Letiště Pardubice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mezinárodní letiště Pardubice
Letiště Pardubice - letecký snímek.jpg
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Provozovatel Správa letiště Pardubice (vojenský provoz)
EBA a. s. (civilní provoz)
Nejbližší město Pardubice (4 km)
Kód letiště ICAO: LKPD
IATA: PED
Poloha 50°0′48″ s. š., 15°44′19″ v. d.
741 ft / 226 m
Statistika (2015)
Cestujících 59 260
Pohybů 1 374
Vzletové a přistávací dráhy
09/27 beton, 2500×75 m

Letiště Pardubice je regionální letiště se statutem veřejného mezinárodního letiště se smíšeným civilním a vojenským provozem.[1] Leží na jihozápadním okraji Pardubic u čtvrti Popkovice, jižně od dostihového areálu Velké pardubické, v pardubických katastrálních územích Popkovice a okrajem i Dražkovice a na území sousedních obcí Třebosice a Staré Jesenčany.

Civilní provoz[editovat | editovat zdroj]

Provozovatelem civilní části letiště je společnost East Bohemian Airport (EBA) a.s., jehož vlastníkem je statutární město Pardubice. Služby řízení letového provozu na letišti a v MCTR, záchranná a požární služba a meteo služba jsou civilním letadlům poskytovány vojenskými stanovišti.

Bezpečnostní služba je zajišťována bezpečnostní agenturou Group 4 Securior a.s.

Civilní provoz zahájila v devadesátých letech sérií charterových letů společnost Fischer Air. Dnes tvoří většinu uživatelů letiště ruské společnosti, například Transaero, Kras Air či Rossia. Na charterových linkách operují společnosti ČSA, Travel Service, Hemus Air, Karthago Airlines a Montenegro Airlines.

Nejstarší odbavovací budova letiště Pardubice, dnes slouží jako muzeum Ing. Jana Kašpara.

Nejhustější provoz zaznamenává letiště tradičně vždy během Vánoc a kolem Nového roku a také během letní sezóny. V roce 2007 byly zavedeny první pravidelné linky na letiště Moskva-Domodědovo.

V roce 2008 se letiště poprvé v historii přiblížilo hranici 100 000 odbavených cestujících za rok, zejména díky rozvoji charterových letů do bulharských destinací Burgas a Varna, do egyptské Hurghady nebo na řecký Lesbos a Heraklion. Rozvíjí se také obsluha příletů ruských turistů. Ti dnes létají z již tří moskevských letišť (Domodědovo, Šeremetěvo, Vnukovo). V roce 2012 byla zavedena pravidelná linka Petrohrad - Pardubice. Od roku 2012 léta společnost Transaero Airlines mezi Pardubicemi a Moskvou-Vnukovo každý den v týdnu.

V roce 2012 letiště odbavilo 125 000 cestujících za rok a překonalo tak letiště Karlovy Vary.[zdroj?]

Na rozdíl od ostatních českých regionálních letišť má pardubické letiště pouze nejnutnější vybavení; do budoucna je proto pro rozvoj letiště prioritou výstavba nové odbavovací haly. Pro letní sezonu 2008 byla připravena zrekonstruovaná budova "CH", čímž došlo ke splnění Schengenských požadavků. Dále je připravena výstavba nového terminálu přímo u vzletové a přistávací dráhy, tak jak je zvykem na ostatních letištích.

Nezanedbatelnou položkou v provozu letiště jsou i nákladní lety; poměrně častými hosty jsou v Pardubicích velkokapacitní transportní letadla Antonov An-124 Ruslan či Iljušin Il-76.

Na letišti se každoročně koná letecký den Aviatická pouť.

Vojenský provoz[editovat | editovat zdroj]

Letiště Pardubice slouží také jako záložní vojenské letiště. Provozovatelem vojenské části letiště je Správa letiště Pardubice. Ta také zajišťuje většinu služeb na letišti poskytovaných (letištní, radiotechnické, meteorologické a služby řízení letového provozu). Od roku 2004 provádí biologickou ochranu letiště soukromá firma.

Od dubna 2004 na letišti probíhá letecký výcvik pilotů Vzdušných sil AČR, který zajišťuje Centrum leteckého výcviku. Výcvik probíhá na letounech L-39C, L-410 UVP, Z-142C-AF a vrtulnících Mi-2.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Charakteristika [online]. Letiště Pardubice, [cit. 2008-01-19]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]