Přeskočit na obsah

Letiště Vrchlabí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Letiště Vrchlabí
Základní informace
StátČeskoČesko Česko
Nejbližší městoVrchlabí (2,5 km)
Typ letištěveřejné vnitrostátní
ProvozovatelLetecká škola Vrchlabí a.s.
Otevření1949
Kód letiště ICAOLKVR
Kód letiště IATA
Souřadnice
Nadmořská výška490 m n. m.
Vzletové a přistávací dráhy
  • 11/29 – tráva, 800×125 m
Odkazy
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Vrchlabí je veřejné vnitrostátní letiště v královéhradeckém obci Lánov.[1] Nachází se 2,5 kilometru od středu Vrchlabí, v úrovni 490 m n. m., což ho dělá nejvýše položeným letištěm v Česku. Má jednu travnatou vzletovou a přistávací dráhu 11/29, její rozměry jsou 800 x 125 metrů. Letiště provozuje letecká škola Vrchlabí a.s., která poskytuje školení, kurzy, vyhlídkové lety a letecký výcvik.[2]

Poblíž se nachází autobusová zastávka Vrchlabí, letiště. Sezónně zde funguje restaurace, nejbližší letiště je 27 km vzdálené letiště Dvůr Králové a nejbližší mezinárodní letiště je letiště v Mnichovu Hradišti (47 km).[3]

V roce 2019 se mělo na letišti konat Mistrovství světa v Paraski.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letiště založil v roce 1947 Krkonošský aeroklub Vrchlabí, který po válce navázal na předválečné letecké aktivity místního klubu VDF, který létal ještě z jižního svahu Jankova kopce a z vrcholku Zadního Žalého. Aeroklub získal rozsáhlé pozemky přídělem, směnou a nákupem převážně od Lánovských zemědělců. Již v roce 1948 byl postaven malý hangár, v roce 1949 zažádal aeroklub o stavební povolení na stavbu velkého hangáru, a také získal od obce Lánov budovu bývalé betonárky, kde později vznikla současná budova letecké školy. Současně s tím, založil Krkonošský aeroklub Vrchlabí v roce 1949 plachtařské středisko.

V roce 1950 přešla činnost pod Doslet a v roce 1953 byly všechny činnosti v podstatě násilně[zdroj?] začleněny pod polovojenskou organizaci Svazarm, která rozvinula na letišti činnost Ústřední plachtařské školy, která později poskytovala také výcvik motorový.

Po pádu komunistického režimu bylo letiště i s přilehlými pozemky zapsáno bez řádného[zdroj?] vypořádání majetkových vztahů na nového majitele Aeroklub Čech a Moravy. Ten v roce 1992 založil spolu s městem Vrchlabí a společností Ingtours akciovou společnost Letecká škola Vrchlabí a.s.

Krkonošský aeroklub Vrchlabí jako zakladatel letiště zahájil v roce 2017 kroky směřující k navrácení letiště do svého majetku, zejména z důvodu omezení rizika plynoucího z držení letiště komerční organizací. V tomto záměru je aeroklub podporován městem Vrchlabí, které je minoritním akcionářem Letecké školy Vrchlabí.[zdroj?]

Záměr rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Starostové Vrchlabí a okolních obcí kolem roku 2011 zamýšleli rozšíření letiště a postavení nové dráhy, na kterou by mohla přistávat menší dopravní letadla.[4] Město ho chtělo rozšířit pro posílení turistického ruchu a urychlení cesty do Prahy z 3,5 hodiny autem na 30 minut letadlem. V úmyslu bylo nové zázemí, odbavovací prostor, parkoviště i malý hotel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Seznam letišť v ČR. Aeroweb.cz [online]. [cit. 2017-04-20]. Dostupné online. 
  2. Letecká škola Vrchlabí. www.letistevrchlabi.cz [online]. [cit. 2017-04-20]. Dostupné online. 
  3. Letiště Vrchlabí - veřejné vnitrostátní letiště. czecot.cz [online]. [cit. 2017-04-20]. Dostupné online. 
  4. Vrchlabí plánuje, že turisty do Krkonoš naláká na vylepšené letiště. iDNES.cz [online]. 2011-11-22 [cit. 2017-04-20]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]