Svaz demokratické levice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svaz demokratické levice
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Zkratka: SLD
Datum založení: 15. duben 1999
Předseda: L. Miller.jpg
Leszek Miller
Sídlo: ul. Złota 9
Varšava
Ideologie: Sociální demokracie
Mezinárodní org.: Socialistická internacionála
Evropská strana: Strana evropských socialistů
Politická skupina EP: S&D
Barvy: Červená
Zisk mandátů ve volbách
Sejm:
29 / 460
Senát:
0 / 100
Evropský parlament:
5 / 51
Oficiální web
http://www.sld.org.pl/

Svaz demokratické levice, polsky Sojusz Lewicy Demokratycznej, zkratka SLD, je polská levicová strana. Je označována za postkomunistickou, protože značná část členů přešla z komunistické PZPR přes nástupnickou organizace SdRP do SLD, která vznikla v roce 1999. Oficiálně se však od komunistických kořenů distancuje a označuje se za moderní sociálně-demokratickou stranu.

Program[editovat | editovat zdroj]

Podporuje zachování většiny funkcí sociálního státu. V programu prosazuje světskost státu a světonázorovou toleranci, včetně práva matek na plánované rodičovství. Je proti rovné dani, legalizaci eutanazie, stažení vojsk z Iráku, legalizaci tzv. měkkých drog, obnovení trestu smrti a zveřejnění aktů komunistických tajných služeb. Je pro legalizaci interrupcí, registrovaná partnerství, zachování bezplatného vysokého školství a zdravotnictví.

Volby[editovat | editovat zdroj]

Volby v roce 2001[editovat | editovat zdroj]

V září 2001 vyhrála parlamentní volby s 41 % hlasů a v 460členném Sejmu získala 201 poslanců (byla to reakce na korupční skandály předchozí pravicové vlády). Později však SLD sám zabředl do řady největších korupčních skandálů, od nejnižších příček (na místní úrovni) až po nejvyšší patra. K největším patří Rywinova aféra, která podle pozorovatelů, tisku a členů sejmové vyšetřovací komise sahala až k premiérovi Leszku Millerovi. Po aférách se ze strany se odštěpila skupina politiků včetně maršálka (předsedy) Sejmu Marka Borowského, která založila stranu Socjaldemokracja Polska (SdPL). Další skupina odešla do nově vytvářené Demokratické strany. Zároveň se během 1,5 roku na postu předsedy SLD vystřídali čtyři politici.

Volby v roce 2005[editovat | editovat zdroj]

Podle průzkumů před parlamentními volbami, které se konaly v září 2005, nemusel SLD dosáhnout ani pětiprocentní hranice, ale nakonec získal přes 11 % hlasů.

Předsedové[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]