Letiště Vrchlabí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letiště Vrchlabí
Letiště Vrchlabí 10.jpg
Základní informace
Typ letištěveřejné vnitrostátní
ProvozovatelLetecká škola Vrchlabí a.s.
Otevření1949
Nejbližší městoVrchlabí (2,5 km)
Kód letiště ICAOLKVR
Kód letiště IATA
Souřadnice
Nadmořská výška490 m n. m.
Vzletové a přistávací dráhy
  • 11/29 – tráva, 800×125 m
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Vrchlabí je veřejné vnitrostátní letiště v královéhradeckém obci Lánov.[1] Nachází se 2,5 kilometrů od středu Vrchlabí, v úrovni 490 m n. m., což ho dělá nejvýše položeným letištěm v Česku. Má jednu travnatou vzletovou a přistávací dráhu 11/29, její rozměry jsou 800 x 125 metrů. Letiště provozuje letecká škola Vrchlabí a.s., která poskytuje školení, kurzy, vyhlídkové lety a letecký výcvik.[2]

Poblíž se nachází autobusová zastávka Vrchlabí, letiště. Sezónně zde funguje restaurace, nejbližší letiště je 27 km vzdálené letiště Dvůr Králové a nejbližší mezinárodní letiště je letiště v Mnichovu Hradišti (47 km).[3]

V roce 2019 se mělo na letišti konat Mistrovství světa v Paraski.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letiště založil v roce 1947 Krkonošský aeroklub Vrchlabí, který po válce navázal na předválečné letecké aktivity místního klubu VDF, který létal ještě z jižního svahu Jankova kopce a z vrcholku Zadního Žalého. Aeroklub získal rozsáhlé pozemky přídělem, směnou a nákupem převážně od Lánovských zemědělců. Již v roce 1948 byl postaven malý hangár, v roce 1949 zažádal aeroklub o stavební povolení na stavbu velkého hangáru, a také získal od obce Lánov budovu bývalé betonárky, kde později vznikla současná budova letecké školy. Současně s tím, založil Krkonošský aeroklub Vrchlabí v roce 1949 plachtařské středisko.

V roce 1950 přešla činnost pod Doslet a v roce 1953 byly všechny činnosti v podstatě násilně[zdroj?] začleněny pod polovojenskou organizaci Svazarm, která rozvinula na letišti činnost Ústřední plachtařské školy, která později poskytovala také výcvik motorový.

Po pádu komunistického režimu bylo letiště i s přilehlými pozemky zapsáno bez řádného[zdroj?] vypořádání majetkových vztahů na nového majitele Aeroklub Čech a Moravy. Ten v roce 1992 založil spolu s městem Vrchlabí a společností Ingtours akciovou společnost Letecká škola Vrchlabí a.s.

Krkonošský aeroklub Vrchlabí jako zakladatel letiště zahájil v roce 2017 kroky směřující k navrácení letiště do svého majetku, zejména z důvodu omezení rizika plynoucího z držení letiště komerční organizací. V tomto záměru je aeroklub podporován městem Vrchlabí, které je minoritním akcionářem Letecké školy Vrchlabí.[zdroj?]

Záměr rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Starostové Vrchlabí a okolních obcí kolem roku 2011 zamýšleli rozšíření letiště a postavení nové dráhy, na kterou by mohla přistávat menší dopravní letadla.[4] Město ho chtělo rozšířit pro posílení turistického ruchu a urychlení cesty do Prahy z 3,5 hodiny autem na 30 minut letadlem. V úmyslu bylo nové zázemí, odbavovací prostor, parkoviště i malý hotel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Seznam letišť v ČR. Aeroweb.cz [online]. [cit. 2017-04-20]. Dostupné online. 
  2. Letecká škola Vrchlabí. www.letistevrchlabi.cz [online]. [cit. 2017-04-20]. Dostupné online. 
  3. Letiště Vrchlabí - veřejné vnitrostátní letiště. czecot.cz [online]. [cit. 2017-04-20]. Dostupné online. 
  4. Vrchlabí plánuje, že turisty do Krkonoš naláká na vylepšené letiště. iDNES.cz [online]. 2011-11-22 [cit. 2017-04-20]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]