Tomasz Makowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tomasz Makowski
Povoláníknihovník a historik
ZaměstnavatelUniverzita kardinála Stefana Wyszyńského
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomasz Artur Makowski [1] (* 1970) je knihovník a historik, ředitel Polské národní knihovny,[2] předseda Národní knihovnické rady, předseda Národního komitétu pro ochranu knihovních fondů a předseda Komitétu pro digitalizaci při Ministerstvu kultury a národního kulturního dědictví.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Makowski pracuje v polské Národní knihovně od roku 1994. Předtím, než byl jmenován ředitelem v roce 2007, byl náměstkem ředitele a také vedoucím Oddělení speciálních fondů.

Je členem řady polských a mezinárodních organizací a institucí, mezi jiné Evropské knihovny, polské komise pro program UNESCO Paměť světa, Archivní rady při Národním archivu Polské republiky, rady programové Institutu knihy v Krakově, rady programové Institutu Fryderyka Chopina ve Varšavě, redakční rady „Polish Libraries Today”, rady Národního muzea v Krakově, rady Muzea literatury ve Varšavě a rady Muzea Lazienki ve Varšavě.

V roce 2005 byl kurátorem výstavy o Knihovně Zamoyských (Biblioteka Ordynacji Zamojskiej) (2005). Pracuje jako odborný asistent na Univerzitě kardinála Stefana Wyszynského ve Varšavě. Je autorem tří knížek a řady článků. Zaměřuje se na dějiny knihoven a studie o rukopisech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tomasz Makowski na anglické Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. nauka-polska.pl [online]. [cit. 2017-08-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-08. 
  2. AMERICA, Polish Institute of Arts and Sciences in. The Polish review. [s.l.]: Polish Institute of Arts and Sciences in America., 2007. Dostupné online. S. 227. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]