Anna Grodzká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anna Grodzká
Anna Grodzka.jpg
Stranická příslušnost
Členství Tvoje hnutí
Polská sjednocená dělnická strana
Partia Zieloni

Narození 16. března 1954 (65 let)
Otwock
Alma mater Faculty of Psychology, University of Warsaw
Profese politik a aktivista
Webová stránka www.annagrodzka.pl
Commons Kategorie Anna Grodzka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Grodzká (* 16. března 1954 Otwock, Polsko), rozená jako Krzysztof Bogdan Bęgowski, je polská transsexuální občanská aktivistka a politička.

Život[editovat | editovat zdroj]

Je absolventkou Varšavské univerzity v oboru klinická psychologie. Byla 10 let ředitelkou a šéfredaktorkou vydavatelství a následně 10 let vedoucí tiskařství. Mimo jiné se také jako majitelka firmy podílela na produkci několika filmových a televizních projektů.

Ještě jako Krzysztof měla s tehdejší manželkou jednoho syna. Na konci 80. let 20. století byla vědecky ověřena a potvrzena Krzysztofova transsexualita. Své manželce to řekl, ale společně se shodli, že to zatím nebudou sdělovat synovi. Ten se to dověděl až ve svých 22 letech. V roce 2009 Krzysztof Grodzki podstoupil v Bangkoku operativní změnu pohlaví a přijal jméno Anna Grodzká. Jeho proměna v ženu byla filmově zdokumentována televizní stanicí HBO.

Politické a společenské aktivity[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008 založila občanské sdružení Trans-Fuzja, které hájí zájmy transsexuálů a nadále setrvala ve funkci předsedkyně. Ve Varšavě je místopředsedkyní Komise pro příležitosti a nerovné zacházení. Dále je aktivní v LGBT hnutí.

V parlamentních volbách 2011 kandidovala ve volebním obvodu 13 za Palikotovo hnutí a s 19 451 preferenčními hlasy získala mandát v polském Sejmu. Stala se tím historicky první transsexuální osobou Polského parlamentu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anna Grodzka na německé Wikipedii.