Palikotovo hnutí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Palikotovo hnutí
Ruch Palikota
Zkratka: Ruch PL
Datum založení: 1 června 2011
Předseda: Janusz Palikot
Sídlo: ul. Fabryczna 16/22 lok. 24, 00-446 Varšava
Ideologie: Antiklerikalismus, Populismus[1], Sociální liberalismus, Libertarianismus[2]
Předseda strany Janusz Palikot a oficiální logo strany v pozadí

Palikotovo hnutí (polsky Ruch Palikota, Ruch PL, RP) je polská politická strana založená Januszem Palikotem. Strana byla zaregistrována 1. června 2011 poté, co hrozilo odejmutí registrace straně Ruch Poparcia založené také Januszem Palikotem. Současně se stranou existuje také sdružení Ruch Poparcia Palikota. Po polských parlamentních volbách v říjnu 2011 se Palikotovo hnutí stalo překvapivě třetí nejsilnější parlamentní stranou.[3]

Program[editovat | editovat zdroj]

Cílem strany je zrušení výuky náboženství ve školách, zavedení registrovaného partnerství pro osoby stejného pohlaví i pro heterosexuály, uvolnění potratové politiky, zrušení Senátu nebo legalizace měkkých drog.

Výsledky v parlamentních volbách[editovat | editovat zdroj]

Volby Počet % Změna Mandáty (Sejm) Změna Mandáty (Senát) Změna
2011 10,07 % - 40 - 0 -

V polských parlamentních volbách, konaných 9. října 2011 strana získala 10% platných hlasů a je tak zastoupena 40 zvolenými poslanci.

Jen málo z těchto nově zvolených poslanců bylo ještě před volbami polské společnosti známo. Výjimku tvořili aktivista za práva homosexuálů Robert Biedroń, transsexuálka Anna Grodzka, feministka Wanda Nowicka a samotný předseda strany Janusz Palikot. Za stranu bylo do polského Sejmu zvoleno mnoho podnikatelů, několik vysokoškolských pedagogů, ale také archeolog, sportovec, spisovatel, sociální pracovník, optik, informatik, lékařka, pracovnice v administrativě či ekonom. Největší podporu má strana u mladých voličů a lidí z větších měst. Třetina jejích voličů byla mladší 29 let.

Polský sociolog Radosław Markowski se k volebnímu úspěchu strany vyjádřil v tom smyslu, že tradiční etablované konzervativní politické strany v zemi, nebyly schopny odpovědět a správně reagovat na mnohé otázky, které hýbou polskou společností. Navíc až do těchto voleb nechodilo volit mnoho středo-levicových a levicových voličů, kteří neměli politickou alternativu, protože odmítali dát svůj hlas Straně demokratické levice, kvůli určité části jejích členů, spjatých s komunistickou minulostí. Bývalý polský prezident Lech Wałęsa uvítal, že chce někdo jako Janusz Palikot "provětrat" polský parlament. Polský spisovatel a žurnalista Jerzy Urban straně prorokuje "politickou budoucnost", protože ji považuje za součást protestního hnutí, které se etablovalo především v Evropě a severní Africe.

Poslanci zvolení za Palikotovo hnutí v roce 2011[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ruch Palikota na polské Wikipedii.

  1. http://library.fes.de/pdf-files/id/ipa/08500.pdf
  2. http://www.wbj.pl/article-56388-palikots-surprise.html
  3. Polské volby vyhrál opět Tusk. Zvítězíme později, věří Kaczyński

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]