Wizz Air

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wizz Air
Whizzair.a320-200.lz-wza.leavesground.arp.jpg
Airbus A-320 společnosti Wizz Air
IATA
W6
ICAO
WZZ
CALLSIGN
WIZZ AIR
Zahájení činnosti 2003
Sídlo Vecsés, Maďarsko
Hlavní základna Mezinárodní letiště Budapešť-Ferihegy(HQ), Mezinárodní letiště Katowice (HQ)
Další základny Mezinárodní letiště Praha-Ruzyně, Mezinárodní letiště Bukurešť Aurel Vlaicu, Mezinárodní letiště Kluž, letiště Lecha Wałęsi Gdaňsk, Mezinárodní letiště Boryspil, Mezinárodní letiště London Luton, Mezinárodní letiště Sofie, Mezinárodní letiště Temešvár, Mezinárodní letiště Varšava Frederic Chopin
Destinace 32
Velikost flotily 26 (+106 objednávek)
Web: http://www.wizzair.com

Wizz Air (Maďarsky: Wizz Air Hungary Légiközlekedési Kft.) je maďarská[1] nízkonákladová letecká společnost. Byla založena v roce 2003 a v současné době je významným středoevropským dopravcem se základnami v Katovicích, Varšavě, Gdaňsku, Budapešti, Praze, Sofii, Bukurešti, Kluži, Kyjevě, Temešváru a Londýně. V ČR létá i na letiště Brno-Tuřany.

Služby a destinace[editovat | editovat zdroj]

Wizz Air, podobně jako další nízkonákladové letecké společnosti, využívá především menší letiště. V polovině roku 2009 aerolinky létaly do 21 zemí prostřednictvím 130 linek.

Hlavní Letiště Wizz Airu[editovat | editovat zdroj]

Finanční problémy Wizz Airu[editovat | editovat zdroj]

Management dlouhá léta prohlašoval, že Wizz Air je v zisku a využíval to jako jeden z prioritních argumentů proti jiným společnostem, které se dostaly do ztráty (např. SkyEurope Airlines)[2]. Koncem roku 2009 však unikly finanční výsledky společnosti, které dokazují to, že společnost o své finanční situaci lhala. Podobně jako již zkrachovalá SkyEurope Airlines, ani jednou od svého vzniku nebyla v zisku.[3] Někteří analytici proto nedávají Wizz Airu velké šance na úspěch, jiní dokonce předpokládají, že Wizz Air bude v blízké době další evropská společnost, která zkolabuje.[4]

Letecký park[editovat | editovat zdroj]

Společnost využívá 37 letadel typu Airbus A320-200 v konfiguraci se 180 sedadly a do června 2013 provedla objednávku dalších 50 letadel stejného typu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. wizzair.com
  2. http://aero.sme.sk/c/4916568/wizz-air-nahlodava-skyeurope-v-bratislave.html
  3. http://ekonomika.sme.sk/c/5126583/madarsky-wizz-air-skoncil-v-desatmilionovej-strate.html
  4. http://www.liveoddsandscores.com/news/press-releases/423733/paddy-power-airline-betting-takes-off-again