diskuse) 16. 5. 2016, 16:25 (CEST)
Obecně o zvířatech vychází tolik knih a encyklopedií, že mi přijde trochu zbytečné tahat informace z netu, pokud máme pochybnosti o jejich věrohodnosti. Stačí skočit do knihovny. --Bazi (diskuse) 16. 5. 2016, 16:40 (CEST)
@Martin Urbanec: Dobře, už to začíná vypadat k světu. OJJ, Diskuse 16. 5. 2016, 16:51 (CEST)
@Bazi: Taky pravda, konkrétně mám speciálně o tomto plemeni doma asi 10 stránek informací a další by se daly sehnat, i když Makak jávský, Tygr jávský, Žralok lagunový, Vřešťan pláštíkový, Majna Rothschildova a Kondor krocanovitý, mé nejpovedenější články, šly i bez toho. Vyvarovávám se také psaní z jednoho/dvou zdrojů delšího článku, protože pak tam člověk náhodou něco napíše špatně a je to podezření na cp. Už teď se mám co otáčet, aby se to co nejvíc odlišovalo od originálu. Ale jinak díky, propátrám web dál. OJJ, Diskuse 16. 5. 2016, 16:51 (CEST)
Ten ruský zdroj je web veterinární kliniky, která klade důraz na osvětovou činnost. Na nemoci zvířat ujde, encyklopedii druhů a plemen zvířat zjevně odněkud opsali, lepší by byl původní zdroj, ale s opatrností by se použít mohla. --Jann (diskuse) 16. 5. 2016, 17:23 (CEST)
@Jann: Mám! OJJ, Diskuse 17. 5. 2016, 10:06 (CEST)
Tyhle Ukrajince určitě neber. Autoři anonymní, encyklopedie se hlásí k principu wiki, to už je klinika lepší.--Jann (diskuse) 17. 5. 2016, 18:19 (CEST)

Oprava článku Kontrolní hlášení

Ahoj,

dle nápovědy o editaci a formátování jsem pomocí znaků upravila nadpisy i text, článek Kontrolní hlášení se mi ale stále zobrazuje jako "potřebuje upravit" a v nesprávném formátu. Za jak dlouho mohu čekat aktualizaci úprav, prosím? Je v textu stále chyba?

Děkuji! -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Qwadry (diskuse)

Článek jsem upravil, přepsal a nyní je na Vás, Qwadry, doplnění referencí, tedy odkazů na zdroje, kde je uvedeno to, co v článku tvrdíte. K tomu, prosím, přidejte i číslo zákona o DPH, ať má čtenář údaje kompletní. Díky. --Jan Polák (diskuse) 17. 5. 2016, 10:03 (CEST)
Obecně pak taková upozornění v textu sama nezmizí, někdo je přidal, někdo je zase musí dát pryč. --17. 5. 2016, 10:11 (CEST), Utar (diskuse)
Děkuji oboum wikipedistům Utar a Jan Polák - už v pořádku? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Qwadry (diskuse)
Není, reference se vkládají vložením odkazu mezi tagy <ref> a </ref>. --Jan Polák (diskuse) 17. 5. 2016, 12:04 (CEST)
Vzhledem k tomu, že kolega Qwadry používá VisualEditor, ke vložení referencí (odkazů na zdroje) použije tlačítko „Citace“ nad editovaným textem. --Matěj Orlický (diskuse) 17. 5. 2016, 12:12 (CEST)
Napadlo mne to, že to bude dávat přes VE, ale v historii článku jsem to přehlédl. Máš ale pravdu, kolega jede přes VE a tam se to dělá jinak, než jsem uvedl. --Jan Polák (diskuse) 17. 5. 2016, 13:00 (CEST)

Mně už se článek zobrazuje v pořádku, odkazy jsem vložila Command+K. Tak snad v pořádku, moc všem děkuji! Jan Polák, Matěj Orlický -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Qwadry (diskuse)

@Qwadry: Pomocí Command+K se v samotném textu článku vkládají jen odkazy na další články Wikipedie, odkazy na zdroje se zde vkládají pomocí „poznámek pod čarou“, které nazýváme reference (případně citace). V tom článku odkazy upravil požadovaným způsobem kolega Vlout. --Matěj Orlický (diskuse) 18. 5. 2016, 11:26 (CEST)

Zápis zdroje

Dobrý den, prosím, můžete se někdo kouknout na zdroj 35 http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/breedlove-snaha-usa-ucinit-z-ruska-partnera-selhala-mezi-migranty-jsou-teroriste/1321554 u článku Evropská migrační krize přepsal jsem zápis několikrát (různá jiná pojmenování) a stále mi to hlásí chybu, někde jsem udělal zápis špatně a nedaří se mi to odhalit. Děkuji--Cechblog (diskuse) 18. 5. 2016, 14:08 (CEST)

Dobrý den, mělo by to být opraveno. Pokud na jeden zdroj odkazujete opakovaně, uvede se odkaz jen jednou a podruhé již vložíte jen
<ref name="pojmenování" />
tedy jen odkaz na již pojmenovanou referenci, jejíž obsah (odkaz, citace ap.) už je definován u prvního výskytu. --Matěj Orlický (diskuse) 18. 5. 2016, 14:19 (CEST)
Děkuji Vám za opravu, vkládal jsem takových odkazů již nespočet, toto byla momentální slepota.--Cechblog (diskuse) 18. 5. 2016, 14:22 (CEST)

Z pískoviště na wiki

Dobrý den, na wikipedii edituji poprvé a nevím, jak dostat (přetáhnout) svůj článek, který mám uložený na pískovišti do režimu naostro. Můžete mi dát přesný návod? Děkuji -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Jana Chmelová (diskusepříspěvkybloky) 20. 5. 2016, 00:11‎ (CE(S)T)

Vidím, že už jste si poradila. Kdyby přesto byl nějaký problém, dejte ještě vědět. --Bazi (diskuse) 20. 5. 2016, 00:23 (CEST)
Díky :-) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Jana Chmelová (diskusepříspěvky)
Pěkný návod je kdyžtak v kapitole Uživatelské na stránce Nápověda:Pískoviště, třeba propříště. --Dvorapa (diskuse) 20. 5. 2016, 00:41 (CEST)

Kategorie, první písmeno?

Dobrý den. Vytvořil jsem kategorii Mrakodrapy v Jihoafrické republice a dal jsem ji jako podkategorii k Mrakodrapy podle zemí. Když se do toho seznamu podíváte, ostatní země se řadí podle toho, jak začíná první písmeno v názvu té země, Jihoafrická republika se zařadila do písmenka M, protože začíná na M...rakodrap. Jak to změnit? (omlouvám se, nešly mi odkazy, musíte si stránky najít) --Martin2035 (diskuse) 21. 5. 2016, 10:10 (CEST)

Za název kategorie se vloží znak |, za který se napíše písmeno (nebo rovnou raději např. celý název země), podle kterého se má řadit. Více v Nápověda:Klíč řazení. --Dvorapa (diskuse) 21. 5. 2016, 10:14 (CEST)
Děkuji moc za odpověď. -- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Martin2035 (diskusepříspěvky)
Doplnil jsem odkazy na kategorie. Dělají se tak, že se před slovo „Kategorie“ vloží ještě dvojtečka, takže ve výsledku [[:Kategorie:Mrakodrapy v Jihoafrické republice|Mrakodrapy v Jihoafrické republice]]. --Jan Polák (diskuse) 21. 5. 2016, 10:55 (CEST)
Děkuji moc za odpověď. -- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Martin2035 (diskusepříspěvky)

forum.valka.cz

Zdravím. Má někdo ponětí, co to je za website? Jak to ocenit, lze od nich bezproblematicky přebírat údaje jako mapř. tyto, kdo za tím stojí ap.? Dík -jkb- disk de: 23. 5. 2016, 10:04 (CEST)

Tvořeno uživateli, dvojklikem jde snadno editovat, radši nebrat jako nevěrohodné. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 5. 2016, 10:15 (CEST)
... to bych o wikipedii mohl říci také :-) -jkb- disk de: 23. 5. 2016, 10:18 (CEST)
No mohl, však taky Wikipedií nezdrojujeme :-). Ale kdo za tím stojí je dole na každé stránce. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 5. 2016, 10:21 (CEST)
No občanské sdružení, stovky dobrovolníků... viděl jsem, a i to mi připomíná WP. Jenže jinak než WP, kde jsou celé články, ocenění vývoje, hodnocení ap., má ten portál spíš jen holá fakta, např. seznam vyznamenání (který musímjinak dost složitě hedat), ap. A, jak je lze, pokud to jde, hodnotit ideologicky, zastupují zájmy toho či onoho... -jkb- disk de: 23. 5. 2016, 21:59 (CEST)

Editace článku na hlavní stránce

Dobrý den, prosil bych o radu. Právě jsem upravil článek Vřešťan pláštíkový, který je přímo na hlavní stránce. Změny se objevily v článku samotném, ne však na hlavní straně Wikipedie. --Whiny15 (diskuse) 23. 5. 2016, 19:57 (CEST)

To proto, že se přenášejí odjinud. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 5. 2016, 20:11 (CEST)
Článek týdne na hlavní straně nezobrazuje přímo samotný článek, ale jeho upravený výtah. Ode dne zveřejnění na hlavní straně je po celý týden verze neměnná, pokud v ní tedy nejsou nějaké fatální chyby. Pokud tam nějaká zásadní chyba je, neváhejte se obrátit na kolegy @Bazi, Jan Polák, Che:, kteří se o přípravu tohoto článku na hlavní stranu postarali. --Dvorapa (diskuse) 23. 5. 2016, 20:11 (CEST)
Žádné chyby tam nejsou, jde o velice kvalitní článek. Pouze jsem přidal odkazy na jiné stránky na Wikipedii a dvě kategorie a nějaké další menší úpravy. Tak to asi není třeba měnit. --Whiny15 (diskuse) 23. 5. 2016, 20:16 (CEST)

Autor

Jak můžu prosím dohledat autora článku na wikipedii a popř. na něj získat kontakt? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 109.238.40.190 (diskuse)

Via Nápověda:Historie stránky a Wikipedie:Diskusní stránka. OJJ, Diskuse 26. 5. 2016, 10:45 (CEST)

Wikidata

Proč se mi nedaří propojit nově založený článek Valerie a týden divů s ostatními jazykovými verzemi? Wikidata mi pořád hlásí „Forbidden“.--Hnetubud (diskuse) 29. 5. 2016, 12:02 (CEST)

Nevím, mně to šlo. Propojeno --29. 5. 2016, 12:08 (CEST), Utar (diskuse)
@Hnetubud: Obvykle je třeba mít v jedné záložce otevřený článek a ve druhé wikidata, pak to jde přes přidat odkazy v článku. Jak se to propojuje jistě znáte. OJJ, Diskuse 29. 5. 2016, 12:10 (CEST)
Děkuji za pomoc. U žádného jiného článku se mi to ještě nestalo, tak byl možná nějaký zádrhel na Wikidatech (že by kvůli tomu, že některé jazykové verze používají rozlišovač a jiné ne?). --Hnetubud (diskuse) 29. 5. 2016, 12:16 (CEST)
@Hnetubud: Jaký používáte prohlížeč? Nedávno byl tento problém několika uživateli nahlášen... Matěj Suchánek (diskuse) 29. 5. 2016, 12:25 (CEST)
Prohlížeče používám různé, toto bylo konkrétně na Exploreru. Zkusím tedy nějaký jiný, snad to pomůže.--Hnetubud (diskuse) 29. 5. 2016, 12:29 (CEST)

Duplicitní souřadnice

Zdravím všechny kolegy, byl jsem na moc dlouhé wikidovolené, a proto teď netuším, co mi zde způsobilo chybovou hlášku „{{#coordinates:}}: na stránce není možné mít více než jeden hlavní štítek“ . Snad bych to vyčetl v dokumentaci k nějaké šabloně, ale rychlejší bude asi poradit se zde... děkuji za odpověď :). --Mario7 (diskuse) 30. 5. 2016, 02:00 (CEST)

@Mario7: Zdravím, souřadnice se zřejmě už načítají z wikidat, tak jsem šablonu (snad správně) odstranil. --Remaling (diskuse) 30. 5. 2016, 02:24 (CEST)
Děkuji! --Mario7 (diskuse) 30. 5. 2016, 02:26 (CEST)
@Remaling:@JAn Dudík, Oashi: Dokázal byste projít a opravit i další podobně chybné články (cca 9)? Ta chyba v článku nepůsobí příliš dobře. --Dvorapa (diskuse) 30. 5. 2016, 02:35 (CEST)
V jednom případě se podařilo, ostatní jsou pro mě složitější. --Remaling (diskuse) 30. 5. 2016, 03:15 (CEST)
Děkuji, pingnul jsem i další, o kterých vím, že by mohli pomoci (i když už jsem je o to žádal v diskusi u dané kategorie). Já se v tom bohužel vůbec nevyznám, jinak bych rád pomohl/přispěl. Přijde mi ale, že v několika případech by se to dalo vyřešit pomocí odstranění parametru z jednoho z infoboxů, ve kterém je souřadnice vložená, ale nevím, zda takové řešení není špatné. --Dvorapa (diskuse) 30. 5. 2016, 04:03 (CEST)
Za málo, odebrat parametry jsem zkoušel a nepomohlo to. --Remaling (diskuse) 30. 5. 2016, 12:28 (CEST)
Stačí přidat (obvykle do druhého infoboxu nebo do toho, který je plněn z wikidat) | zeměpisná šířka = vypnuto JAn (diskuse) 30. 5. 2016, 13:27 (CEST)

Popisek obrázku z Wikidat

Zkusil jsem do Infoboxu Politik přidat načítání popisku obrázku z Wikidat, ale nefunguje podle mých představ. Když to porovnávám s Infoboxem - osoba, tam je to zapsáno výrazně odlišně a asi už mimo mé chápání. --Bazi (diskuse) 1. 6. 2016, 11:50 (CEST)

Především doporučuji používat {{Infobox - politik}} (snad si brzo najdu čas a uskutečním kompletní přechod). Správné přebírání dosud bylo {{#invoke:Wikidata|formatStatements|property=p18|rank=best|limit=1|showqualifier=P2096|qualifiersOnly=true|qualifiers withlang=cs}}, zanedlouho to bude {{#invoke:Wikidata|formatStatements|property=p18|rank=best|limit=1|formatter=caption|qualifiers withlang=cs}} Matěj Suchánek (diskuse) 1. 6. 2016, 13:38 (CEST)

Proč mi nejde editovat infobox na stránce Ivan Gundulić?

Dobrý den, chtěl jsem editovat infobox na stránce Ivan Gundulić - přidat šablonu Chybí zdroj k té jugoslávské národnosti (nejsem si zrovna jistý, že se v 17. století mluví o nějaké jugoslávské národnosti, možná ještě jihoslovanské, ale spíš bych tam prostě dal Chorvat). Ale nechápu proč mi to nejde ani ve vizuálním editoru, ani v editace zdroje. V prvním případě když kliknu u té šablony na tlačítko Editovat, vyskočí mi hláška: „Šablona ,Šablona:Infobox - spisovatel' zatím nemá popis, ale nějaké informace by se mohly nacházet na její stránce.“ Buňky mi editovat nejde, nebo nevím jak. A pokud zobrazím zdroj, vůbec, a to nějakých deseti letech práce na Wikipedii nedokážu pochopit, se mi zobrazí pouze {{Infobox - spisovatel}}, a vůbec žádný obsah buněk! Předem děkuji za radu. --Zik (diskuse) 9. 6. 2016, 18:29 (CEST)

Dobrý den, data do tohoto infoboxu v tomto článku se přebírají z Wikidat, sesterského projektu uchovávající strukturalizovaná data. Je třeba to tedy upravit tam a upraví se to najednou pro všechny Wikipedie využívající tento zdroj dat. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 9. 6. 2016, 18:32 (CEST)
Myslím, že velmi názorná ukázka do právě probíhající diskuze na Wikipedie:Žádost o komentář/Přebírání informací z Wikidat vs. lokální vyplňování. Ivan Gundulić "Národnost Jugoslávec a Ragusan" WTF! --Davcza (diskuse) 9. 6. 2016, 18:36 (CEST)
A přesně pro takové účely je možnost lokálního přebití ponechána :-). --Martin Urbanec (diskuse) 9. 6. 2016, 18:37 (CEST)
Jo jo, ale kolik lidí bude podobně jako kolega Zik zmateno tím, že tenhle nesmysl se nedá odstranit prostým rozkliknutím článku, ale že se musí jít na wikidata, nebo že se do poloprázdného infoboxu má přidat jeden řádek, kterej to přebije? Tipnul bych si, že spousta lidí ani nenapíše o pomoc a nechaj to být (a možná zanechají editování wikipedie úplně - myslím naprosté nováčky, protože jim to přijde nepochopitelný)... A to nemluvím o tom, až na na wikidata naběhne úderka chorvatských/srbských/jihoslovanských/"ragusanských" národovců a budou s tím parametrem hýbat podle svých preferencí. A my to tady pokaždý uvidíme okamžitě "u nás" v článku na cs.wiki. --Davcza (diskuse) 9. 6. 2016, 18:44 (CEST)
Děkuji za radu. Už jsem to upravil. Nejdřív jsem docílil toho, že tam bylo „chorvatština“, ale nějaký český kolega na Wikidatech mi s tím pomohl. Akorát bych tam raději měl „Chorvat“ než „Chorvati“, je možné to nějak udělat? Též si myslím, že lokální infoboxy jsou lepší. --Zik (diskuse) 9. 6. 2016, 18:48 (CEST)
Hotovo. Stačí změnit štítek :-) --Martin Urbanec (diskuse) 9. 6. 2016, 18:54 (CEST)

Šablona Star Alliance

Dobrý den, právě jsem udělal novou šablonu Star Alliance. Podle návodu zde na wikipedii jsem zkopíroval podobný zdroj (zkopíroval jsem šablonu SkyTeam) a jen upravil informace v ní, pořád se ale ukazuje divně, viz. zde. Děkuji moc za pomoc! --Martin2035 (diskuse) 14. 6. 2016, 20:44 (CEST)

V článku Air Canada se zobrazuje správně? Mně na tom, jak se to zobrazuje mně, nic divného nepřijde. --Dvorapa (diskuse) 14. 6. 2016, 20:48 (CEST)

Děkuji moc za opravu. Všiml jsem si, že jste opravil pár mých článků, díky moc za to! --Martin2035 (diskuse) 14. 6. 2016, 21:05 (CEST)

Není zač ;) --Dvorapa (diskuse) 14. 6. 2016, 22:39 (CEST)

2NNVZ/vyznamnost

Ahoj kamaradi, mam jen takovou drobnost, jde u tohoto zakladniho pozadavku na zdroje o pocet zminek, nebo o jejich rozmanitost, pripadne kombinaci obojiho? Hovorim ted predevsim v kontextu weboveho obsahu (Wikipedie:Významnost (web)), ne uplne obecne. Napadlo me to pri upravach clanku Top-Pojištění.cz – nejsem zadny z retezu utrzeny delecionista (i kdyz...) a nemam zrovna na tento clanek spadeno, jenom jsem nad tim zacal premyslet pri pohledu na odkazy, kterych je v nem sice spousta, ale hodne z nich je zrejme jen odpapouskovani tiskove zpravy v den prodeje.

Jedna se v podobnem pripade – tedy ze je vice zprav o jedne konkretni veci, ale ze stejneho puvodniho zdroje (upravena CTK, jedno prohlaseni mluvciho, jedna tiskova zprava...), nicmene se nachazeji v ruznych mediich – o obrazne receno dostatecne splnenou tu "2" z "2NNVZ", jestli mi rozumite? Anebo je ten smysl "dve rozdilne zminky" (a nikoliv pouze "stejne zminky, ale na ruznych mistech"), tedy ze neni ani tak dulezite, jestli je to jedna, nebo tucet zprav, kdyz jsou vsechny v jadru stejne. --CCCVCCCC (diskuse) 15. 6. 2016, 12:19 (CEST)

Beru to tak, že ty dva zdroje, které se dokládají jako minimum pro vlastní článek by měly být nezávislé i navzájem, tedy stejný text ve vícero médiích nebrat. Případ s (pouze) vícero kopiemi shodné zprávy v různých médiích by šel formálně odmítnout dle Ani existence dvou zdrojů automaticky nedokládá encyklopedickou významnost. v Wikipedie:2NNVZ. Pointa je ale taková, že u skutečně významných objektů by mělo být různorodých zdrojů k nim tolik, že toto by nemělo být vůbec potřeba řešit. --15. 6. 2016, 12:51 (CEST), Utar (diskuse)

Kategorie článků s odkazem

V kategorii Kategorie:Wikipedie:Nástroje obsahující různé nástroje k údržbě Wikipedie, tvorbě článků apod. jsem narazil na kategorie Články s … a přijde mi, že tam tyto kategorie nepatří. Kam s těmito kategoriemi, pokud je moje domněnka správná? --Dvorapa (diskuse) 15. 6. 2016, 18:16 (CEST)

Přejmenovat na prefix údržba a do údržby s nimi. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 6. 2016, 18:30 (CEST)
Díky, přesunu. Přejmenování až postupně, na přejmenování kategorií mám už celkem solidní pořadník. --Dvorapa (diskuse) 15. 6. 2016, 18:35 (CEST)

Kategorizace systémového účtu

Je možné kategorizovat systémový účet Wikipedista:Flow talk page manager do kategorie Kategorie:Wikipedie:Systémové uživatelské účty, aniž bych zrušil, co je na tuto stránku vkládáno z účtu z mety? A vůbec. Je možné kategorizovat uživatele, který má globální uživatelskou stránku na metě? --Dvorapa (diskuse) 15. 6. 2016, 18:39 (CEST)

Jedině kopií z Mety. Jinak to možné není. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 6. 2016, 19:42 (CEST)

Co je špatně, že se v šabloně v Posledních změnách nezobrazují ŽOO a ŽOA, přestože jsou v šabloně zapsané? --Bazi (diskuse) 16. 6. 2016, 11:17 (CEST)

Vždyť tam jsou, v sekci Řešení konfliktů. --16. 6. 2016, 11:52 (CEST), Utar (diskuse)
Po určitém tápání se mi to podařilo opravit. Problém byl hned v tom úvodním "id". Netuším, jestli (a kde) je to předdefinováno (někde na vyšší úrovni?), ale Reseni-konfliktu nebylo akceptováno, na rozdíl od Reseni-sporu. --Vachovec1 (diskuse) 16. 6. 2016, 11:58 (CEST)
@Bazi: Aha, on totiž někdo zobrazování Reseni-konfliktu skrz globální CSS v MediaWiki:Common.css cíleně vypnul. Přejmenováním jsem tedy dané nastavení obešel. Požádám na NS o nápravu. --Vachovec1 (diskuse) 16. 6. 2016, 13:23 (CEST)
Díky. Jestli by byl v komunitě zájem probrat a omezit množství zobrazovaných položek v šabloně, asi by se o vypnutí některých dalo uvažovat, ale chtělo by to probrat v diskusi, které z položek jsou méně významné nebo užitečné, aby se měly ze šablony úplně vyhodit, ne je skrývat skrz CSS. --Bazi (diskuse) 16. 6. 2016, 13:27 (CEST)
Skrývání určitých sekcí je hsitoricky oddiskutované na Diskuse_k_šabloně:OznámeníRC/Obsah. JAn (diskuse) 16. 6. 2016, 14:41 (CEST)
Aha, tak to byl opravdu záměr komunity, snad aby spory neobtěžovaly nováčky nebo ty, kteří se jimi nechtějí zabývat. Díky. --Bazi (diskuse) 16. 6. 2016, 16:05 (CEST)

Tabulka (hr)

Dobrý den vespolek, vytvářím seznam epizod seriálu a objevil jsem menší problém:

První řada (2009-2010)

<th scope="row" id="ep1
2" style="text-align: center; ">1
2
Pořadí v seriáluPořadí v řaděPůvodní názevČeský názevRežieScénářPremiéra v USAPremiéra v ČR
1
2
NázevNázev český RežieScénářChyba ve výrazu: Neočekávaný operátor >012009aChyba ve výrazu: Neočekávaný operátor >012011a

Nejde mi udělat "dvoudíl" po vzoru en wiki. V kolonce "pořadí" mi to stále zlobí, neví někdo co s tím? (Prosím zhlédněte "editovat zdroj") -- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Tayari (diskusepříspěvky) 16. 6. 2016, 21:27‎ (SELČ) (CE(S)T)

Problém je v hodnotě proměnné „pořadí“ v šabloně {{Seznam dílů}}. V komentáři ke zmíněné proměnné je psáno:
Číslo představující pořadí dílu (epizody) v rámci celého seriálu, uváděné ve formě 1 nebo 01 atd. Vytváří také kotvu s prefixem "ep" a v ní i jednomístná čísla doplní o úvodní nulu, např. "[[Seznam dílů#ep01]]". I kvůli tomu je žádoucí nepoužívat žádné formátovací znaky.

Tak to možná bude v tom. Jistě fundovaněji by ale měl odpovědět například kolega Bazi. --Jan Polák (diskuse) 16. 6. 2016, 22:33 (CEST)

Kolega Jan Polák má pravdu. Kvůli kotvám je do parametru "pořadí" vyžadováno číslo. Použítí HTML tagu rozbije formátování. Kolega @Bazi:Bazi vycházel pravděpodobně ze starší verze anglické šablony používané do května 2014, která si s tímto také neuměla poradit. Současná verze anglické šablony je postavena na modulu a s "dvojdíly" si již poradit umí. Jediným průchozím řešením by tedy pravděpodobně bylo překopat naší šablonu po vzoru anglické a převzít ten anglický modul. --Vachovec1 (diskuse) 16. 6. 2016, 22:51 (CEST)
@Vachovec1: Děkuji za upřesnění problému. --Jan Polák (diskuse) 16. 6. 2016, 22:56 (CEST)
S dvojdíly česká šablona nepočítá vlastně vědomě a záměrně. Protože co je třeba v originálě vnímáno jako dvojdíl (třeba s premiérou v jeden den), to se pak česky vysílalo jako prosté dva samostatné díly (třeba s týdenní periodou), takže je obvykle čistější to rozdělit do dvou samostatných řádků, propojuje to buď samotný název dílů, nebo je třeba možné to popsat v podrobném souhrnu děje. --Bazi (diskuse) 16. 6. 2016, 23:16 (CEST)
Buď se to dává pod sebe, jako by to byly dva díly se stejným názvem v angličtině, ale s očíslovaným 1. díl a 2. díl v češtině a někdy přidaná poznámka "v USA běželo jako jeden dvojnásobně dlouhý díl" nebo tak; nebo jsem našel způsob s lomítkem viz 102/103 a 104/105 v Seznam dílů seriálu Ztraceni. Myslím, že se bez specializované americké šablony obejdeme z důvodů co zmiňuje Bazi. Chrzwzcz (diskuse) 17. 6. 2016, 00:03 (CEST)
To lomítko je celkem dobré řešení, na rozdíl od HTML tagu nerozbíjí tabulku. Pokud se shodneme, že je to rozumné řešení, navrhoval bych to doplnit do dokumentace šablony (v podobě příkladu do sekce Dílčí seznam). -- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Vachovec1 (diskusepříspěvky) 17. 6. 2016, 00:17‎ (SELČ) (CE(S)T)
Jojo, děkuju mnohokrát pánové. Zkusím s tím něco "pokutit". Tayari (diskuse) 17. 6. 2016, 08:10 (CEST)

Wikipedie15

přesunuto z Wikipedie:NS--OJJ, Diskuse 19. 6. 2016, 12:59 (CEST)

Dobrý den. Z nějakého důvodu si nemůžu vytvořit svoji uživatelskou stránku. Mohli byste mi odpovědět? Děkuji. Wikipedie15 (diskuse) 19. 6. 2016, 12:54 (CEST)

@Wikipedie15: Jste přihlášen? Jaký používáte prohlížeč? Leze Vám k tomu nějaká hláška? Vizte též Wikipedie:Jak hlásit chyby. Stránku lze založit a upravovat na Wikipedista:Wikipedie15. --OJJ, Diskuse 19. 6. 2016, 12:59 (CEST)
Jsem přihlášen a používám Google Chrome. Když chci stránku založit, zobrazí se mi toto:
= Chyba povolení = Z následujícího důvodu nemáte oprávnění vytvářet stránky: Je zakázáno vytvořit stránku s názvem „Wikipedista:Wikipedie15“. Odpovídá následujícímu záznamu na černé listině: .*\bWikipedie[^:].* <autoconfirmed>
Podle mě se jedná o nevhodné uživatelské jméno, doporučoval bych zvolit si jiné. Viz Wikipedie:Uživatelské jméno, sekce Nevhodná uživatelská jména. --Remaling (diskuse) 19. 6. 2016, 13:03 (CEST)
@Wikipedie15: Jedná se patrně o to, že jako zatím automaticky neschválený uživatel nemáte právo zakládat stránku s názvem "Wikipedie", jedná se o prevenci vandalismu. Já tu jsem už schválený a podařilo se mi bez obtíží založit. Možná bych Vás poprosil o zvolení jiného uživatelského jména - toto může působit nevhodně. Cituji z pravidel: Nepoužívejte jména jako Poslední změny, Správce, Admin XY apod. Díky a jménem celé komunity se omlouvám za nepříjemnosti. OJJ, Diskuse 19. 6. 2016, 13:09 (CEST)

Nevim

Nemuzu precist potvrzovaci kod co s tom?-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) ‎213.108.162.250 (diskuse)

@‎213.108.162.250: Pokud myslíte CAPTCHA, tak to si můžete nechat načíst několikrát. --OJJ, Diskuse 20. 6. 2016, 16:05 (CEST)

nevím

Milá wikipedie nevím jestli se platí peníze za vytvoření stránky.

Nikoliv. Wikipedie je zcela zdarma (a zcela dobrovolný projekt). Budeme rádi, když přispějete i svou trochou vědomostí. Ale zároveň Wikipedie je encyklopedie a netrpí se zde propagační obsah. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 22. 6. 2016, 16:23 (CEST)
Ne, Wikipedie je svobodný projekt, do kterého přispíváte zadarmo. Ale ani téžpeníze za články nedostáváte. --OJJ, Diskuse 22. 6. 2016, 16:24 (CEST)

Ahoj, všmil jsem si, že Wikimedia obsahují občas loga firem a institucí, která jsou vytovřena jako "public domain" a přibližně odpovídají skutečným logům, nad kterými visí autorská práva. Je možno tedy "svobodně" vytvořit v nějakém graf. editoru logo, které se přibližně podobá tomu "autorizovanému" (je složeno z podobných řezů písma a prostých grafických tvarů) a umístit jej na Wikimedia server? Mě to připadá schůdné. Nebo je v tom nějaký právnický "háček"? Díky za reakci. Mojmir Churavy (diskuse) 22. 6. 2016, 21:17 (CEST)

Domnívám se, že není jen tak možné vytvořit "kopii" loga, které podléhá autorskoprávní ochraně. V některých ojedinělých případech se možná hraje na to, že je logo vytvořené z velmi jednoduchých tvarů, takže by nemohlo být dostatečně chráněno, ale v běžných případech, pokud autor nebo nějaký jiný držitel práv výslovně své dílo neuvolnil, si myslím, že je použití takové "kopie" na Wikipedii neoprávněné. --Bazi (diskuse) 22. 6. 2016, 22:08 (CEST)

Zápis reference

Prosím, nevíte někdo proč se v náhledu referencí za univerzitou objevují dvě tečky, zdá se mi to nestandardní. Děkuji: [1] --Cechblog (diskuse) 23. 6. 2016, 11:29 (CEST)

  1. ŽÍDEK, L.. Chilská ekonomika za Pinocheta. Brno, 2004 [cit. 2004-12-21]. 16 s. sborník. Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně. . Dostupné online.
Vyplňte parametr vedoucí, ten tam patří. Jinak je takto vynechán. --23. 6. 2016, 12:00 (CEST), Utar (diskuse)
Děkuji za pomoc!--Cechblog (diskuse) 23. 6. 2016, 12:02 (CEST)
@Utar: Sakryš, nefunguje, je to tam stále, vymazal jsem všechny nevyplněné oddíly a nic.[1].--Cechblog (diskuse) 23. 6. 2016, 12:08 (CEST)
  1. ŽÍDEK, L.. Chilská ekonomika za Pinocheta. Brno, 2004 [cit. 2004-12-21]. 16 s. sborník. Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně. . Dostupné online.
Stále tam chybí vedoucí práce. --Dvorapa (diskuse) 23. 6. 2016, 12:11 (CEST)
@Dvorapa:@Utar: Omlouvám se, četl jsem vypněte a ne vyplňte.--Cechblog (diskuse) 23. 6. 2016, 12:18 (CEST)

Mmch, .. se taky objevují někdy proto, že je šablona vyplňuje sama. Takže když třeba napíšete "L" > "L., když "L." > "L.." --OJJ, Diskuse 23. 6. 2016, 14:39 (CEST)

Děkuji za tip.--Cechblog (diskuse) 23. 6. 2016, 19:43 (CEST)

FAAC

Neopravil by někdo? Snažil jsem se přeložit reference, ale něco se pokazilo. Odžlucovat nebudu /zatím/. Díky. --OJJ, Diskuse 23. 6. 2016, 14:38 (CEST)

Něco jsem opravil, poslední chybnou citaci bude třeba přepsat do citační šablony ručně. --Dvorapa (diskuse) 23. 6. 2016, 16:19 (CEST)

Odkazy na články v jiných jazycích

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak lze přidat do článku odkazy na články na téže téma v jiných jazycích, tak jako je tomu u mnoha stránek na Wikipedii. ještě bych se zeptal, jak se podepsat přes editovat, protože dříve tato stránka šla upravit pouze přes editovat zdroj. Děkuji za odpověď. --Whiny15 (diskuse) 26. 6. 2016, 09:38 (CEST)

@Whiny15: Ad1) Vizte Šablona:Interwiki. Ad2) Zjistím. OJJ, Diskuse 26. 6. 2016, 09:41 (CEST)
Děkuji. Ještě bych se chtěl zeptat, proč je v článku plateosauridae, který jsem napsal šedivý taxobox. --Whiny15 (diskuse) 26. 6. 2016, 09:51 (CEST)
Barvu nastavuje paramtr | říše = , jehož hodnota musí přesně odpovídat jedné ze zadaných. Matěj Suchánek (diskuse) 26. 6. 2016, 09:55 (CEST)
@Whiny15: Podpis se vkládá normálně napsáním čtyř vlnovek (vkládají se pomocí Ctrl+Alt+1). Taxobox byl šedivý, protože taxony byly psány velkými písmeny. Již je zase růžový a doplnil jsem i odkazy. --OJJ, Diskuse 26. 6. 2016, 09:56 (CEST)
Pro podpis: Vložit > více > Váš podpis. @Martin Urbanec: Možná přijdeme na to, jak tlačítko pro podpis přemístit na hlavní lištu. --Dvorapa (diskuse) 26. 6. 2016, 09:58 (CEST)

Děkuji za rady. Whiny15 (diskuse) 26. 6. 2016, 10:18 (CEST)

Reliable Source

Dobrý den, provedl jsem editaci anglické verze stránky "Aeroflot". Mé úpravy, týkající se flotily této letecké společnosti, však byly okamžitě zrušeny uživatelem "Jetstreamer" s tím, že jsem nepoužil "Reliable Source". Jako tři zdroje úprav jsem přitom uvedl webové stránky Aeroflotu plus dvě další stránky, airfleets.net a planespotters.net. Letecké dopravě se věnuji více než třicet let a v současné době neexistují věrohodnější zdroje informací ohledně letovéhové parku všemožných let. společností, než jsou airfleets.net a planespotters.net. Což je vidět na stovkách stránek zde na wiki, kde jsou bez sebemenších problémů a s naprostou samozřejmostí brány jako Věrohodné zdroje.

Jak jsem zjistil, zdaleka nejsem jediný, komu takto onen "Jetstreamer" zničil v jednom okamžiku hodiny práce. Mám tedy tyto dotazy:
- je možno si někde na chování tohoto uživatele stěžovat?
- má smysl tady něco tvořit, když kdokoliv může beztrestně ničit práci druhých a obhajovat to tím že "černá je bílá"?

Abychom si opravdu rozuměli, tady nejde o debatu, která větev Islámu je ta pravá. Problém je v tom, že https://www.planespotters.net/ prostě JE největší a nejaktuálnější zdroj informací na webu ohledně tématu, na kterém jsem pracoval. Jak se mohu bránit tomu, když jsem např. napsal, že letoun registrace VQ-BCQ létá ve speciálním zbarvení "SkyTeam", jenže tento zdroj [1] a desítky dalších fotografií tamtéž jsou nějakým zdejším polobohem označeny za nevěrohodné a mé editace jsou smazány?

Děkuji --Ulafme

Jestli to správně chápu, editoval jste článek na anglické Wikipedii?? pokud ano, budete se muset obrátit na tamní stránku pro pomoc nebo diskusní fórum. Pokud se mýlím, prosím dovysvětlete, o který článek konkrétně jde. --Dvorapa (diskuse) 2. 7. 2016, 01:48 (CEST)
Jedná se o tento článek https://en.wikipedia.org/wiki/Aeroflot a předpokládám, že to budu muset (pokud se rozhodnu, že to stojí za to) řešit na anglické verzi. Protože je ale moje odborná angličtina lepší než všeobecná, položil jsem své dotazy nejprve tady. Prosím tedy o zodpovězení zbylých dvou, protože ty samozřejmě platí všeobecně, i zde na české mutaci. Děkuji--Ulafme (diskuse) 2. 7. 2016, 02:10 (CEST)
Ano, první otázku a bohužel i třetí budete muset řešit tam. Ke třetí otázce: Zde existuje seznam blokovaných URL, jehož každá položka byla pečlivě prodiskutována na komunitním fóru, než do něj byla přidána. Bránit se můžete tak, že na komunitním fóru Pod lípou rozběhnete o tomto zdroji diskusi a obhájíte, že je věrohodný. Ovšem náš seznam blokovaných URL se velmi liší od toho anglického a pravděpodobně se liší i jejich způsob zařazení nějaké URL na seznam. My jsme přeci jenom malá Wikipedie, oni na to mají možná nějaký schvalovací proces nebo možná věrohodnost posuzují správci, upřímně nevím. Zkuste se zeptat tam, nic za to nedáte. Myslím, že na české Wikipedii vámi odkazované URL nejsou blokovány, jestli se nemýlím. K první otázce: Jak zde, tak tam existují prostředky k řešení sporů mezi wikipedisty. Pokud byste měl odvahu a sílu na to to řešit pořádněji než krátkým dotazem na komunitním fóru, můžete založit tzv. žádost o třetí názor (na anglické Wikipedii zde). Tam ostatní wikipedisté mohou k vašemu sporu s daným uživatelem přidat svoje mínění a svůj náhled na věc. Tyto procesy ovšem vyžadují více trpělivosti a občas pevnější nervy, raději bych se tedy zeptal na tom komunitním fóru. Ke 2. otázce: Určitě to má smysl na projektech Wikipedie tvořit. Pokud se s daným uživatelem (i jinými) dostáváte na anglické Wikipedii do konfliktu, můžete editovat například zde nebo na jiné jazykové mutaci. Také se můžete poohlédnout i po jiném projektu. Navíc na všech projektech existují prostředky k řešení sporů, které vám mohou pomoci. A pokud požádáte libovolného wikipedistu zkušeného v oblasti řešení sporů, rád vám pomůže s daným procesem. Stejně tak pokud se zeptáte na komunitním fóru, ostatní wikipedisté ze svého nezaujatého pohledu vám také pomohou. Snad jsem odpověděl trochu dostatečně. --Dvorapa (diskuse) 2. 7. 2016, 03:24 (CEST)

Kolegu ještě doplním. Osobně bych zkusil na diskusi daného článku vysvětlit důvody, proč jsou tyto zdroje dle Vás věrohodné. Pokud uvedete odkaz na uživatelskou stránku toho uživatele (měla by fungovat syntaxe {{U|Uživatelské jméno}}), dozví se o Vaší editaci i tehdy, pokud stránku tzv. nesleduje. Na anglické Wikipedii mají někteří uživatelé zvyk nesledovat ani diskuse uživatelů a máte tak větší jistotu, že se o Vašem vysvětlení dozví. Hádat se reverty nemá smysl, to vede do pekel na kterékoliv mutaci. Já osobně považuji Vaše argumenty za pádné a domnívám se, že daného kolegu půjde přesvědčit. S největší pravděpodobností tam nepřišel ničit, stejně jako Vy. Předpokládejte dobrou vůli :-). Pokud nepřesvědčíte jeho, varianta je třetí názor. Na české Wikipedii to funguje tak, že vložíte odkaz na diskusi a tím pozvete ostatní, aby se vyjádřili. Pokud přesvědčíte ostatní, bude nucen ten kolega ustoupit (jeho názor není tzv. konsensuální). Pokud je nepřesvědčíte, není pro změnu konsensuální názor Váš. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 2. 7. 2016, 07:21 (CEST)

Dovolim si mensi poznamku, myslim, ze v budoucnu se jiste dockate lepsich vysledku, pokud lidem nebudete psat "Who the f..k are you?" [6]. Ohledne zdroju Jetstreamer odpovidal tady [7] a tady [8]) – ackoliv, mirne receno, velice strucne (a zatimco planespotters vysvetlil, aeroflot ne). --CCCVCCCC (diskuse) 2. 7. 2016, 09:00 (CEST)

Bohužel mi to připomíná diskuzi na iDnes nebo jiném bulváru. Ale zkusím to ještě jednou:

- jak mohu předpokládat "dobrou vůli", když je má cca dvouhodinová práce zničena během vteřiny?
- proč mám kvůli jednomu (!) uživateli vysvětlovat a obhajovat věrohodnost zdroje, který normálně používají stovky zdejších wikipedistů v stovkách, možná tisící článcích?
- jak je možné, že stejný zdroj je v jedné jazykové mutaci věrohodný a v jiné není?
- jak je možné, že si jeden uživatel "zprivatizuje" nějakou část Wikipedie a rozhoduje o ní jako její majitel nebo nějaký Bůh?
- jak se mám v budoucnu dočkat lepších výsledků? Čeho? Já jsem jeho práci nesmazal, on smazal mnou vytvořené úpravy. Moje reakce na to byla ještě dost mírná. Nezaměňujte prosím příčinu a důsledek[9].
- nikde jsem vysvětlení toho, jak je možné ignorovat celosvětově největší volně přístupnou databází dopravních letadel, od daného uživatele Jetstreamer neviděl.
- proč mám plýtvat svým časem ve zbytečných debatách? Stejně to podle mne vidí i další uživatelé - proto je pozice onoho Jetstreamera taková, jaká je. Žádný soudný člověk přece nebude diskutovat s někým, pro koho jsou stovky fotografií dané věci od různých fotografů "nevěrohodný zdroj".
Bohužel jsem se asi mylně domníval, že Wikipedia má nastaveny procesy, jak toto řešit. Pokud má pravdu Martin Urbanec v tom, co napsal výše, tak tady stejně jako v té zmiňované diskuzi na iDnes nebo v jiné žumpě záleží na hlasu momentální většiny, ne na faktech. Když se mi tedy nebude např. líbit, že je Sněžka označena jako nejvyšší hora v ČR, tak k tomu tady stačí zavést diskuzi, pozvat ostatní a čekat, až se najde dost oportunistů, kteří se mnou budou z nějakého důvodu souhlasit? A potom budu moci se silou tohoto davu v zádech tento naprosto jednoznačný fakt popřít a můj názor se stane konsensuálním?--Ulafme (diskuse) 2. 7. 2016, 13:01 (CEST)

Dobrý den. Vaše práce není zničena, lze ji kdykoli obnovit. Aby bylo možno se snažit o věrohodnost wikipedie, může kdokoli jakoukoli informaci, kterou nelze ověřit věrohodnými zdroji, zpochybnit či odstranit. To by ale mělo být prováděno konstruktivně a zvažovat, aby mj. nedocházelo, jak píšete, k privatiaci článků. Posuzování věrohodnost zdrojů je dost komplexní problém, není zde žádná autorita, která by to mohla rozhodnout, proto je potřeba předkládat argumenty a hledat ten konsensus. Pokud byste se snažil vkládat do Wikipedie zjevnou nepravdu, nenajdete dostatečně velký dav, který by přehlasoval většinu wikipedistů; a hlavně byste byl nejspíše zablokován za poškozování projektu. Aby to zde nebyla žumpa jako ve zmiňovaných diskusích, jsou zde zákázány osobní útoky, tedy hodnocení osoby diskutujících, čehož jste se svým příspěvkem dopustil.
Ve vašem případě by asi bylo vhodné požádat Jetstreamera, aby vám nevěrohodnost zdůvodnil – pokud možno odkazem na diskusi, kde o tom bylo dosaženo konsensu, případně takovou diskusi vyvolat (viz výše). --Matěj Orlický (diskuse) 2. 7. 2016, 13:33 (CEST)
Dodám (a možná se budu opakovat): Prostředků k řešení sporů je mnoho i tady, i na anglické Wikipedii. Stejně tak prostředků k opravě zablokované URL. Je možné, že se na seznam dostala omylem, je možné, že pro to kdysi důvod byl, před 10, 15 lety, nebo byl třeba zdroj napaden hackerem a tedy raději dočasně zablokován, jen na to zapomenuli. Možné je všechno. Podejte konstruktivní návrh na prověření uživatelovy činnosti arbitrážnímu výboru na anglické Wikipedii, řešte ho v komunitních diskusích, v diskusích u daných článků, snažte se s ním konstruktivně komunikovat na jeho diskusní stránce. Stejně jako Matěj Orlický si nemyslím, že by komunita schválila nějakou blbost ať už zde, tak tam. Pokud se najde dost fanatiků, kteří budou stát za návrhem pro výměnu tvrdých y za měkká po celé Wikipedii, pak se vždy najde dvakrát tak větší počet rozumných wikipedistů, kteří tento návrh smetou ze stolu. Ano, každá Wikipedie je de facto samostatný projekt, takže si každá Wikipedie určuje svoje vlastní pravidla. Je to poté sice trochu komplikovanější při přecházení mezi nimi (musíte pamatovat na drobné nuance mezi nimi apod.) a editování na vícero, ale není to na překážku. Pokud jsou pro vás debaty ohledně opatření, které by vůči němu tamní arbitrážní výbor mohl provést, zbytečnou záležitostí, pak se budete muset spokojit s tím, že vám bude tvorbu ničit i nadále. Wikipedie je svobodný projekt, kde může svobodně editovat a přispívat každý, což znamená, že na větších Wikipediích (jako je ta anglická) jsou takové spory skoro na denním pořádku. Kdyby nebyla svobodný projekt, nemohl byste přispívat ani vy, ani on, případně byste museli akceptovat zdroje, které by vám oběma byli předepsány. Jak už píše Matěj Orlický výše, nikdo nemá právo si na Wikipedii nic přivlastnit a pokud to dělá, jedná proti pravidlům jak zde na české Wikipedii, tak na anglické a je potřeba to řešit. K tomu obhajování zdroje: Je to mnohem lepší, než kdyby existovala centrální vláda Wikipedie, která by ten zdroj zakázala proto, že se jí nelíbí a nebylo jiné možnosti, než to akceptovat. Takto můžete hledat podporu u komunity ostatních wikipedistů, můžete se ptát, proč je zdroj blokovaný a poprosit o odblokování, můžete vznést požadavek na zavedení opatření vůči danému uživateli, můžete něco změnit. Můžete se pokusit o řešení pomocí mnou výše již několikrát zmíněného tamního arbitrážního výboru. Požádat o označení zdroje za věrohodný můžete v tamním komunitním fóru, tím bych asi být vámi začal. Více vám tu opravdu pomoct nemůžeme. --Dvorapa (diskuse) 2. 7. 2016, 13:49 (CEST)
Já tady asi opravdu nepatřím. Měl jsem chuť tvořit, ne diskutovat. Ani jeden z Vás (děkuji za odpovědi) zjevně nechápe, o co tady jde. Jedna osoba si zprivatizovala část anglické Wikipedie a protože většina přispěvatelů v dané oblasti je jako já (nemá prostě chuť a není zvyklá jakkoliv komunikovat s kazi..kem, který tvrdí, že černá není černá - jsme technici, ne filosofové), dělá si tady ten Jetstreamer, co chce. Já jsem mj. popsal FAKT, který EXISTUJE (určité zbarvení konkrétního letadla) a který na vlastní oči vidí desetitisíce lidí každý den, kteří s daným letadlem cestují nebo jej spatří na různých letištích. Tento FAKT jsem podpořil odkazem na NEJVĚTŠÍ světovou databázi dopravních letadel s možná stovkou fotografií daného FAKTU, kterou používají jako zdroj snad všichni ostatní wikipedisté ve všech jazykových mutacích. A podle Vás mám já o něco "prosit"? Opravdu jsem mylně předpokládal, že pokud někdo zruší mojí editaci, musí ON dokázat, že mnou uvedený zdroj je nevěrohodný. Jak vidím, funguje to však opačně - ON (kdokoliv) beztrestně zruší mou editaci a JÁ musím podle Vás dokazovat věrohodnost zdroje. Ne nového zdroje, ale zdroje, který je zde STANDARTNĚ(!!) používán, ale zrovna v mém a několika dalších případech se JEDNOMU(!!) uživateli nelíbí... tohle je opravdu hodně "ujeté" a na něco takového nebudu přistupovat. Před několika lety jsem začal tvořit Lufthansa. Uvedl jsem tam informace, které v té době nebyly na žádné jiné jazykové mutaci k dipozici. Např. i proto, že jsem si ohledně ověření několika dat psal s jedním sběratem FDC v Německu. Takže psát a ověřovat údaje dokážu. Nemám všek potřebu se doprošovat, abych tady mohl přispívat. Doufal jsem, že zde narazím na někoho, kdo má kontakty na anglické wiki v nějaké "radě starších" a pomůže mi. Jak je ale vidět, to, co Jetstreamer dělá, je vlastně podle Vás v pořádku. Děkuji pěkně...--Ulafme (diskuse) 3. 7. 2016, 13:49 (CEST)
To, co zde popisujete, rozhodně v pořádku není. Ovšem málokdo a spíše nikdo z nás tady nemá kontakty ve vyšších postech na anglické wiki. Jak jsem již psal, anglická Wikipedie je samostatný projekt, který s českou Wikipedií má pramálo společného. Já sám umím anglicky jen pár otřepaných frází a pár technických výrazů, s Have a nice day a co-precipitation of iron oxide nanoparticles bych váš problém asi nevyřešil. Tak či onak by většina z nás udělala přesně to, co vám tu doporučujeme, tedy napsala na jejich diskusní fórum. Udělal jsem to za vás, byť se ve vašem sporu nevyznám, moje angličtina je strašná a v letadlech plavu: en:Wikipedia:Village pump (miscellaneous)#Reverts by user Jetstreamer. Mimochodem nebuďte na něj vulgární, tím spíš vám bude schválně revertovat editace. --Dvorapa (diskuse) 3. 7. 2016, 14:31 (CEST)
@Dvorapa: problém s PlaneSpotters není v "blokaci url". PlaneSpotters je na enwiki použit v mnoha stovkách článků; ale user:Jetstreamer ho považuje za nevěrohodnou fanovskou stránku pana Noacka z Berlína ([10]) a odmazává. Na enwiki se proto v poslední době dostal do sporu s více nováčky en:User_talk:Jetstreamer#Please define a "Reliable Source" (zde Jetstreamer předvádí dosti arogantní chování), en:Wikipedia_talk:WikiProject_Airlines#Reliability of PlaneSpotters. V druhém odkazu jsou k PlaneSpotters jiní zkušení editoři podstatně smířlivější. (Jo a možná byste mohl Jetstreamerovi - ve vámi založené debatě na en - vysvětlit že nejste Ulafme)
@Ulafme: Holt lidi jsou různí a chování Jetstreamera správné není, minimálně měl srozumitelně vysvětlit, proč ten-který zdroj nelze použít, s odkazem na relevantní debatu/pravidlo. Nyní lze jedině vyvolat debatu na vhodném místě a přesvědčit diskutéry o nepravosti postupu oponenta. Užitečné by mohlo být upozornit na Dvorapou založenou debatu i v en:Wikipedia talk:WikiProject Airlines a také účastníky výše odkazovaných debat o PlaneSpotters (YSSYguy, MilborneOne, 0x44616E68). Z hlediska zdejšího hodnocení zdrojů PlaneSpotters zřejmě patří mezi díla publikovaná přímo autory, a k těm se wikipedie staví opatrně (vizte české Wikipedie:Věrohodné zdroje#Díla publikovaná přímo autory, na enwiki jsou pravidla podobná). Vaší věci by pomohl argument, proč je web pana Noacka z Berlína spolehlivý a věrohodný.. A za třetí, ať oponent provádí cokoliv, vždy je nutné chovat se zdvořile. Hrubostí nikoho ke změně názoru nepřesvědčíte, a odradíte okolí. --Jann (diskuse) 3. 7. 2016, 17:36 (CEST)
Aha, já netušil, vyloženě jasné nedůvěryhodné internetové zdroje se raději blokují, proto jsem myslel, že toto je ten případ, úplně se mi nechtělo proniknout do problematiky jejich sporů. --Dvorapa (diskuse) 3. 7. 2016, 20:29 (CEST)

Obrázky do taxoboxu

Dobrý den, opět bych chtěl s něčím poradit. Když jsem si prohlížel své starší články, tak vidím, že obrázky přesouváte do taxoboxu. V taxoboxu je přímo položka obrázek, ale nikde jsem nenašel návod, jak tam obrázek vložit. Vkládat normálně obrázky do článku umím. Děkuji za radu. Whiny15 (diskuse) 2. 7. 2016, 11:34 (CEST)

@Whiny15: Je to dobré dělat v kódu. Do taxoboxu se vloží: | obrázek = obrázek.přípona OJJ, Diskuse 2. 7. 2016, 11:40 (CEST)

A jak zjistím název obrázku? Když při editaci kódu dávám vložit obrázek, objeví se tam nějaké "Gallery příklad titulek". Obrázky normálně vkládám přes editovat. Whiny15 (diskuse) 2. 7. 2016, 11:45 (CEST)

Už jsem na to asi přišel, jak vložit obrázek do taxoboxu. Whiny15 (diskuse) 2. 7. 2016, 11:52 (CEST)

@Whiny15: Všechny jsou na commons, např. [11]. Tam se klikne na soubor, třeba soubor:Canis lupus baileyi running.jpg a už to tam je. OJJ, Diskuse 2. 7. 2016, 11:53 (CEST)

„Rozbalení“ reference udělané šablonou

Rád bych pronikl tajemstvím „rozbalení“ reference udělané šablonou. Tak já to teď nazývám, třeba to ale není správně. Rád bych to věděl, z různých důvodů.

Například článek Marek Látal. Tam je jedna reference, která se opakuje 4x - a, b, c, d. Když jdu na editaci, abych si to zkopíroval, tak je tam pouze „ref name=info/“ (v hranatých závorkách). Reference v textu článku zní ale: Profil hráče na is.fotbal.cz [online]. is.fotbal.cz, [cit. 2016-07-02]. Dostupné online. (česky). Kdyby tam byla např. pravopisná chyba (jako že není, leda jedna tečka navíc), tak to nedokážu opravit. A krom toho se z toho nemohu naučit, jak se takové „pokračující“ reference dělají. Vysvětlí mi to někdo z kolegů? Předem za to děkuji. --Zbrnajsem (diskuse) 2. 7. 2016, 13:04 (CEST)

@Zbrnajsem: Ano, to jsou opakované reference. Jedna je označena <ref name="text">{{Citace...}}</ref>, na ty další stačí jen <ref name="text" />. Je to tedy nutno opravit v tom celém zdroji. Vizte též Nápověda:Reference podrobně. OJJ, Diskuse 2. 7. 2016, 13:21 (CEST)
Co se týká postupu vkládání, nejprve je třeba jednou vložil plnohodnotnou referenci a u ní vyplnit „Název reference“. Pak na jiném místě, kam chcete vložit totožnou referenci, použijete „Vložit pojmenovanou referenci“. Takový je postup v případě, že editujete wikikód.
Pokud pracujete s VisualEditorem, funguje to podobně, ale nemusíte (ani nemůžete) vyplňovat „Název reference“. Prostě nejprve vložíte jednu citaci a napodruhé při vkládání citace vyberete „Použít existující“ a pak si z nabízených možností jen zvolíte tu referenci, kterou chcete použít. --Bazi (diskuse) 2. 7. 2016, 13:50 (CEST)
V uvedeném článku je obsah reference ("Profil hráče…") definován u jejího prvního vložení (a), které je v infoboxu u data narození. Tam tedy můžete upravit její text. --Matěj Orlický (diskuse) 2. 7. 2016, 14:21 (CEST)
Děkuji všem třem kolegům za vysvětlení a rady. --Zbrnajsem (diskuse) 4. 7. 2016, 11:15 (CEST)

Wikidata

Mohl by prosím někdo propojit článek Věra Chase s anglickou verzí en:Vera Chase? Mně to hází error. Děkuji--212.96.182.2 7. 7. 2016, 00:38 (CEST)

@212.96.182.2: Vyřešeno. Bylo potřeba zrušit ten wikidatovský zápis s anglickou verzí. Nyní je ale třeba upravit data narození – česká verze uvádí rok 1971, anglická 1970. --Jan Polák (diskuse) 7. 7. 2016, 00:44 (CEST)
Děkuji. Datum narození 1970 bude asi správně, uvádí ho [12] i [13], lepší zdroj po ruce nemám. (český i anglický článek založil stejný editor, tak to byl asi překlep).--212.96.182.2 7. 7. 2016, 00:58 (CEST)

Nezobrazí se článek

Dobrý den. Vytvořil jsem do kategorie Německé fotbalové soutěže článek s názvem Landespokal. Tento článek se ovšem zobrazuje pouze v případě, že jsem přihlášen. Po odhlášení z této kategorie zmizí, ale zadám-li do vyhledávacího políčka slovo Landespokal, článek se najde. Díky za radu. --Slavia1972 (diskuse) 7. 7. 2016, 12:26 (CEST)

@SlaviaSlavia1972:To je hodně zvláštní problém. Zkuste (jako odhlášený) následovat postup uvedený na Wikipedie:CACHE pro Váš prohlížeč, část Jak vynutit aktualizaci obsahu cache, pokud to nepomůže, použijte část Jak vyprázdnit cache. Dejte pak vědět, jak to dopadlo. --Martin Urbanec (diskuse) 7. 7. 2016, 12:36 (CEST)

Genitiv slova pečeť

Pro rozšíření jednoho článku bych potřeboval znát 2. pád slova Pečeť. Je to pečeti nebo pečetě. Nevíte někdo, nějak nemohu najít... B.mertlik (diskuse) 9. 7. 2016, 00:38 (CEST)

@B.mertlik:Oboje, patří mezi Skloňování ženských jmen kolísajících mezi vzory „píseň“ a „kost“ :) Ale je dobré mít v celém článku stejný tvar a vypadá to na "pečeti". Chrzwzcz (diskuse) 9. 7. 2016, 00:42 (CEST)
Aha, dík. Na SSJČ jsem kouk v prvním pořadí, ale web search rozlišuje malá a velká písmenka... Budu si pamatovat. B.mertlik (diskuse) 9. 7. 2016, 01:00 (CEST)

Vkládání obrázků z adresáře - z PC.

Dobrý den, rád bych doplnil stávající text Wikipedie o obrázky. Bohužel jsem nenašel návod na jejich vložení z adresáře z pc. Děkuji za odpověď. Tomáš -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Arina 02 (diskuse)

@Arina 02:Dobrý den, je nutné obrázky nahrát na sesterský projekt Wikimedia Commons, který je určený pro multimédia. Nahrání můžete provést pomocí průvodce ( (pokud byste nebyl automaticky přihlášen, platí stejné uživatelské jméno a heslo jako na české Wikipedii). Je ale nutné, aby všechny obrázky byly zveřejnitelné pod tzv. svobodnými licencemi (osobně doporučuji licenci CC-BY-SA, která umožňuje fotografii (či obecně dílo) použít za libovolným účelem, pokud uvede přebiratel autora a bude dílo šířit pod stejnými podmínkami). Podmínku šiřitelnosti pod svobodnou licencí splňují obrázky vytvořené Vámi, popřípadě obrázky, u kterých jejich autor souhlasí se zveřejněním (v případě zveřejnění cizího díla by pak bylo nutné zaslat svolení dle vzoru v Wikipedie:OTRS na info-cs@wikimedia.org), popřípadě obrázky, u kterých dokážete doložit, že jejich autor zemřel před 70ti a více lety. Poté by se měl zobrazit ve vyhledávání zde na Wikipedii. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 9. 7. 2016, 10:36 (CEST)

Dokumentární film jako zdroj?

Zdař Bůh!

Rád bych se zeptal, zda je možné zdrojovat text dokumentárním filmem (videoarchív ČT), ve kterém se hovoří o věcech, které bych rád uvedl v jistém článku na Wikipedii.

Díky

--Jan Jankovič (diskuse) 12. 7. 2016, 11:31 (CEST)

Je to možné, při volbě citační šablony si můžete vybrat buď {{Citace elektronického periodika}}, nebo {{Citace elektronické monografie}}, v závislosti na tom, jestli to byl nějaký pravidelný pořad, nebo samostatný jednorázový dokument. A do parametru druh nosiče dáte „video online“ (jestli je tím videoarchivem míněn ten dostupný online). Záleží pak spíš na tom, jestli bude takový druh zdroje příhodný k informacím, které byste z nich čerpal, pro nějaká vysoce odborná, vědecká témata by to asi mohl být méně vhodný zdroj než pro jiná. --Bazi (diskuse) 12. 7. 2016, 11:38 (CEST)
Ok, díky, jde mi jen o doplnění pár vět k životopisu jednoho politického vězně, protože s ním byl natočen jeden díl v rámci dokumentárního cyklu "Neznámí hrdinové" a určité jinde nezveřejněné skutečnosti by stály za uvedení na Wikipedii. --Jan Jankovič (diskuse) 12. 7. 2016, 11:55 (CEST)

Pro Začátečníky

Dobrý den, jsem začátečník na wikipedii, máte nějaký manuál nebo rady pro začátečníky? Předem děkuji. --Alexander Xemera (diskuse) 13. 7. 2016, 13:43 (CEST)

@Alexander Xemera:Dobrý den, máme například toto. Doporučuji tamějšího průvodce. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 13. 7. 2016, 13:45 (CEST)
Dobrý den, Nápověda české Wikipedie je poměrně rozsáhlá, pro začátek se dá použít třeba tento průvodce. --Bazi (diskuse) 13. 7. 2016, 13:46 (CEST)

Nálepky a Babylon

Dobrý den, nevíte kde sehnat nebo vytvořit nálepky a babylon? Děkuji.--Alexander Aleksandr (diskuse) 14. 7. 2016, 09:31 (CEST)

@Alexander Aleksandr: Pročtěte si Wikipedie:Babylón a Wikipedie:Nálepka. Všechny nálepky kromě jazykových pak najdete v kategorii Nálepky wikipedistů. --Dvorapa (diskuse) 14. 7. 2016, 09:58 (CEST)

Pískoviště

Zároveň bych také potřeboval pomoci se svým pískovištěm, mám už poměrně dost vloženého textu, a pokud chci ještě dál pokračovat, tak se mi text různě po pískovišti přehází, děkuji --Alexander Aleksandr (diskuse) 14. 7. 2016, 09:42 (CEST)Wikipedista:Alexander Aleksandr/Pískoviště

@Alexander Aleksandr: Máte trochu rozbité tabulky, takže vám další text způsobí kompletní rozbití tabulek. Zkuste je opravit, i prázdná políčka by neměla chybět. Můžete se pokusit o opravu podle stránky Nápověda:Tabulky. Pokud by se nezadařilo, podívám se později na to a s dovolením tabulky opravím tak, aby nebyly rozbité. --Dvorapa (diskuse) 14. 7. 2016, 09:54 (CEST)

Odřádkování v navboxu

Zdravím, kdo mi řekne, proč je zde před Lucií Žitňanskou odřádkování :-/? --Mario7 (diskuse) 18. 7. 2016, 00:16 (CEST)

@Mario7: Je to lepší? --Jan Polák (diskuse) 18. 7. 2016, 00:25 (CEST)
Jasně, díky za opravu :). Tedy rozvolněný styl zápisu ne, vyzkoušel jsem to jen kvůli přehlednosti kódu, ale neřekl bych, že to způsobí problém právě u posledního článku. --Mario7 (diskuse) 18. 7. 2016, 00:32 (CEST)
Také nevím, proč ten Tvůj zápis zlobil. Prostě jsem ho zkusil upravit a funguje to. :-) --Jan Polák (diskuse) 18. 7. 2016, 04:49 (CEST)
Ještě jednou děkuji. :-) --Mario7 (diskuse) 18. 7. 2016, 12:27 (CEST)

Podmínky významnosti

Dobrý den,

chci se zeptat na stránku, kterou jsem vytvořil - Acema leasing czech... Prý nemám doložené věrohodné zdroje, ačkoliv jsem vložil zdroje 4. Když jsem koukal na stránky podobné (Homecradit), těm stačili pouze 2 zdroje stejné významnosti. Může mi někdo poradit? Nebo to upozornění po těch 14 dnech zmizí??

Děkuji za pomoc

Jakub -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Shiiby (diskuse)

Zdravím, četl jste Wikipedie:2NNVZ? --Mario7 (diskuse) 19. 7. 2016, 09:45 (CEST)
Dobrý den, samozřejmě jsem to četl a myslím že přeci vše splňuji... I jsem si to právě porovnával s jinými.... -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Shiiby (diskuse)
Jen pro upřesnění, jedná se o ACEMA Credit Czech? V tomto článku je zdroj [14] dokládající významnost nebankovních půjček, rejstřík je triviální, [15] nevěrohodný, [16] závislý, [17] taktéž závislý, [18] vypadá spíše jako propagace a ne jako nezávislý zdroj (a jak koukám, Protext je PR služba ČTK) a [19] by se snad dal považovat za půl NNVZ, být ještě dva takové, snad by to s přivřenými očima stačilo. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 19. 7. 2016, 10:18 (CEST)
(s EK) Dvě vyhovující zmínky se v článku nenacházejí. Odkaz na zápis v obchodním rejstříku je triviální zdroj, oficiální web a tiskové zprávy jsou závislé zdroje. --Mario7 (diskuse) 19. 7. 2016, 10:20 (CEST)
(s EK) Dobrý den, co se týče článku Home Credit, tak v něm je zdrojů sice dost, ale těch splňujících zásadu 2NNVZ tam moc není (podle mě pouze reference č. 10 a možná rozhovor v sekci Zdroje). Nicméně to že článek o Home Creditu není moc kvalitní, a přesto tu v tomto stavu je, není argument pro existenci dalšího nekvalitně zdrojovaného článku (chápu, že to zní trochu neférově, ale zkrátka řeší se ty články, do kterých se někdo pustí... takže pokud chcete, klidně zpochybněte či upravte obsah Home Creditu a dalších článků). Co se tedy týče článku ACEMA Credit Czech, podle mého tam definici NNVZ splňuje pouze jeden zdroj (článek o testu iDNESu). Když by se k tomu připočetla samotný test, asi by z toho 2NNVZ byly, ale je to diskutabilní. Jiné vhodné zdroje splňující NNVZ jsem přes Google nenašel. Hodláte článek nějak přepisovat či upravovat? Možná bych se do toho dal sám. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 19. 7. 2016, 10:32 (CEST)
Článek na iDNES.cz ([20]) pojednává o průběhu a výsledcích testu a byl by použitelný snad pro doložení významnosti sdružení na ochranu spotřebitelů, které tento test provedlo. Ve vztahu ke konkrétním společnostem bych jej viděl jako triviální zdroj (tedy nevyhovující Wikipedie:2NNVZ). --Mario7 (diskuse) 19. 7. 2016, 11:45 (CEST)
Nehledě na to, že ten samotný test není druhým NNVZ, ale tím samým zdrojem. --Martin Urbanec (diskuse) 19. 7. 2016, 11:50 (CEST)

Ok díky za vysvětlení. Zkusím to přepsat.... To proč jsem narážel na Homecredit není že bych si chtěl stěžovat, ale že se to prostě jen snažím pochopit... nic víc. Ještě jednou díky-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Shiiby (diskuse)

@Shiiby: Home Credit je řekl bych tak obecně a mediálně „provařený“, že je významnost evidentní a zřejmě nikdo ji neměl důvod zpochybňovat. U méně známých firem je potřeba ověřovat, že jsou skutečně významné téma do encyklopedie. A také, že si někdo jen nechce dělat reklamu své firmě. --Matěj Orlický (diskuse) 21. 7. 2016, 17:09 (CEST)

zmena nazvu hesla

Dobrý den, dá se změnu, prosím, také název hesla? Ev. jak, prosím? Jde o zmenu u přejmenovaní spolecnossti, kde je zapotřebí zachovat historii, pouze vésheslo pod novým názvem.

Děkuji za pomoc,

@195.191.204.134: Dělá se to přesunutím, ke kterému jsou však oprávněni jen přihlášení uživatelé. Vložte do příslušného článku {{Přesunout|Cílový název stránky}} (nejjednodušeji přes možnost "Editovat zdroj" hned na začátek editačního okna) a jiný uživatel s příslušnými právy to provede. --Mates (diskuse) 19. 7. 2016, 15:24 (CEST)

Úprava stránky

dDobrý den, chtěl bych se zeptat za jak dlouho se úpravě na stránce správci wikipedie vyjádří k úpravám. Zda byli napraveny chyby které vytkly atd. Děkuji za odpověď. S pozdravem --Fseifried (diskuse) 20. 7. 2016, 09:30 (CEST)

Dobrý den, správci se k úpravě stránky nevyjadřují. Záleží na tom, jaké byly úpravy provedeny - pokud jsou to malé úpravy, zjevně logické a nevandalizující, tak jsou většinou ponechány bez reakce a další úprava je až na jiných čtenářích. Správci spíše hlídají cs-wiki před vandaly a záměrnými chybami, nekontrolují jakoukoliv změnu (něco takového je na de-wiki) --Quar (diskuse) 20. 7. 2016, 09:35 (CEST)
Jan Polák a OJJ mají pravdu, díval jsem se, o co jde - důležité je, abyste doplnil důležité informace, pak můžete napsat přímo danému člověku, který Vám nedostatečnou významnost vytýkal, co si o stavu článku myslí. Pokud již problém neuvidí, může se výzva odstranit. --Quar (diskuse) 20. 7. 2016, 09:42 (CEST)
Pravděpodobně se jedná o článek NAR marketing. A kdy se odstraní výzva k nápravě? Až se do článku doplní požadované údaje významnosti. --Jan Polák (diskuse) 20. 7. 2016, 09:37 (CEST)
@Fseifried, Quar: Navíc @Tlusťa: už dávno není správce. K článku je potřeba doplnit Wikipedie:2NNVZ, pak se na to podívám. Vzhledem k tomu, že článek je v odloženém smazání to pak správce ke konci asi vyhodnotí pokud to již neudělá někdo jiný. Na diskusi Vám vložím letáček s pravidly, kde je vše podstatné. OJJ, Diskuse 20. 7. 2016, 09:40 (CEST)
Spíše se jedná o stránku PROEBIZ kterou jsem se již snažil upravit. Stránku NAR se budu snažit upravit a přepracovat dnes. --Fseifried (diskuse) 20. 7. 2016, 09:47 (CEST)

@Fseifried: Dle mého názoru v článku PROebiz jsou všechny zdroje nepoužitelné. Pocházejí totiž buď od poskytovatele software anebo od jejich uživatelů. Obě dvě skupiny jsou s předmětem článku nějakým způsobem propojeny a tedy závislé. --Martin Urbanec (diskuse) 20. 7. 2016, 09:59 (CEST)

@Martin Urbanec: Tak já tomu v tom případě nerozumím. Když se podívám na stránky jiných produktů, například MANA (potravina), tak tam jsou odkazy pouze z jejich webu a pár zmínek z článků. V případě PROEBIZ se jedná o nejpoužívanější e-aukční software ve veřejném i soukromém prostředí ve střední Evropě. Vzhledem k další elektronizací nákupu v soukromém sektoru i ve státní správě důležitost softwaru ještě poroste. Podle mého názoru takový produkt na Wikipedii má své místo. S pozdravem Fseifried (diskuse) 20. 7. 2016, 10:26 (CEST)

Na to vám nejlépe odpoví následující text: Wikipedie:Propagační článek.--Hnetubud (diskuse) 20. 7. 2016, 10:34 (CEST)
Dobrý den, provedl jsem další úpravy stránky PROebiz. Odstranil jsem všechny odkazy na webové stránky společnosti a na jejich produkty tak, abych se vyvaroval znakům reklamy. Dál jsem přidal věrohodné zdroje. Mezi nimi jsou i dvě publikace. Na obou dvou se podílel také jednatel společnosti, která vyvinula software PROEBIZ. To je však dáno tím, že společnost je průkopníkem vývoje softwaru na e-aukce a pan jednatel je v oboru považován za uznávaného odborníka. To samé platí také o pí. Vítové, která má s e-aukcemi více jak desetileté zkušenosti. Proto si myslím, že jsem se snažil v největší míře splnit podmínky významnosti a zároveň se vyvarovat znakům reklamy. Předem děkuji za Váš čas a prosím o nové posouzení článku. S pozdravem Fseifried (diskuse) 20. 7. 2016, 15:50 (CEST)
U Many můžu za NNVZ považovat s přivřenýma očima [21] a [22] plně. U Vámi založeného článku ale jsou vidět "jen" důkazy, že ten produkt je používaný. Pokud byste nějakým zdrojem (nejlépe více) v nezávislém médiu doložil, že je ten produkt skutečně jedničkou na trhu, asi by to šlo i bez dokládání NNVZ, ale pokud je to skutečně tak, ty zdroje by existovat měly, nemyslíte? --Martin Urbanec (diskuse) 20. 7. 2016, 17:06 (CEST)
Jen tak jsem sel nahodou kolem a na zdroje v drivejsi i soucasne podobe se podival, do Diskuse:PROebiz jsem o nich neco napsal. Mozna jsem prilis negativni clovek, ale nemuzu se zbavit dojmu, ze nejsou tak uplne nezavisle, netrivialni ci verohodne. --CCCVCCCC (diskuse) 20. 7. 2016, 16:10 (CEST)
Oni by především články o firmách neměli psát jejich zaměstnanci. To jsem měl právě na mysli odkazem na příslušné doporučení.--Hnetubud (diskuse) 20. 7. 2016, 20:02 (CEST) --Hnetubud
Reakce na Hnetubud Článek byl rozpracován studenty VŠB-TUO Ostrava. Jelikož jsem zaměstnán teprve týden, dostal jsem za úkol článek dokončit jako objektivní osoba, která přišla z venčí a ještě není zaujatá. Jinak jsou v článku provedeny další změny, přidání dalších referencí z ověřených zdrojů (odborné časopisy) a dodány výsledků výzkumu. Dále doplnění informací o certifikaci. Naopak odstranění odstavce o výhodách e-aukcí v prostředí PROEBIZ ve snaze být objektivní a vyhnout se znakům reklamy. --Fseifried (diskuse) 21. 7. 2016, 16:06 (CEST)

┌────────────────────┘ V tom případě lze těmto studentům odporučit, aby se pokusili nepracovat pouze na jediné konkrétní společnosti a jejím konkrétním produktu :). Snad by pak nebyly potíže s dodržením Wikipedie:EV, Wikipedie:NPOV a Wikipedie:PG. --Mario7 (diskuse) 21. 7. 2016, 16:44 (CEST)

--Mario7 správci Wikipedie ... sledujete změny v článku nebo se tady pouze filozofuje? Vážně mi záleží na tom aby byl článek objektivní a z věrohodných zdrojů. Prosím o vyjádření k článku. Co Vám na tom pořád vadí??! Zatím mi přijde, že se Vám nedá zavděčit. --Fseifried (diskuse) 21. 7. 2016, 21:53 (CEST)
"Vážně mi záleží na tom aby byl článek objektivní a z věrohodných zdrojů" – tak je tam pridejte? --CCCVCCCC (diskuse) 23. 7. 2016, 09:25 (CEST)

tabulka s filtrem

Dobrý den, potřeboval bych vytvořit tabulku, která by uživateli umožnila řazení a/nebo filtrování položek. Analogicky jako se používá např. filtr v Excelu. Děkuji za radu.

--Miroslav Běhal (diskuse) 21. 7. 2016, 10:18 (CEST)

@Miroslav Běhal: Nevím, jestli je něco takového možné. Více též Nápověda:Tabulky. --OJJ, Diskuse 21. 7. 2016, 10:23 (CEST)
@Miroslav Běhal: Řazení možné je, ve vizuálním editoru vytvoříte tabulku, tlačítko vlastnosti a zapnete tabulka s řazením. --Martin Urbanec (diskuse) 21. 7. 2016, 10:48 (CEST)

Infobox - obraz

Zdravím, rád bych požádal někoho zdatného v úpravách infoboxů o dvě opravy v {{Infobox - obraz}}, viz například Kaufmannovo Ukřižování:

  1. parametr autor vynucuje wikifikaci - když vyplním „neznámý“, odkazuje na Neznámý, když ponechám prázdné, vyplňuje [[]].
  2. parametr technika nezalamuje text a roztahuje celý infobox do šířky.

Pokusil bych se o opravu sám, ale nechci jej celý rozbít :). Díky --Mario7 (diskuse) 25. 7. 2016, 19:37 (CEST)

@Mario7:1 opraveno, 2 vyzkoušejte, celý infobox jsem převedl na modernější formu, teoreticky by to mohlo být vyřešené už v hlavní šabloně {{infobox}} --Martin Urbanec (diskuse) 25. 7. 2016, 19:53 (CEST)
@Martin Urbanec:Děkuju ti za úpravu, chyby byly opraveny a standardizace vzhledu také potěšila :). --Mario7 (diskuse) 25. 7. 2016, 20:01 (CEST)
Skvělé, jsem rád, že funguje. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 7. 2016, 20:02 (CEST)
@Martin Urbanec: Také děkuji za úpravu, příště však pozor na NOM[23]. Upravený infobox kvůli NOM vkládal prazdný řádek do úvodu článku. --Vachovec1 (diskuse) 25. 7. 2016, 20:06 (CEST)
Díky za opravu mé opravy, chtěl jsem si to noinclude odsunout, aby nepřekáželo a pak jsem na to zapomněl jsem. Omlouvám se. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 7. 2016, 20:11 (CEST)

DOS Doc MaCock

Právě jsem založil Wikipedie:Diskuse o smazání/Doc MaCock. Jenže nevím, jak to udělat, aby se to objevilo na té velké stránce k AfD. Prosím o pomoc. --Zbrnajsem (diskuse) 28. 7. 2016, 16:51 (CEST)

Omlouvám se. Je to vyřešeno, zvládl jsem to sám - pomocí napodobení. --Zbrnajsem (diskuse) 28. 7. 2016, 16:55 (CEST)

Přidání příjmení na stránku FattyPillow

Zdravím, na internetu je hned několik "důkazů", že youtuber FattyPillow se jmenuje Karel Sivák, nicméně na Wikipedii je zmiňováno pouze Karel a příjmení žádné. Po několika pokusech o přidání příjmení mi bylo zakázáno jej nadále upravovat nějakým člověkem jménem "Kacir". Prý z důvodu nepodložené pravdivosti údajů. Rád bych tímto podotknul, že není zase tak těžké jméno "Karel Sivák" napsat do vyhledávače a po vyhledání na člověka vyleze např. stránka ČSFD (která se snad lze považovat za důvěryhodnou), kde je založen profil herce, hrajícího např. v Aliho parťácích se jménem Karel Sivák a s fotkou FattyhoPillowa. Myslím, že už tohle je dostatečný důkaz, že jeho příjmení není nezveřejněné a tudíž se na základě této stránky dá upravit příjmení.

Pokud by i tohle bylo za málo, lze se například na internetu podívat dále a zjistí se, že "FattyPillow" je ochranná známka, registrovaná pod jménem Karel Sivák.

Pokud by tedy pan "Kacir" namísto mazání upravených údajů, raději naučil a zkusil zadat upravené údaje do Googlu a vyhledal si jejich korektnost, byl bych mu za všechny velmi vděčný. Děkuji

[24] Ochranná známka FattyPillow

[25] ČSFD - Karel Sivák

Adfacoolmartin (diskuse) 10. 8. 2016, 15:49 (CEST)

Nesplnění podmínek významnosti

Dobrý den, prosím o pomoc s: "Předmět tohoto článku možná nesplňuje podmínky významnosti. Významnost se nejlépe dokládá uvedením alespoň dvou nezávislých netriviálních věrohodných zdrojů, které o předmětu článku publikovaly. Neodstraňujte tuto šablonu, pokud text neplní minimální požadavky na článek ve Wikipedii. Jestliže si nevíte rady, navštivte stránku Potřebuji pomoc". Kamevéda Děkuji. --Markéta Drdlová (diskuse) 26. 7. 2016, 10:24 (CEST)

@Markéta Drdlová: Je nutno doložit významnost vkladem 2 nezávislých netriviálních a věrohodných zdrojů, může to být kvalitní věrohodná webovka nebo nějaká kniha či periodikum. Pokud neexistují, znamená to, že téma ještě není dostatečně prosazené ve světě a významné. S pozdravem. --OJJ, Diskuse 26. 7. 2016, 10:32 (CEST)

Přidala jsem zdroje na konec článku Kamevéda, je to dostačující? Odstranila jsem také odkazy na web Kamevédy. Prosím o posouzení věrohodnosti, děkuji.--Markéta Drdlová (diskuse) 28. 7. 2016, 14:23 (CEST)

Podle mého názoru je tam 1 méně věrohodný. OJJ, Diskuse 28. 7. 2016, 16:03 (CEST)
Myslíte, že je to teď v pořádku? Děkuji. --Markéta Drdlová (diskuse) 4. 8. 2016, 12:24 (CEST)
@Markéta Drdlová: Za mě ohledně ency. významnosti ano, ztotožňuji se však s poznámkou kolegy Sintakso z příslušné diskuse. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 4. 8. 2016, 13:45 (CEST)
Dobře, díky. Pokusím se to dát do pořádku. --Markéta Drdlová (diskuse) 4. 8. 2016, 14:07 (CEST)

Svou úpravu stránky vidím jen když jsem přihlášen

Ahoj,

včera jsem upravil stránku Hra o trůny (seriál), kdy jsem do ni doplnil překladem z anglické verze nějaké informace. Svou úpravu však vidím pouze ve chvíli, kdy jsem přihlášen. Pokud se odhlásím, editaci nevidím, stejně tak ji nevidím ani v anonymním režimu prohlížeče nebo v jiném prohlížeči. Stejně na tom je i historie stránky. Nikdy dříve jsem se s něčím podobným nesetkal a nevím, kde jsem udělal chybu.

Díky za odpověď Jakub Šenk (diskuse) 30. 7. 2016, 09:10 (CEST)

Možná je chyba ve vyrovnávací paměti, viz Wikipedie:Jak aktualizovat cache. --Matěj Orlický (diskuse) 30. 7. 2016, 10:22 (CEST)
Díky moc, pomohlo. Musel jsem vyčisti cache přímo na serveru, jak je uvedeno na dané stránce Jakub Šenk (diskuse) 30. 7. 2016, 11:57 (CEST)

Značka: možný spam

Dobrý den.

Po přečtení článku Windows 10 jsem k němu chtěl přidat několik odkazů. Článek je jednostranně zaměřený, neinformuje o kontroverzních stránkách tohoto systému, proto jsem vybral z webu několik odkazů na články, věcně informující o sporech, spojených s vlastnostmi windows 10 a přidal je mezi odkazy. Mohl bych samozřejmě přidat odstavec článku, informující o kontroverzním přijetí některých vlastností win 10 částí veřejnosti, ale doplnění odkazů se mi zdálo dostatečné. Bohužel ale se mnou přidané odkazy v textu článku dlouho neohřály a zmizely. U své editace jsem našel v historii pouze poznámku: Značka: možný spam. Nebylo tam jméno někoho, kdo značku přidal, žándý kontakt, ani v nápovědě jsem nenašel žádný návod, jak dál postupovat. Co s tím tedy mohu dělat, pokud chci aby se mnou přidané odkazy zveřejnily? Ověřit si, že se nejedná o spam by mělo být triviální, zkontrolováním odkazů - nemají společného autora a vedou na konkrétní články různých obecně známých českých webů. 88.146.224.76 30. 7. 2016, 13:18 (CEST)

Pokud myslíte tuto editaci, tak ta tam je stále. Značka se tam vkládá povětšinou automaticky, neb někteří anonymové sem vkládají pouze propagační obsah a najít třeba v článku o opici reklamu na zahradní hadice čtenáře asi nepotěší. Chytání filtrem můžete vyřešit pomocí registrace. --OJJ, Diskuse 30. 7. 2016, 13:23 (CEST)
Díky. Z nějakého důvodu jsem ty své odkazy předtím v článku neviděl, teď už ano. Ostatnímu rozumím. 88.146.224.76 30. 7. 2016, 13:43 (CEST)
Jen drobná rada, vlnovky fungují pouze tehdy, jsou-li vloženy v módu editovat zdroj. Pokud využíváte vizuální editor (záložka editovat), je nutné se podepsat jinak a to tak, že kliknete na konci svého příspěvku na záložku Vložit, následně tlačítko Více a úplně nakonec tlačítko Váš podpis. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 30. 7. 2016, 13:49 (CEST)

Překlad obsahu a citační šablony

Zdá se mi, že nástroj pro překlad obsahu (https://www.mediawiki.org/wiki/Content_translation) špatně převádí citační šablony. Převede jen název šablony, nepřevede parametry. V praxi to znamená, že funguje většinou jen parametr url. Dá se to opravit? Viz např. Androgynie, Deletionpedia, Emily Batty, Genderqueer, Choi Min-ho, Kim Jong-hyun. --Jvs 31. 7. 2016, 09:40 (CEST)

@Blahma: ^ Nepokoušel ses teď o něco? Matěj Suchánek (diskuse) 31. 7. 2016, 12:48 (CEST)
@Matěj Suchánek: Já ne, ale pokoušejí se o něco přímo tvůrci toho nástroje, v jejich vlastní režii. Já jsem na Wikimanii mluvil s vedoucím toho projektu a představil jsem mu své vlastní řešení založené na komunitně udržovaných modulech v Lua pro každou kombinaci jazyků a šablonu. Původně z toho byl nadšený, ale zatím se asi nakonec rozhodli zavést jen něco menšího – podrobnosti ani já nemám, ale dost možná jde prostě jen o přeložení názvu šablony podle Wikidat a ponechání parametrů beze změny. Více viz phab:T138714, ale tam je převážně k přečtení právě jen ten můj návrh, který se zatím nerealizuje. --Blahma (diskuse) 1. 8. 2016, 10:41 (CEST)

Editovani Portál:neco/Výročí/Události atd.

Ahoj, kamaradi, kdyz nekdy opravuji drobne chyby, zatim se vyhybam vyse uvedenym strankam a jim podobnym. Rozumim vsak spravne, ze obsah napriklad Portál:Star Trek/Výročí/14. srpen a Portál:Literatura/Události/červen/29 se v dane dny na nejakem miste automaticky objevi – a predevsim ze je mozne je editovat uplne stejne jako jine stranky bez nejakych zvlastnich ohledu? Jakoze jestli tam ma smysl opravovat "scénárist*" a tak podobne.

U portalovych veci s datem bych asi tusil, ze ano, ale co treba u Portál:Film/Článek týdne, to je nekde potencialne zobrazovane, nebo to lze nechat lezet ladem? A aby tech otazek nebylo malo, na Portál:Film se coby clanek mesice ukazuje Anton Yelchin, ale pri kliknuti na odkaz v hlavice vedouci na Portál:Film/Článek se ukaze Dredd, coz je zaprve daleko vetsi drsnak nez pan Cechov, zadruhe asi spatne. Co s tim? --CCCVCCCC (diskuse) 6. 8. 2016, 21:57 (CEST)

Odpovědi:
ad 1) Ano. Je možné je opravovat.
ad 2) Zdá se, že se již články týdne nevyužívají. Odkaz na to vede jen ze stránky kolegy SimcaCZE.
ad 3) Dredd je článek z předchozího měsíce.
Stačí takto? --Jan Polák (diskuse) 7. 8. 2016, 04:10 (CEST)
Diky! Jen tomu Dreddovi nerozumim. Ten odkaz v hlavicce boxu je nadepsany "Článek měsíce" a vede na "Portál:Film/Článek" (tedy bez lomitek, bez upresneni mesice). Tedy ze to neni treba link do archivu (ten je ve spodni liste boxu). Nicmene po kliknuti na nej se mi zobrazi zkraceny nahled Dredda (stale jsem na "Portál:Film/Článek" bez mesice). Divne ale je, ze kdyz pak vlezu do editace stranky a dam preview, ukaze se nahled s Yelchinem. Zkousel jsem i z jineho browseru, stejny vysledek. Ty tam vidis normalne A. Y.? --CCCVCCCC (diskuse) 7. 8. 2016, 04:46 (CEST)
Ne, já tam mám také Dredda. Může to být buď kvůli cache, že se načítá nějaká starší verze. Vzorec, podle nějž se články vybírají, je totožný, a sice {{Portál:Film/Článek/{{#time:Y/M|{{#ifexist:Portál:Film/Článek/{{#time:Y/M}}||-0 month}}}}}}. Na takové technické věci by snad uměli jednoznačně odpovědt kolegové technici (například Martin Urbanec, Matěj Suchánek nebo Dvorapa). --Jan Polák (diskuse) 7. 8. 2016, 08:13 (CEST)
Jo, je to kvůli cache. Pokud nastane podobná situace, že si myslíš, že tam má být jiná stránka, zkus ověřit tenhle problém pomocí jejího vyprázdnění. Dělá se to pomocí toho, že na konec URL přidáš buď ?action=purge (pokud se v URL nevyskytuje otazník) anebo &action=purge (pokud se tam vyskytuje), anebo si v nastavení na kartě udělátka aktivuješ udělátko Přidat záložku Vyprázdnit cache do horní lišty a pak budeš mít tlačítko na vyprázdnění cache v nabídce Další (ve výchozím vzhledu Vector). --Martin Urbanec (diskuse) 7. 8. 2016, 19:59 (CEST)

změna názvu stránky

Hezký den, napsali jsme heslo Nadační fond Památník Šoa a Oskara Schindlera - bohužel v titulku je chyba - místo Šoa je Soah - je možné titulek nějak opravit? Barbora Dlabolova -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Vecernicek18 (diskuse)

Viz přejmenování stránky. --Jan Polák (diskuse) 9. 8. 2016, 10:59 (CEST)

Článek, k němuž je pouze jeden ověřitelný zdroj

Dobrý den,

ráda bych vložila do Wikipedie informace o lékaři, jenž si zaslouží pozornost veřejnosti, neboť jí velmi pomáhal a dokázal mnohé. Z různých důvodů se o něm nesmělo jistou dobu psát, proto jsou paměti o tomto člověku sepsány pouze v jedné publikaci, ze které vždy čerpáme. Jak tyto informace můžu uveřejnit na Wikipedii, aby je někdo nesmazal, protože nemám 2 ověřitelné zdroje? Děkuji. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 109.108.104.139 (diskuse)

Dobrý den, dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje jsou požadovány pro posouzení encyklopedické významnosti. Další široce uznávané možnosti doložení jsou popsány na Wikipedie:Významnost (lidé). Tohle jsou ale jen velmi obecné odpovědi, velmi by pomohlo, pokud by v dotazu bylo i jméno dotyčné osoby, bez toho se to blbě posuzuje :). S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 9. 8. 2016, 20:46 (CEST)

Jedná se o prof. MUDr. Václava Vejdovského, DrSc. Jeho životopis sepsal pouze prof. Řehák a jeho otec, nějaké informace jsou také na Univerzitě Palackého, ale vše je jen kusé a informace se opakují. Měla by tu být o něm zmínka, protože se jedná o významného českého lékaře.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 109.108.104.139 (diskuse)

Provedl jsem rychlé hledání na internetu a objevil jsem [26], [27], [28], osobně po zběžném prostudování online zdrojů nevidím s významností problém, ale jsem jen jeden z mnoha wikipedistů a jiní mohou mít jiný názor. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 9. 8. 2016, 21:02 (CEST)

Moc děkuji, takto mi to stačí.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 109.108.104.139 (diskuse)

Nemáte zač, rád jsem pomohl. Kdyby něco, pteje se opět zde. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 9. 8. 2016, 21:08 (CEST)
Já si také myslím, že to má být uveřejněno, možná s nějakými korekcemi ze strany znalců věci apod. Ale svědčí to o podle mého podivném přístupu, že jaksi pisatel Wikipedie nějak z principu nemá ničemu rozumět a může jen to, co lze kontrolovat na dvou nezávislých netriviálních zdrojích. Ale nerad bych, aby se kvůli mě pominulo, co bylo předmětem původně. --MONUDET (diskuse) 9. 8. 2016, 21:21 (CEST)
Pisatel Wikipedie nemá (ani kolektivně) rozhodovat, který lékař je významný a který ne. Měl by pouze kontrolovat, zda už ten lékař byl několika autory a redakcemi za natolik významného, že o něm mohlo vyjít několik článků. A na základě těchto článků jako zdrojů je pak také možné napsat důvěryhodný článek na Wikipedii.--Tchoř (diskuse) 10. 8. 2016, 07:31 (CEST)

Wikipedista:OJJ/Nepenthes rajah

Tak jsem si myslel, že přeložím, ale koukám, že refy nemají v citačních šablonách, můj princip Notepad➡Ctrl+C/Ctrl+V➡Nahradit vše➡Ctrl+C/Ctrl+V➡Uložit změny tedy nebude fungovat. Šlo by to uděat nějak automaticky-roboticky do citačních šablon, jinak to udělám ručně /stejně tam ještě vidím chyby/...? OJJ, Diskuse 10. 8. 2016, 19:01 (CEST)

Roboticky to půjde hodně obtížně a bude to práce navíc. Totiž musel bys sis jako botovodič připravit výrazy, které bys nahradil za nějaký pevně daný text a to tím způsobem, aby ti vznikl text, který potřebuješ (české citační šablony). De facto totéž, jako kdyby sis stránku zkopíroval do Notepadu a v něm provedl nahrazení ručně pomocí Najít a nahradit. U internetových zdrojů ti může pomoci Citoid, stačí vložit ve VE v nabídce Citace na kartě Automaticky URL, na které se má odkazovat a Citoid sám vytvoří příslušnou citaci. U zdrojů opatřených DOI anebo [[PMID] identifikátorem to půjde také skrze Citoid. Více už ale je nutné udělat ručně. Je mi líto. --Martin Urbanec (diskuse) 10. 8. 2016, 19:09 (CEST)

editace

Dobrý den, potřebuji editovat urážlivé informace mého otce Karla Štočka. Snažím se mazat informace v referencích, ale vždy se mi později znovu objeví. Nepřeji si uveřejńovat nepodložené informace vytržené z kontextu nejen jeho sportovního života. Považuji to za nehoráznost a trvám na smazání. Karel Štoček ml. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Karelštoček (diskusebloky) 10. 8. 2016, 19:38‎ (CE(S)T)

Dobrý den, Wikipedie se při uvádění informací řídí základním principem, kterým je ověřitelnost všech informací z věrohodných zdrojů. Obzvláště v případě žijících osob dbá na zpřísněná měřítka. Pokud se tedy někde nacházejí neověřené informace, je možno je odstranit, pokud však jde o informace ověřitelné z věrohodných zdrojů, pak by se neměly cenzurovat, nýbrž případně by se mělo zvážit, zda jsou vhodně, věcně a nezaujatě formulovány, a případně je možné doplnit další ověřitelné informace, které by dodaly náležitý kontext nebo ty stávající informace nějak vyvážily. --Bazi (diskuse) 10. 8. 2016, 19:49 (CEST)
Pokud se ale jedná o tyto informace, pak zřejmě nepůjde o urážlivost samotných údajů, které jsou tam uvedeny, ale zřejmě o domněnky, které si lze činit na základě toho, jakými zdroji jsou tyto informace doloženy. Pak je postup vcelku jednoduchý: Dodejte jiný veřejně dostupný a věrohodný zdroj, z kterého by bylo možno ověřit datum a místo narození. Takový zdroj by pak jistě bylo možné použít namísto těch, které jsou tam uvedeny nyní. --Bazi (diskuse) 10. 8. 2016, 19:53 (CEST)
Dobrý den, odstranil jsem duplicitní zdroje, kvůli těmto citlivým informacím, které sice nejsou důvodem, proč tam jsou uvedeny, se pak může zdát, že jsou pomluvou. Teoreticky se rok narození může dát dopočítat z [29], ale pak můžeme mít problém s vlastním výzkumem. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 10. 8. 2016, 19:55 (CEST)

Vzhledem k tomu, že urážlivé je to pro mě a naší rodinu, protože otec již nežije - nemůže se tedy bránit. Jak jistě víte v seznamech STB bylo mnoho lidí, kteří nikoho neudávali a ani o tom třeba nevěděli - což se většinou později třeba soudně dokázalo. Zdá se mi velmi podivné uveřejńovat tyto informace v souvislosti z jeho sportovní činností anonymně a bez znalosti kontextu jeho života. Přijde mi to minimálně nefér. Každopádně trvám na smazání uvedených informací, které podstatným způsobem deformují jeho život na veřejnosti. Karel Štoček ml.

@Karelštoček:Takhle. Nám vůbec nejde o publikaci informací, že byl veden v seznamu Stb. Nikoliv, tento seznam StB používáme jako zdroj pro datum narození. Čili vůbec nejde (nemá jít) o informaci o něm. Tu si případný čtenář může pouze domyslet. Zároveň naprosto stejně vzniká klasická papírová encyklopedie. Pokud jsou v ní biografie, tak pisatelé a tvůrci encyklopedie tu osobu samozřejmě přímo neznají, vycházejí s dalších zdrojů, které jsou k nalezení. Na ty se samozřejmě odkážou jako na své prameny. Tak, jako my zde. Mimochodem, mnohem užitečnější prací by bylo místo toho ten článek rozšířit, aby v něm nebyly ty útržky. Vy to navíc budete mít z jednoho úhlu pohledu mnohem jednodušší, poněvadž budete vědět, kde informace hledat (všechny musí být ověřitelné). Budete-li chtít či potřebovat, rád Vám s tím pomohu. {{{1}}}S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 12. 8. 2016, 11:13 (CEST)
Dobrý den,
rád bych tedy časem doplnil nějaké sportovní informace a v případě nejasností se na vás obrátím.
Doufám, že nebudu muset neustále mazat ty seznamy - které tam dal - nesouvisející se sportem - nějakej dobrák .
Zatím děkuju
K.Štoček

Špatný název

Dobrý den, rád bych požádal o změnu názvu High Dynamic Range (článek) na HDR Imaging z důvodu, že HDR může být jak Imaging, tak i Video a Audio. Děkuji RiniX (diskuse) 12. 8. 2016, 20:28 (CEST)

VyřešenoVyřešeno OJJ, Diskuse 13. 8. 2016, 05:29 (CEST)

Infobox - organizace

V článku Skautská asociace nefunguje Šablona:Infobox - organizace. Já nevím proč, může někdo prosím pomoct?--Clonewayx (diskuse) 15. 8. 2016, 16:25 (CEST)

VyřešenoVyřešeno Opraveno. Infobox rozbíjely chybějící závorky – diff. --Vachovec1 (diskuse) 15. 8. 2016, 16:40 (CEST)

Urgentní úprava článku + znaky reklamy

Dobrý den,

vytvořila jsem článek pro společnost Arval, jedná se o moji první tvorbu na Wikipedii, takže jsem počítala s tím, že bude potřeba úprav. Na stránku mi byla od zkušených wikipedistů vložena šablona s upozorněním. Doložila jsem tedy významnost nezávislými zdroji, upravila i textaci. Šablona je však stále vložena. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda by mi někdo mohl poradit s konkrétními úpravami, tak aby stránka odpovídala pravidlům. Mockrát děkuji

KrizDana (diskuse) 30. 8. 2016, 15:42 (CEST)

Oficiální obsah - stránka GUARANT International

Dobrý den,

jsem nový wikipedista a jsem autorem stránky GUARANT International. Na základě poslání autorského potvrzení do OTRS byla stránka oficiálně povolena. Ráda bych se Vás ale zeptala, jak změním současný vzhled ,,hesla" GUARANT International, tak aby obsah vypadal jako oficiální obsah hesla na Wikipedii, a ne jako mnou ručně napsaný obsah? Stejně tak jako např. reference? Zároveň bych se chtěla zeptat, jak mohu docílit toho, aby nad stránkou nevisela hláška: ,,Tento článek má znaky reklamy, politické agitace, propagace, sebepropagace apod. Můžete pomoci Wikipedii tím, že obsah upravíte podle nezaujatého úhlu pohledu. O článku lze diskutovat na jeho diskusní stránce. Až do vyřešení, prosíme, tuto zprávu neodstraňujte.", posílala jsem do OTRS obhajobu, že jde o čistě informativní stránku o firmě, která je důležitým článkem v cestovním ruchu České republiky a kongresového průmyslu. Jiné firmy také mají jména společnosti jako hesla na wikipedia, které informují o jejich fungování a nejsou označeny jako reklamní a přitom text je stejně pojat. Můžete mi prosím poradit?

Děkuji mockrát. GUARANT International -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) GUARANT International (diskuse) 12. 2. 2016, 15:59 (CET) (CE(S)T)

Spolupráce na článku

Dobrý den, rád bych vylepšil, respektive vytvořil novou stránku pro heslo Kuželky, stávající je velmi nedostačující. Hledám někoho kdo by mi pomohl s formální úpravou stránky. Já bych dodal veškerý obsah stránky. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 85.132.201.251 (diskuse) 18. 5. 2016, 11:44 (CEST) (CE(S)T)

Josef Dietrich

Plánuju založit stránku českého barokního sochaře Josefa Dietricha. Stránka Josef Dietrich je již využitá článkem o německém příslušníkovi SS: Josef Sepp Dietrich. Jak situaci řešit?

  • přesunout stránku Josef Dietrich na očekávatelnější Sepp Dietrich (= podle vzoru EN a DE wiki) a uvolněnou pozici použít pro sochaře?
  • přesunout stránku Josef Dietrich na Sepp Dietrich a z uvolněné pozice udělat rozcestník?
  • ponechat stránku a pro založení nové použít rozlišovač „sochař“?

--Xth-Floor (diskuse) 18. 8. 2016, 13:21 (CEST)

Vyřešil jsem kombinací přesunu a rozcestníku. --Xth-Floor (diskuse) 21. 8. 2016, 08:12 (CEST)

Šablona Pravopis

Zdravím, mohl by někdo technicky zdatnější opravit v šabloně {{Pravopis}} funkci „část“? Při jejím použití (dle dokumentace) na začátku sekce (s úvodem „Tato část článku potřebuje důkladnou jazykovou korekturu.“) se v komentáři objeví slovo „část“ (diff), při použití druhého parametru (s kterým se zřejmě nepočítá) to zase hodí úvod jako při použití šablony na začátku článku (s úvodem „Tento článek potřebuje důkladnou jazykovou korekturu.“, diff), což je uprostřed článku nevhodné. Ze dvou špatných variant jsem v článku použil to menší zlo (tedy s úvodem „Tato část článku…“ a komentářem „část“, diff), ale radost z toho nemám. Šlo by to nějak vyřešit? Předem díky. --Jan KovářBK (diskuse) 24. 8. 2016, 01:07 (CEST)

Jo, šlo :). Šablonu jsem naprogramoval tak, že pokud je první nepojmenovaný parametr část, komentář může být a) až druhý nepojmenovaný parametr b) pojmenovaný parametr (komentář, comment, poznámka). --Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2016, 10:26 (CEST)

Přesměrování

Když už mluvíme žádná česká, jsem použil Google Translate psát na mou otázku; Původní anglický text se objeví dole.

Jack E. Boucher zahrnuje červený odkaz na United States Department of the Interior. Článek o tomto tématu již na Ministerstvo vnitra Spojených států amerických existuje. Bylo by dobré vytvořit "United States Department of the Interior" jako přesměrování do článku s názvem českém jazyce?

Jack E. Boucher includes a red link to United States Department of the Interior. An article about this topic already exists at Ministerstvo vnitra Spojených států amerických. Would it be a good idea to create "United States Department of the Interior" as a redirect to the article with the Czech-language title?

Nyttend (diskuse) 25. 8. 2016, 20:24 (CEST)

@Nyttend:Sure. The redirect was created. Best, --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 20:28 (CEST)
This is what we do at en:wp (see en:Akce nespokojených občanů and en:Česká strana sociálně demokratická), but I was unfamiliar with your policies. Thank you! Nyttend (diskuse) 25. 8. 2016, 20:35 (CEST)
You're welcome. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 20:36 (CEST)

Šablona Seznam děl v Souborném katalogu ČR

Jak se generuje číslo příslušné ke konkrétnímu jménu?--NoJin (diskuse) 26. 8. 2016, 00:11 (CEST)

Postačí odkaz na příslušnou šablonu {{NK ČR}} a tam odkaz do databáze AUT? --Jan Polák (diskuse) 26. 8. 2016, 08:18 (CEST)

Editace názvu stránky

Prosím o radu, jak editovat překlep v názvu nově založené stránky. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Atramas (diskuse)

@Atramas:Dobrý den, přejmenovat stránku mohou z bezpečnostních důvodů pouze uživatelé registrovaní alespoň 4 dny (což Vy nejste), pak se automaticky zobrazí nabídka Další a v ní tlačítko Přesunout. Pokud na něj kliknete, můžete dané stránce změnit název. Jedná se asi o stránku Karel Hobza a původní malé písmenko v jejím názvu. Již jsem to opravil. Pokud tam je ještě jiný překlep, prosím, ozvěte se zde, já anebo někdo jiný ho opraví. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 27. 8. 2016, 11:36 (CEST)

Vložení fotografie

Při vkládání fotek mi vždy vyskakuje chyba, "něco se pokazilo".

Prosím o radu, co s tím.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) GCZMCH (diskuse) 30. 8. 2016, 15:02‎ (CEST) (CE(S)T)

Fotky se vkládají na Wikimedia Commons. --Hugo (diskuse) 30. 8. 2016, 15:32 (CEST)

Frederik Nielsen

Prosím aktualizujte jeho profil.údaje které uvádíte jsou několik let staré.děkuji xy -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) ‎94.113.251.98 (diskuse)

VyřešenoVyřešeno Vložil jsem šablonu {{Aktualizovat}}. Jinak, na Wikipedii jinak nikdo profil nemá. OJJ, Diskuse 3. 9. 2016, 15:19 (CEST)

Změna jména u hesla

Dobrý den,

u hesla https://cs.wikipedia.org/wiki/Matt_konop bych ráda požádala o úpravu na Matt Konop.

Děkuji

--Jponcarova (diskuse) 4. 9. 2016, 11:04 (CEST)

@Jponcarova: OpravenoOpraveno Opraveno. Díky za článek, později ještě vylepším. OJJ, Diskuse 4. 9. 2016, 11:06 (CEST)

Karosa/Irisbus/Iveco Bus

Dobrý večer, potřeboval bych poradit - právě kategorizuji "Kategorie:Autobusy podle značky|autobusy dle značek" a zadrhl jsem se u značky Karosa - jak mám kategorizovat následující modely: Irisbus Citelis 12M, Irisbus Citybus 12M, Irisbus Ares, Iveco Urbanway 10M, Iveco Crossway a mnoho dalších. Kategorie k dispozici: "Kategorie:Autobusy Karosa", "Kategorie:Autobusy Irisbus" a "Kategorie:Autobusy Iveco". S tím, že by i jedna kategorie mohla být podkategoríí té druhé. -- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Tayari (diskusepříspěvky)

Aby jedna byla podkategorií druhé mi nepřijde vhodné řešení. Mohly by být všechny tři na stejné úrovni vedle sebe, ne? --Jan Polák (diskuse) 11. 9. 2016, 20:43 (CEST)
Nojo, ale co když ten autobus má všechny 3 názvy zárověň, viz. Iveco Crossway? --Tayari (diskuse) 11. 9. 2016, 20:53 (CEST)
Já si taky myslím, že by měly být na stejné úrovni, žádné podkategorie. Prostě ta současná historie Karosy/Iveca v rámci bývalého Irisbusu je taková složitější a podle mě nelze dát všechny Karosy (včetně těch socialistických) jako podkategorii Iveca nebo Irisbusu. A naopak je to ještě větší nesmysl. Pokud se daný model vyráběl pod více značkami, tak tam holt bude víc kategorií. Pokud se zavádí kategorie pro Irisbus, pak zrovna Crossway je kandidátem na překategorizování Karosa -> Irisbus, protože pod značkou Karosa (skončila s posledními B951E/B961E na začátku roku 2006) nebyl myslím nikdy vyráběn. Citybus bych zakategorizoval do Irisbusu, Karosy a taky Renaultu, Citelis myslím jen pod Irisbus a Urbanway je už jen Iveco. --Harold (diskuse) 11. 9. 2016, 22:50 (CEST)

Změna interwiki

Poté, co byl původně jediný recentní druh žirafy rozdělen na 4, je potřeba spárovat český článek Žirafa (věnovaný celému rodu) s anglickým en:Giraffe (namísto stávajícího en:Northern giraffe, patřící nyní samostatnému druhu žirafa severní, pro který samostatný článek zatím nemáme). Nevím jak na to, s wikidaty neumím pracovat. Díky. Petr Karel (diskuse) 12. 9. 2016, 13:31 (CEST)

@Petr Karel: Provedeno. --Mario7 (diskuse) 12. 9. 2016, 13:38 (CEST)
(s e.k.) V článku Žirafa kliknete na konci levého menu pod interwiki na odkaz „Upravit odkazy“. Tím se dostanete na příslušnou stránku Wikidat, rovnou do sekce s interwiki odkazy. Tam tedy kliknete na „editovat“, najdete českou položku s prefixem cs a tu prostým kliknutím na ikonu popelnice smažete. Pak do horního vyhledávacího políčka na Wikidatech zadáte Giraffe a měla by z toho vypadnout stránka, patrně tato. Opět najdete sekci s interwiki odkazy na Wikipedii, kliknete na „editovat“, do posledního volného řádku s předepsaným „wiki“ vyplníte „cs“ a do vedlejšího políčka „stránka“ zadáte název českého článku, tedy Žirafa. Protože jste ji předtím smazal z dříve ukotveného místa, měla by být nyní volná. U horního okraje této sekce interwiki pak kliknete na „Uložit“ a je to. (Koukám ale, že kolega Mario7 už přesun protentokrát provedl. Takže třeba pro příště. Opravdu to je poměrně jednoduché, jen je potřeba pamatovat na to, že nejdřív musíte odmazat článek od původní položky a pak ho teprve můžete přidat k položce nové.) --Bazi (diskuse) 12. 9. 2016, 13:45 (CEST)
Ještě dodatek k takřka vyčerpávajícímu Baziho návodu, informace o interwiki je nějakou dobu držena v cache, pokud chcete, aby se projevila změna hned, buď kliknete na Editovat zdroj a text action=edit změníte na action=purge, anebo si v nastavení zapnete udělátko, které Vám tuto funkci přidá do sekce Další. Popřípadě provedete tzv. nulovou editaci (tzn. nevyplníte ani shrnutí, ani nic nezměníte), to má podobnou funkci. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 9. 2016, 13:47 (CEST)
Ano chvilku to trvá. Tak pod ty tři komentáře ještě dodám, že v případě smazu některé položky je vlevo při editaci odkazů ikona popelnice. OJJ, Diskuse 12. 9. 2016, 13:51 (CEST)

Smazání historie editace

Dobrý den, upravovala jsem heslo o své osobě, který na Wiki kdysi někdo založil a celá léta tam bylo uvedeno něco, co mě štvalo. Rozčílila jsem se a upravila si heslo sama, ale do zdůvodnění změn jsem napsala něco, čeho teď lituju. Dá se komentář k editaci nějak opravit nebo smazat? Nechci, aby to četli určití lidé... Vím, že je to moje chyba, ale stalo se.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 77.87.242.84 (diskuse)

Dobrý den, protože se jedná o choulostivou záležitost, kterou by nebylo vhodné řešit veřejně (už jen proto, že nevyhnutelně by bylo to shrnutí zmíněno ještě zde), ozvěte se mi prosím na martin.urbanec@wikimedia.cz a probereme to soukromou cestou. Obecně, shrnutí lze pouze skrýt, a to za výjimečných okolností. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 9. 2016, 19:15 (CEST)
Skryto [30] ?--Horst (diskuse) 12. 9. 2016, 19:16 (CEST)
@Horst: Tak ono většinou je vyžadován důvod, aby si každý nemohl nechat smazat, co napsal, ale jen, když je to potřeba. Proto jsem se na něj chtěl zeptat. Ale díky.--Martin Urbanec (diskuse) 12. 9. 2016, 19:19 (CEST)

Pravda o vodě

V hesle Pravda o vodě (jde o distribuci vody v obcích v ČR) probíhá vleklá editační válka o podobu hesla, přičemž se domnívám, že ani jedna verze nevyhovuje pravidlu o neutrálním úhlu pohledu. Co s tím? --Jvs 14. 9. 2016, 16:15 (CEST)

Ideálně napsat třetí, lepší, a přesvědčit účastníky diskuse, aby považovali Tvou verzi za lepší. --Martin Urbanec (diskuse) 20. 9. 2016, 16:45 (CEST)

Jak lze doložit zdroje na stránce Wauies?

Veškeré informace jsem čerpal ze hry. Jak mám napsat 2 zdroje, když existuje jenom jeden? --2A00:1028:83C6:1346:3DA4:1641:D9FE:568 20. 9. 2016, 16:11 (CEST)

Dobrý den, nejde o to, odkud jste čerpal, byť i tam je lepší udat více zdrojů, ale to je jiné téma. Jde o to doložit tzv. encyklopedickou významnost předmětu článku. Předmětu článku musely být věnované alespoň dvě nezávislé netriviální věrohodné práce (což hra sama určitě není), aby mohl být považován za významný pro encyklopedii dle měřítek české Wikipedie. Existují i jiné způsoby, například pokud je předmět článku delší dobu na více verzí Wikipedie, pravděpodobně by při vynaložení určitého úsilí vyhověl i pravidlům české Wikipedie, ale zrovna tento způsob koukám splněn není. Jde o to, abychom na Wikipedii neměli články o popelnici na rohu. A protože významnost, jako vše na Wikipedii, musí být posuzována objektivně (tzn. nezávisle na tom, kdo to posuzování vykonává), koukneme se, zda se o tom alespoň dvakrát píše a dle toho poté určíme, zda o tom může být článek i zde. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 20. 9. 2016, 16:44 (CEST)

Tabulka

Zdravím, potřeboval bych pomoct s tabulkou u článku Ryanair, už si tady s tím hraju dost dlouho ale pořád nemůžu přijít na to, co s ní je, že je tak divně roztáhlá. --Martin2035 (diskuse) 20. 9. 2016, 16:21 (CEST)

Je to lepší? --Vachovec1 (diskuse) 20. 9. 2016, 16:28 (CEST)
Ano, je, díky moc! --Martin2035 (diskuse) 20. 9. 2016, 16:45 (CEST)

Zpráva

Můžu se zeptat. Jak bych měl detailně postupovat při psaní editace abych opět nedostal copyright. Psal jsem konkrétně článek Základní Škola Bechyně a vždy my nějaký z místních adminů navrh copyright. Jakési povolení bych měl bohužel je jen slovní a to od našeho vyuč. na informatiku.

S pozdravem --LarryCZ (diskuse) 20. 9. 2016, 19:29 (CEST)

Přečtěte si prosím pečlivě, co Vám ostatní napsali na diskusní stránku. --Jvs 20. 9. 2016, 19:37 (CEST)
@LarryCZ:Povolení je třeba e-mailem odeslat do Wikipedie:OTRS adresa je info-cs@wikimedia.org, až dorazí může se text obnovit. Pokud ale přiznáváte, že nejspíš nebude, stačí vložit na začátek článku {{smazat|sem napište důvod> např. povolení nemám budu psát nový článek}} a smažeme to. Pak můžete začít psát znovu bez textu z webu školy--Horst (diskuse) 20. 9. 2016, 19:42 (CEST)

V hesle Hip Hop si nevím rady

s editací externího odkazu. Zkoušel jsem na to přijít s nápovědou, leč nedaří se. Jde o poslední řádek v sekci Externí odkazy. Patrně jsaem pozměnil i řádek nad tím, to ovšem nechtíc, uklik... Prosím opravte někdo, budu vám neskonale vděčen. Díky za toleranci mého tápání.

Dále vidím, že mám IP adresu společnou patrně s někým z našeho domu a ten zde v minulosti zlobil. Má smysl zakládat svůj nick tady (mám pocit, že sem tam bych někde něco doplnit mohl, ale zoufale postrádám smysl pro logiku zdejšího UI)?   (~~~~) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 213.192.60.56 (diskuse) 23. 9. 2016, 14:21‎ (CEST) (CE(S)T)

OpravenoOpraveno Opraveno. Samozřejmě, že se registrujte! Každého nového editora vítáme! OJJ, Diskuse 23. 9. 2016, 14:28 (CEST)
Děkuji! Zatím se tu neumím ani podepsat :( (~~~~) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 213.192.60.56 (diskuse) 23. 9. 2016, 14:34 (CEST) (CE(S)T)
Protože tam dáváte tagy <nowiki>. Jinak to nevadí, vše se naučíte. OJJ, Diskuse 23. 9. 2016, 14:36 (CEST)

chat

kde ma wikipedie chat-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) SuperKratz320230 (diskuse) 23. 9. 2016, 14:40 (CEST) (CE(S)T)

Wikipedie nemá chat. --Felix Vašečka (diskuse) 23. 9. 2016, 14:41 (CEST)
aha tak to je na prd-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) SuperKratz320230 (diskuse) 23. 9. 2016, 14:44 (CEST) (CE(S)T)
Tak trochu má, viz Wikipedie:IRC. Matěj Suchánek (diskuse) 23. 9. 2016, 15:58 (CEST)
Ovšem takřka neaktivní. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 9. 2016, 16:33 (CEST)

Změna jména

Jak si mohu změnit jméno? Děkuji za odpověď. OliverB0111 (diskuse) 23. 9. 2016, 18:29 (CEST)

Požádejte na stránce Změna uživatelského jména.--Kacir 23. 9. 2016, 18:31 (CEST)
Případně můžete tento svůj dosavadní účet opustit a zkrátka si založit nový. Myslím, že to pro Vás bude nejjednodušší řešení. Změna uživatelského jména je určena spíše pro ty, kteří už editují Wikipedii delší dobu a nechtějí přijít o historii svých příspěvků, seznam sledovaných stránek atd. Vojtěch Veselý (diskuse) 24. 9. 2016, 18:03 (CEST)

Překlad

Dobrý den, chtěl bych založit nový článek překladem z německé wikipedie, ale nikde jsem na to nenašel žádný nástroj. Vím že mi jednou tato možnost vyskočila sama, ale potom už se mi to nepodařilo najít. Originální článekː ČSD řada M 130.3. --MIGORMCZ (diskuse) 26. 9. 2016, 21:21 (CEST)