Lola Karimovová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lola Karimovová
LolaKarimova-Tillyaeva-2019.jpg

Velvyslankyně při UNESCO
Úřadující
Ve funkci od:
2008

Narození 3. července 1978 (42 let)
Uzbecká SSR Taškent, Uzbecká SSR
Rodiče Islom Karimov
Příbuzní Gulnora Karimovová (sourozenec)
Alma mater Uzbecká národní univerzita
Profese diplomatka
Webová stránka www.lolakarimova.com
Commons Kategorie Lola Karimova-Tillyaeva
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lola Karimovová (* 3. července 1978) je dcera uzbeckého prezidenta Isloma Karimova a uzbecká velvyslankyně při UNESCO. Je majitelkou několika mezinárodních společností. V souvislosti s jejich vlastnictvím a svojí funkcí bývá kritizována za nepotismus. Svoji hotovost má uloženu ve Švýcarsku. Jejím manželem je Timur Tillyaev, o kterém se spekuluje jako o šéfovi uzbecké mafie.[zdroj?]

Lola Karimovová je zakladatelkou a mecenáškou největších uzbeckých charitativních organizací, především se zaměřením na děti. Na svých oficiálních stránkách má desítky fotografií s dětmi v různých zařízeních po celém Uzbekistánu. Podařilo se jí dokonce navázat spolupráci s UNICEF. Její charitativní akce, kterých se mnohdy účastní známé celebrity, jsou často prezentovány v bulvárních médiích. Karimovová bývá někdy seriózními médii, opozičními skupinami či politickými analytiky kritizována za pokrytectví. Podle kritiků dává příliš malou část svého bohatství na charitu a především pak, že přispívá spíše na projekty, jež jí slouží ke zviditelnění (například vystoupení slavných zpěváků v dětských domovech), než na projekty, které slouží ke zlepšení životní úrovně dětí. Kritizována bývá i za to, že se nevěnuje hlavnímu problému, který v Uzbekistánu ohrožuje děti, což jsou či donedávna byly nucené práce na bavlníkových plantážích, z nichž většina je v soukromých rukou jejího otce, nebo její sestry Gulnory.

Po přesunu její sestry Gulnory do showbyznysu se o Lole spekuluje jako o možné budoucí nástupkyni v úřadu uzbeckého prezidenta. Jako další pravděpodobné jméno je uváděn její manžel Timur Tillyaev.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]