Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letiště Leoše Janáčka Ostrava
International Airport Ostrava-Mošnov,Hlavní Terminál.JPG
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Provozovatel Letiště Ostrava, a. s.
Otevření 1959
Nejbližší město Studénka (7 km)
Kód letiště ICAO: LKMT
IATA: OSR
Poloha 49°41′46″ s. š., 18°6′39″ v. d.
844 ft / 257 m
Statistika (2016)
Cestujících 258 223 -16 %


Vzletové a přistávací dráhy
04/22 beton, 3500×63 m

Letiště Leoše Janáčka Ostrava (do prosince 2006 Letiště Ostrava-Mošnov) je veřejné mezinárodní letiště obsluhující především české město Ostravu. Nachází se 5 km severně od města Příbor a mezinárodní dálnice D1, na území obcí Mošnov, Albrechtičky a Petřvald. Rozlohou je mošnovské letiště druhé největší v Česku. Z letiště do centra Frýdku-Místku je to 20 km a do centra Ostravy 23 km. Jeho vlastníkem je Moravskoslezský kraj.

Každoročně od roku 2001 se zde koná letecká přehlídka Dny NATO v Ostravě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Československo[editovat | editovat zdroj]

Historie mezinárodního letiště Ostrava-Mošnov sahá do začátku dvacátého století, kdy na místě dnešní vzletové a přistávací dráhy prováděli své první pokusy průkopníci letectví, bratři Žůrovcové. [1] V místě současného letiště vzniklo nejprve v roce 1939 polní letiště německé Luftwaffe pro útok na Polsko. Výstavba stálého letištního areálu započala v roce 1956 a byla dokončena v říjnu 1959. V téže době byl na Mošnov převeden veškerý provoz z nevyhovujícího letiště v Ostravě-Hrabůvce. Novodobá historie ostravského letiště začíná rokem 1959, kdy tu přistálo první civilní letadlo, přesněji 16. října. Tímto strojem byl letoun TU-104 A. [2] Civilní letový provoz zajišťovala společnost ČSA, část letiště sloužila pro vojenské účely. Dne 21. srpna 1968 přistál na Mošnovském letišti stíhací bombardovací pluk (APIB) s letouny Su-7B a sovětský tankový pluk obsadil letiště. Odtud také nějakou dobu působily sovětské transportní letouny An-12.

Česko[editovat | editovat zdroj]

Po revoluci v roce 1989 bylo vojenské využívání letiště ukončeno a provozovatelem se stala Česká správa letišť. Dne 1. července 2004 bylo mošnovské letiště převedeno do vlastnictví Moravskoslezského kraje (podle zákona č. 166/2004 Sb.) a jeho provozovatelem se stala společnost Letiště Ostrava, a. s. V roce 2004 bylo letiště zbaveno práva vstupního místa pro provádění rostlinolékařských kontrol, jež byly soustředěny na letiště Praha–Ruzyně, což omezilo možnost nákladní dopravy rostlinných potravin a krmiv. Tento krok byl odstraněn roku 2006 změnou zákona o rostlinolékařské péči, kdy se letiště Ostrava i Brno–Tuřany staly vstupním místem pro provádění dovozní rostlinolékařské kontroly.[3] Za 320 milionů korun (280 milionů poskytl kraj, 40 milionů Evropská unie) byla vybudována nová odletová hala, otevřená 13. prosince 2006.

Na jaře 2008 bylo na letišti otevřeno letecké opravárenské centrum CEAM, které poskytuje servis jak turbovrtulovým Saabům 340, tak velkokapacitním strojům zahraničních společností. Bylo založeno také kvůli dnes již zaniklé letecké společnosti Job Air (Central Connect Airlines).

Od 13. prosince 2006 se letiště jmenuje podle hudebního skladatele Leoše Janáčka, rodáka z nedalekých Hukvald. Letiště pokřtil hejtman Evžen Tošenovský společně s ředitelem Letiště Ostrava. Vybíralo se ze tří jmen: Jan Amos Komenský, Sigmund Freud a Leoš Janáček.

Do funkce generálního ředitele Letiště Ostrava byl od 19. května 2017 představenstvem společnosti jmenován Jaromír Radkovský. Nahradil tak ve funkci odstupujícího Pavla Schneidera.[4] V roce 2017 proběhla soutěž Moravskoslezského kraje na letecké spojení do Amsterdamu či Helsinek, s tím že by lety byly dotované i kdyby prodělávaly. Ani po prodloužení soutěže se nenašel nikdo, kdo by linku chtěl provozovat.[5]

Letecká spojení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní terminál v noci

Hlavními dopravci působícími na mošnovském letišti jsou České aerolinie (několikrát denně spojení do Prahy, operováno letadly ATR 42 a ATR 72). V roce 2015 linka do Prahy oslavila 80. výročí.[6] V tiskové zprávě ČSA ze dne 12. ledna 2015 byla představena pravidelná linka do německého Düsseldorfu, jejiž provoz byl zahájen v březnu 2015. Tato linka však budí rozporuplné emoce, neboť je ze strany ČSA prezentována jako přímá, přestože je plánováno krátké (25 minutové) mezipřistání v Praze.[7]

Přes léto jsou v provozu charterové linky, které provozuje především společnost Travel Service, dále Tunisair. V lednu 2008 poprvé odstartoval z Ostravy Boeing 737-800 na charterové lince společnosti Travel Service do Bangkoku.

Od června 2013 zajišťuje společnost Ryanair pravidelnou linku do Londýna, s původní frekvencí tři lety týdně.[8] Letecké spojení do italského Milána - Bergamo bylo otevřeno 30. října 2016.[9]

Pravidelní dopravci[editovat | editovat zdroj]

Na letiště v Ostravě létají následující dopravci:[10]

Letecká společnost Původ Destinace Frekvence týdně Letadlo Poznámky
České aerolinie ČeskoČesko Česko Praha, Košice

Sezónní charter: Split[11]

12, 2 ATR 42/72
Ryanair IrskoIrsko Irsko Bergamo, Londýn–Stansted 3, 2 Boeing 737-800
SmartWings

operováno společností

Travel Service

ČeskoČesko Česko Sezónně: Dubaj (v zimě) 1 Boeing 737-800
Travel Service ČeskoČesko Česko Sezónně: Almería, Antalya, Burgas, Kavala, Korfu, Iraklio, Hurghada,

Marsa Alam, Palma de Mallorca, Podgorica, Rhodos, Varna, Zakynthos

Boeing 737-800
Tunisair TuniskoTunisko Tunisko Sezónně: Džerba, Monastir Airbus A319

Zrušené linky[editovat | editovat zdroj]

Letiště se už dvakrát pokoušelo zřídit pravidelné letecké spojení do Mnichova. Od května do listopadu 2005 provozovala pravidelnou linku Ostrava – Mnichov německá společnost Cirrus Airlines. Od září 2009 do 26. března 2010 provozovala stejnou linku třikrát týdně společnost Central Connect Airlines.[12][13]

Od 2. září 2008 mělo letiště pravidelnou linku do Moskvy. Linka od 15. února 2010 nelétá a její obnovení se neplánuje. Vytížená byla z deseti až patnácti procent. Linka skončila dříve, než měla začít ztrátový provoz dotovat ruská letecká společnost. Doposud ztráty hradila společnost Letiště Ostrava.[14]

V zimní sezóně 2010 České aerolinie odsud létaly do izraelského města Tel Aviv na Ben Gurionovo letiště, odlétala každé pondělí.[15] Linka byla provozována především pro cestovní kanceláře.

Od listopadu 2012 bylo zároveň v provozu spojení do Vídně, které zajišťovala společnost Danube Wings, avšak život této linky trval pouhých pár měsíců. Linka byla v květnu 2013 definitivně zrušena a v témže roce na podzim společnost ukončila svou existenci.

Obnova vozového parku letiště[editovat | editovat zdroj]

Ostravské letiště se snaží o rozvoj nabízených služeb, a jedním z kroků jak toho docílit je obnovou letištní vozové techniky. Vozový park letiště zahrnuje různé tahače letadel, pojízdné nákladní pásy, sekačky, sněžné frézy, pluhy pro údržbu dráhy v zimních měsících, přitom některé pluhy byly v provozu od roku 1968. Zakoupením nových tahačů je letiště připraveno na přistání největších dopravních letadel např. Boeing 767 nebo Airbus A380. Vedení letiště si slibuje rychlejší odbavení letadel a zvýšení jejich bezpečnosti během zimy i po dobu 24 hodin denně. Rychlost odbavení je jedním z klíčových faktorů jak na letiště přilákat nízkonákladové letecké dopravce, díky novému vozovému parku se letiště stalo atraktivním pro nízkonákladovou společnost Ryanair. Mezi novinkou je i tzv. friction meter, což je upravené osobní vozidlo, které má mezi dvěma zadními koly ještě jedno speciální, které se samo dobrzďuje. Na základě tření s vozovkou pak počítač zpracovává údaje o tom, jak kluzká je ranvej. Tyto údaje technik sdělí pilotovi letadla, ten se může připravit na přistání a počítat předem s možnosti prokluzu kol letadla. Pořizovací cena nového vozového parku letiště je 339 miliónů Kč, z této částky činila dotace 250 miliónů Kč od Evropské unie z regionálního operačního programu.[16][17]

Veřejná železniční trať[editovat | editovat zdroj]

Dnem 13. dubna 2015 byla zprovozněna pro cestující železniční trať až na letiště. Tím se Letiště Leoše Janáčka stalo prvním mezinárodním letištěm v ČR, kde je tato možnost dopravy.[18] Vlaková zastávka na letišti nese název Mošnov, Ostrava airport. Trať odbočuje ve stanici Sedlnice z trati Studénka – Veřovice, avšak peážování přímých spojů z Ostravy na letiště po této trati není v jízdním řádu pro cestující v této tabulce vyznačeno; spoje jsou uváděny pouze v tabulce č. 270 Česká Třebová – Přerov – Bohumín. V období od 13. dubna do 12. prosince 2015 byla doprava zajištěna prodloužením některých spojů linky S2 ze stanice Studénka do vlakové zastávky Mošnov, Ostrava airport [19].

Od 13. prosince 2015 s příchodem nového jízdního řádu pro rok 2016 je vlaková doprava na letiště (a do přilehlé průmyslové zóny) zajištěna nově vzniklou linkou S4, která je integrována v systému Ostravský dopravní integrovaný systém . Vlaky jsou vedeny v trase Mošnov, Ostrava airport - Sedlnice - Studénka - Jistebník - Polanka nad Odrou - Ostrava-Svinov - Ostrava-Mariánské hory - Ostrava hlavní nádraží a Bohumín. Všechny vlaky jsou nízkopodlažní a jsou vedeny jednotkami RegioPanter.[20] Z důvodu vzniku této nové linky je linka S2 nově vedena ze stanice Mosty u Jablunkova (Mosty koło Jabłonkowa) pouze do stanice Ostrava hlavní nádraží.

Budoucnost letiště[editovat | editovat zdroj]

Podle schváleného generelu rozvoje letiště do budoucna plánuje výrazné zvýšení počtu přepravovaných osob ze současných asi 300 tis. až na 1 mil. do roku 2010, do roku 2015 pak až 1,5 miliónu. Rozvojový plán letiště zahrnuje také například vybudování hotelu, vícepodlažních parkovišť nebo ploch pro kongresové a nákupní centrum. Počítá se také s rozšířením opravárenských služeb letadel a vybudováním nového terminálu pro nákladní leteckou dopravu podél jižní odbavovací plochy letiště.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://infoportaly.cz/ostravsko/ostrava/1878-letiste-leose-janacka-ostrava-ma-padesat-let
 2. http://infoportaly.cz/ostravsko/ostrava/1878-letiste-leose-janacka-ostrava-ma-padesat-let
 3. [1]
 4. Letiště Leoše Janáčka Ostrava má nového ředitele. Moravskoslezský deník. 2017-05-23 Dostupné online [cit. 2017-05-26]. (česky) 
 5. Nezájem. Z Ostravy za krajské peníze nikdo létat nechce, soutěž zrušili. Zdopravy.cz. 2017-10-31 Dostupné online [cit. 2017-10-31]. (česky) 
 6. O., AARON GROUP spol. s r. 1. 6. 2015 - Pravidelná linka Českých aerolinií Ostrava – Praha má dnes 80 let – Tiskové zprávy – České aerolinie. www.csa.cz [online]. [cit. 2016-11-10]. Dostupné online. 
 7. České aerolinie zahájí pravidelný provoz z Ostravy do Düsseldorfu. Pokračuje tak úspěšná spolupráce Moravskoslezského kraje s ČSA, csa.cz, 12.1. 2015
 8. Ryanair spojí od června Ostravu s Londýnem, letejmezostravy.cz, 7. února 2013
 9. Ryanair otevírá novou linku Ostrava – Milán. Ryanair.com [online]. [cit. 2017-02-05]. Dostupné online. 
 10. A.S., Letiště Ostrava,. Letový řád - pravidelné lety | Letiště Ostrava, a.s.. www.airport-ostrava.cz [online]. [cit. 2016-11-10]. Dostupné online. 
 11. Destinace Split [online]. [cit. 2017-12-07]. Dostupné online. 
 12. Letecká linka Ostrava - Mnichov
 13. Ostravu spojí s Mnichovem nová pravidelná letecká linka, lidovky.cz, 24. září 2009
 14. Výroční zpráva Letiště Ostrava za rok 2008, str. 16
 15. ČSA spojily Ostravu s Tel Avivem. Do Izraele poletí jednou týdně. iDNES.cz [online]. 2010-01-18 [cit. 2017-05-16]. Dostupné online. 
 16. KARBAN, Pavel. Ostravské letiště pořídilo moderní techniku za stamilióny. novinky.cz [online]. 2013-11-12 [cit. 2012-11-13]. Dostupné online. 
 17. MALCHÁREK, Jakub. Letiště v Mošnově má nové vybavení za 339 milionů. moravskoslezsky.denik.cz [online]. 2013-11-13 [cit. 2012-11-13]. Dostupné online. 
 18. Šotouši a tři sta volných míst. K ostravskému letišti začaly jezdit vlaky (reportáž na idnes.cz 13. 4. 2015)
 19. www.cd.cz [online]. www.cd.cz [cit. 2016-04-21]. Dostupné online. 
 20. zeleznicar.cd.cz [online]. zeleznicar.cd.cz [cit. 2016-04-21]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]