Řád za vynikající zásluhy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řád za vynikající zásluhy
Buyuk xizmatlari uchun
Uděluje

Republika Uzbekistánu
Typ záslužný řád
Založeno 29. srpna 1996
Stát UzbekistánUzbekistán Uzbekistán
Způsobilost občané Uzbekistánu i cizí státní příslušníci
Uděluje se za mimořádné zásluhy o vědu a techniku, ekonomiku, kulturu a domácí i zahraniční politiku
Status dosud udílen
Třídy 1
Statistiky
Poprvé uděleno 29. srpna 1996
Ostatní vyznamenání
Nižší Řád „Úcta k zemi“

Řád za vynikající zásluhy (uzbecky: Buyuk xizmatlari uchun) je státní vyznamenání Republiky Uzbekistán založené roku 1996. Udílen je v jediné třídě občanům Uzbekistánu i cizím státním příslušníkům.

Historie a pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Řád byl založen zákonem č. 251-I. ze dne 29. srpna 1996. Status řádu byl reformován v roce 2003. Udílen je občanům Uzbekistánu i cizím státním příslušníkům za jejich mimořádné zásluhy o rozvoj vědy a techniky, ekonomiky a kultury. Dále je udílen za významný přínos k rozvoji mezinárodní spolupráce a za zásluhy o domácí i zahraniční politiku zaměřenou na posílení mezinárodní prestiže Uzbekistánu.[1][2]

S udělením řádu je spojena jednorázová peněžní odměna a osobám vyznamenaným tímto oceněním náleží dle příslušného zákona i další výhody. V případě posmrtného udělení vyznamenání náleží peněžní odměna rodině oceněného.[3]

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak je vyroben z pozlaceného mincovního stříbra. Má tvar osmicípé červeně smaltované hvězdy. Mezi jednotlivými cípy jsou zeleně smaltované lístky. Uprostřed je kulatý medailon o průměru 24 mm se zlatou obrysovou mapou Uzbekistánu. Mapa je umístěna na modře smaltovaném pozadí symbolizujícím zeměkouli. Medailon je lemován bíle smaltovaným kruhem o průměru 35 mm. Kruh je zlatě lemován. V kruhu je v horní části zlatý nápis v uzbečtině BUYUK XIZMATLARI UCHUN. Ve spodní části jsou dvě zkřížené zeleně smaltované vavřínové ratolesti. Ke stuze je odznak připojen pomocí přechodového prvku v podobě zlatého ptáka s roztaženými křídly s vycházejícím sluncem v pozadí.[4]

Stuha z hedvábného moaré sestává ze širokého pruhu zelené barvy uprostřed, na který symetricky z obou stran navazují úzké proužky bílé barvy, širší proužky červené barvy, ještě širší pruhy modré barvy a při okrajích je stuha lemována úzkými proužky červené barvy.[4] Řád se nosí na hrudi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Орден «За выдающиеся заслуги» (Узбекистан) na ruské Wikipedii.

  1. НАГРАДЫ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН. ОРДЕН ЗА ВЫДАЮЩИЕСЯ ЗАСЛУГИ.. wawards.org [online]. [cit. 2020-08-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-02-16. 
  2. ODM of Uzbekistan: Order for Great Achievements. www.medals.org.uk [online]. [cit. 2020-08-11]. Dostupné online. 
  3.  1505-сон 05.08.2005. Ўзбекистон Республикаси орден ва медаллари билан мукофотланган шахсларга бир йўла тўланадиган пул мукофотларини тўлашга маблағларни ажратиш тартиби тўғрисида. lex.uz [online]. [cit. 2020-08-11]. Dostupné online. 
  4. a b  254-I-сон 29.08.1996. Об учреждении ордена «Буюк хизматлари учун». lex.uz [online]. [cit. 2020-08-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]