Islam Karimov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Islom Abduganijevič Karimov
Islam Karimov (2009)-red.jpg
Stranická příslušnost
Členství Komunistická strana Uzbekistánu
Komunistická strana Sovětského svazu
People's Democratic Party of Uzbekistan
Uzbekistan Liberal Democratic Party

Narození 30. ledna 1938
Samarkand
Úmrtí 2. září 2016 (ve věku 78 let)
Taškent
Národnost Uzbeci
Choť Tatyana Karimova
Děti Gulnora Karimovová
Lola Karimovová
Alma mater Taškentská státní polytechnická univerzita
Taškentská státní hospodářská univerzita
Profese politik
Ocenění Atzinības krusts
Řád zlatého rouna
Řád zlatého orla
velkokříž s řetězem Záslužného řádu Italské republiky
velkokříž Řádu za zásluhy Polské republiky
… více na Wikidatech
Podpis Islom Abduganijevič Karimov, podpis
Commons Kategorie Islam Karimov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Islam Abduganijevič Karimov (uzbecky latinkou Islom Abdugʻaniyevich Karimov, cyrilicí Ислом Абдуғаниевич Каримов, rusky Ислам Абдуганиевич Каримов), 30. ledna 1938 – oficiálně 2. září 2016[pozn. 1] byl od roku 1991 prezidentem Uzbekistánu. Etnicky byl po otci Uzbek a po matce Tádžik. Vyrůstal v sirotčinci, vystudoval inženýrství a ekonomiiTaškentu. Byl členem Lidově demokratické strany Uzbekistánu.

Vzestup k moci[editovat | editovat zdroj]

V roce 1989 se Karimov stal generálním tajemníkem Komunistické strany Uzbekistánu. 24. března 1990 se stal prezidentem Uzbecké SSR a 31. srpna 1991 vyhlásil nezávislost Uzbekistánu. 29. prosince 1991 vyhrál první nezávislé uzbecké prezidentské volby se ziskem 86 % hlasů. Volby jsou však považovány za nespravedlivé, jelikož byl zfalšován počet hlasů a ačkoli měl kandidát opozice Muhammad Salih jistou možnost se voleb jako kandidát zúčastnit, v kampani byl upřednostňován vládní kandidát.

Kritika a kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Bývalý britský velvyslanec Craig Murray, působící v zemi v letech 20022004, se zmiňuje o vysoké korupci a nedodržování lidských práv. Poukazoval také na zprávy o mučení či vaření lidí za živa.[4] Kvůli chování vůči svým oponentům a porušování lidských práv, mučení, cenzuře a falšování voleb byl Islam Karimov považován za jednoho z nejhorších světových diktátorů své doby.[5][6]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Islam Karimov byl dvakrát ženatý. Se svou druhou ženou Taťjanou Akbarovnou, která byla tádžického a ruského původu, měl dvě dcery, starší Gulnaru a mladší Lolu.[6] Karimov a jeho dcery byli kritizováni za nepotismus.

Pohřeb[editovat | editovat zdroj]

Okázalý státní pohřeb byl Karimovi vystrojen v sobotu 3. září 2016 v jeho rodném Samarkandu za účasti vdovy Taťjany, dcery Loly a premiéra Šavkata Mirzijojeva, pravděpodobného Karimova nástupce ve funkci.[7] Na pohřbu chyběla starší dcera Gulnara, kdysi – jakožto nejvlivnější žena v zemi – zvaná uzbecká princezna, což vyvolalo dohady, zda je ještě naživu.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Kdy přesně Karimov zemřel, není zcela jasné. 27. srpna prodělal mozkovou mrtvici a následně operaci, potom byl umístěn na jednotce intenzivní péče. Uzbecká agentura Fergana 29. srpna oznámila, že Karimov odpoledne zemřel, ale nikdo z oficiálních míst to nekomentoval. Po mlčení vláda 2. září ráno ohlásila, že prezidentův stav je kritický a za posledních 24 hodin se výrazně zhoršil. Odpoledne přiznala, že prezident zemřel, a vyhlásila třídenní smutek. V komuniké vydaném jménem vlády a parlamentu, zaznělo, že „po těžké nemoci 2. září zesnul přední státní a politický činitel, prezident Uzbekistánu Islam Karimov“)[1][2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Islam Karimov na anglické Wikipedii.

  1. Uzbek President Karimov dies - diplomatic sources [online]. Reuters, 2 September 2016 [cit. 2016-09-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Uzbecký prezident krvácel do mozku. Spekuluje se, že zemřel. Novinky.cz [online]. Borgis, a.s., 2016-08-30 [cit. 2016-09-04]. Dostupné online. 
  3. Uzbecký prezident Karimov zemřel, tamní vláda to potvrdila. Novinky.cz [online]. 2016-09-02 [cit. 2016-09-04]. Dostupné online. 
  4. Fotografie těla Muzafara Avazova s viditelnými stopami po ponoření do vařící vody.
  5. The World's Worst Dictators-2007. Parade.com. Cit. 2012-04-04.
  6. a b Zemřel, nezemřel, zemřel. Smrt uzbeckého prezidenta provázely dezinformace
  7. Velkolepé rozloučení. Fotografie Reuters – Muhammadsharif Mamatkulov. Právo. Borgis, a.s., 5. 9. 2016, s. 9. ISSN 1211-2119. (česky) 
  8. Alexandra Malachovská. Státní smutek v Uzbekistánu se odehrál bez princezny Guguši. Fotografie ČTK/AP a Profimedia.cz. Právo. 7. 9. 2016, s. 12. ISSN 1211-2119. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

prezident Uzbekistánu
Předchůdce:
funkce neexistovala
24. březen 19902. září 2016
Islam Karimov
Nástupce:
Šavkat Mirzijojev