Tomasz Makowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tomasz Makowski
Tomasz Makowski na slavnostním zahájení výstavy "Maska Słowackiego" (2009)
Tomasz Makowski na slavnostním zahájení výstavy "Maska Słowackiego" (2009)
Zaměstnavatel Univerzita kardinála Stefana Wyszyńského
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomasz Artur Makowski [1] (* 1970) je knihovník a historik, ředitel Polské národní knihovny,[2] předseda Národní knihovnické rady, předseda Národního komitétu pro ochranu knihovních fondů a předseda Komitétu pro digitalizaci při Ministerstvu kultury a národního kulturního dědictví.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Makowski pracuje v polské Národní knihovně od roku 1994. Předtím, než byl jmenován ředitelem v roce 2007, byl náměstkem ředitele a také vedoucím Oddělení speciálních fondů.

Je členem řady polských a mezinárodních organizací a institucí, mezi jiné Evropské knihovny, polské komise pro program UNESCO Paměť světa, Archivní rady při Národním archivu Polské republiky, rady programové Institutu knihy v Krakově, rady programové Institutu Fryderyka Chopina ve Varšavě, redakční rady „Polish Libraries Today”, rady Národního muzea v Krakově, rady Muzea literatury ve Varšavě a rady Muzea Lazienki ve Varšavě.

V roce 2005 byl kurátorem výstavy o Knihovně Zamoyských (Biblioteka Ordynacji Zamojskiej) (2005). Pracuje jako odborný asistent na Univerzitě kardinála Stefana Wyszynského ve Varšavě. Je autorem tří knížek a řady článků. Zaměřuje se na dějiny knihoven a studie o rukopisech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tomasz Makowski na anglické Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. nauka-polska.pl [online]. [cit. 2017-08-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-08. 
  2. AMERICA, Polish Institute of Arts and Sciences in. The Polish review. [s.l.]: Polish Institute of Arts and Sciences in America., 2007. Dostupné online. S. 227. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]