Aleksander Kwaśniewski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski
Narození 15. listopadu 1954 (61 let)
Polsko
Alma mater Universita Gdańsk
Povolání politik
Zaměstnavatel Georgetown University
Ocenění velkokříž Řádu čestné legie
Řád Bílého lva
rytíř velkokříže Řádu sv. Michala a sv. Jiří
Steiger Award
Řád tří hvězd
… více na Wikidatech
Politické strany Polská sjednocená dělnická strana
Manžel/ka Jolanta Kwaśniewska
Podpis Aleksander Kwaśniewski - podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aleksander Kwaśniewski (* 15. listopadu 1954) je bývalý prezident Polské republiky v letech 19952005.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině lékaře a vystudoval na Gdaňské univerzitě ekonomii dopravy. Během studia působil v Socialistickém svazu polských studentů a už ve 23 letech vstoupil do Polské sjednocené dělnické strany (tehdy v Polsku vládnoucí strana komunistického typu). Byl jejím členem až do rozpuštění v roce 1990. V letech 1981 - 1990 byl mimo jiné novinářem (šéfredaktor týdeníku ITN a deníku Sztandard Mlodych). V letech 1985 až 1989 byl ministrem mládeže a sporu ve vládě Zbigniewa Messnera a poté Mieczyslawa Rakowského. Ministrem mládeže a sportu se stal jako nejmladší ve věku 31 let.

V letech 1988-1991 byl předsedou Polského olympijského výboru. Od února do dubna 1989 se účastnil jednání s demokratickou opozicí (tzv. jednání u kulatého stolu), kde zastupoval vládní (komunistickou) stranu. Kwaśniewski stál při vzniku obnovené levice v Polsku. Od ledna 1990 je předsedou Hlavní rady Sociální demokracie Polské republiky (SdPR), která je hlavní silou koalice Svaz demokratické levice (SLD), která zvítězila v parlamentních volbách 1993. V roce 1995 se stal prezidentem, když ve druhém kole prezidentských voleb porazil Lecha Wałęsu. V dalších prezidentských volbách v roce 2000 funkci obhájil. V roce 2005 byl ve funkci vystřídán Lechem Kaczyńským.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1979 je ženatý s Jolantou Kontyovou, majitelkou realitní kanceláře, mají jednu dceru Aleksandru. Kwaśniewski sám sebe definuje jako agnostika.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]