Letiště Dháka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mezinárodní letiště Zia Zia Antorjatik Bimanbôndor
Mezinárodní letiště Zia ve Dháce
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Provozovatel CAAB
Otevření 1981
Nejbližší město Dháka (20 km)
Poloha 23°50′34″ s. š., 90°24′2″ v. d.
27 ft / 8 m
Kód letiště ICAO: VGZR
IATA: DAC
Statistika (2008)
Cestujících 5 000 000


Vzletové a přistávací dráhy
14/32 asfalt, 3440×45 m

Mezinárodní letiště Zia (IATA: DAC, ICAO: VGZR) se nachází 20 km severně od Dháky, hlavního města Bangladéše. Otevřeno bylo v roce 1981 a na počest bývalého bangladéšského prezidenta Ziaura Rahmana dostalo jméno Zia. Na letišti sídlí několik leteckých společností, mj. také BIMAN Bangladesh Airlines, GMG Airlines a United Airways.

Letiště dali vystavět Britové během II. světové války hlavně pro kontrolování japonských agresí v Barmě. Později bylo používáno United States Army Air Forces, které zde mělo umístěné několik bombardérů B-24. Po válce bylo letiště rekonstruováno a přestavěno k veřejným účelům.

Letiště se rozkládá na ploše 802 ha a přepravuje do Bangladéše přes 52% cizích i domácích cestujících. Druhé největší letiště v zemi chittagonské mezinárodní.

Moderní vybavení letiště zahrnuje řídící věž, mezinárodní i domácí terminál, VIP salonky, malou obchodní zónu, hangáry a sklady, letištní hotýlek apod.

Jedna z nejvážnějších nehod se na letišti stala 4. srpna 1984, kdy Fokker F-27 společnosti BIMAN havaroval v bažinách nedaleko letiště. Všech 45 cestujících a čtyřčlenná posádka zahynuli.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zia International Airport na anglické Wikipedii.