Řád za vynikající zásluhy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řád za vynikající zásluhy
Buyuk xizmatlari uchun
Uděluje
Emblem of Uzbekistan.svg
Republika Uzbekistánu
Typ záslužný řád
Založeno 29. srpna 1996
Stát UzbekistánUzbekistán Uzbekistán
Způsobilost občané Uzbekistánu i cizí státní příslušníci
Uděluje se za mimořádné zásluhy o vědu a techniku, ekonomiku, kulturu a domácí i zahraniční politiku
Status dosud udílen
Třídy 1
Statistiky
Poprvé uděleno 29. srpna 1996
Ostatní vyznamenání
Nižší Řád „Úcta k zemi“
Uzbek orden rib.png

Řád za vynikající zásluhy (uzbecky: Buyuk xizmatlari uchun) je státní vyznamenání Republiky Uzbekistán založené roku 1996. Udílen je v jediné třídě občanům Uzbekistánu i cizím státním příslušníkům.

Historie a pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Řád byl založen zákonem č. 251-I. ze dne 29. srpna 1996. Status řádu byl reformován v roce 2003. Udílen je občanům Uzbekistánu i cizím státním příslušníkům za jejich mimořádné zásluhy o rozvoj vědy a techniky, ekonomiky a kultury. Dále je udílen za významný přínos k rozvoji mezinárodní spolupráce a za zásluhy o domácí i zahraniční politiku zaměřenou na posílení mezinárodní prestiže Uzbekistánu.[1][2]

S udělením řádu je spojena jednorázová peněžní odměna a osobám vyznamenaným tímto oceněním náleží dle příslušného zákona i další výhody. V případě posmrtného udělení vyznamenání náleží peněžní odměna rodině oceněného.[3]

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak je vyroben z pozlaceného mincovního stříbra. Má tvar osmicípé červeně smaltované hvězdy. Mezi jednotlivými cípy jsou zeleně smaltované lístky. Uprostřed je kulatý medailon o průměru 24 mm se zlatou obrysovou mapou Uzbekistánu. Mapa je umístěna na modře smaltovaném pozadí symbolizujícím zeměkouli. Medailon je lemován bíle smaltovaným kruhem o průměru 35 mm. Kruh je zlatě lemován. V kruhu je v horní části zlatý nápis v uzbečtině BUYUK XIZMATLARI UCHUN. Ve spodní části jsou dvě zkřížené zeleně smaltované vavřínové ratolesti. Ke stuze je odznak připojen pomocí přechodového prvku v podobě zlatého ptáka s roztaženými křídly s vycházejícím sluncem v pozadí.[4]

Stuha z hedvábného moaré sestává ze širokého pruhu zelené barvy uprostřed, na který symetricky z obou stran navazují úzké proužky bílé barvy, širší proužky červené barvy, ještě širší pruhy modré barvy a při okrajích je stuha lemována úzkými proužky červené barvy.[4] Řád se nosí na hrudi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Орден «За выдающиеся заслуги» (Узбекистан) na ruské Wikipedii.

  1. НАГРАДЫ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН. ОРДЕН ЗА ВЫДАЮЩИЕСЯ ЗАСЛУГИ.. wawards.org [online]. [cit. 2020-08-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-02-16. 
  2. ODM of Uzbekistan: Order for Great Achievements. www.medals.org.uk [online]. [cit. 2020-08-11]. Dostupné online. 
  3.  1505-сон 05.08.2005. Ўзбекистон Республикаси орден ва медаллари билан мукофотланган шахсларга бир йўла тўланадиган пул мукофотларини тўлашга маблағларни ажратиш тартиби тўғрисида. lex.uz [online]. [cit. 2020-08-11]. Dostupné online. 
  4. a b  254-I-сон 29.08.1996. Об учреждении ордена «Буюк хизматлари учун». lex.uz [online]. [cit. 2020-08-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]