Uzbekistan Airways

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Uzbekistan Airways
ER Uzbekistan Airways.jpg
Letoun společnosti Uzbekistan Airways
IATA
HY
ICAO
UZB
CALLSIGN
UZBEK
Zahájení činnosti 1992
Sídlo Taškent, Uzbekistán
Hlavní základna Letiště Taškent
Destinace 51
Velikost flotily 29
Web: http://www.uzairways.com

Uzbekistan Airways (uzbecky: O'zbekiston HAVO yo'llari, česky: Uzbecké aerolinie) je národní letecká společnost Uzbekistánu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po odtržení Uzbekistánu od Sovětského svazu schválil uzbecký prezident Islam Karimov v roce 1992 vytvoření státní letecké společnosti. Uzbekistan Airways byly založeny s úmyslem modernizace a rozvoje země a podpořily výstavbu letišť a dopravní infrastruktury. Vznik aerolinek také silně podpořil mezinárodní letecký průmysl – o tom svědčí také skutečnost, že z domácího taškentského letiště pořádá společnost lety nejen po malých domácích trasách, ale např. i do Londýna.

Uzbekistan Airways

Vnitrostátní lety byly původně patřily pod Aeroflot. Při mezinárodních linkách se stala hlavní prioritou letadla Airbus, počínaje rokem 1993. Pro mezinárodní lety nyní[kdy?] společnost používá hlavně Boeing a Airbus.

Uzbekistan Airways slouží téměř 50 destinacím po celém světě i doma. Společnost vlastní 11 letišť, 5 s mezinárodním statutem. Uzbekistan Airways není součástí jakýchkoliv aliancí, ale probíhají rozhovory o vstupu do aliance SkyTeam.

Destinace[editovat | editovat zdroj]

Od svého vzniku se Uzbekistan Airways zaměřují na osobní dopravu hlavně do západní Evropy a jiných mezinárodních lokalit. Většina mezinárodních letů začíná na letišti v Taškentu.

Letadla[editovat | editovat zdroj]

Uzbecké aerolinie vlastní tyto typy letadel (stav v roce 2009):

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]