Přeskočit na obsah

Kongres nové pravice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kongres Nowej Prawicy
ZkratkaKNP
Datum založení25. březen 2011
PředsedaStanisław Żółtek
Sídloul. Wilcza 29A lokal 4A,
00-544 Warszawa
IdeologieAntiislamismus
Národní konzervatismus
Euroskepticismus
Libertariánský konzervatismus
Politická pozicepravice
Evropská stranaHnutí pro Evropu národů a svobody
Volební výsledek7,15 % (EP 2014)
Oficiální webnowaprawicajkm.pl
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kongres nové pravice (polsky Kongres Nowej Prawicy, či Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke, Nowa Prawica, zkráceně KNP) je liberálně konzervativní polská politická strana. Od založení strany 25. března 2011 do roku 2015 byl jejím předsedou Janusz Korwin-Mikke.

Evropský parlament[editovat | editovat zdroj]

Ve volbách do evropského parlamentu 2014 získala KNP pro své kandidáty 4 křesla. Ačkoli se KNP i svým programem hlásí k britské UKIP, ta odmítala KNP přijmout do své frakce Evropa svobody a přímé demokracie.

Pro UKIP byly překážkou některé kontroverzní výroky Korwina-Mikke. — Rozhovor s europoslancem Svobodnych – Petr Mach, ThePolandTimes.com – Polskie media w USA i Kanadzie; 28.6. 2014.[1]  

Po volbách byla KNP vedena mezi nezařazenými (Non-Inscrits); ke změně nedošlo ani 1.7.2014 při prvním zasedání EP. V říjnu 2014 se připojil člen KNP, Robert Jaroslaw Iwaszkiewicz, k politické skupině Evropa svobody a přímé demokracie, protože této skupině hrozil zánik po odchodu lotyšské europoslankyně Ivety Griguleové. Hlavním iniciátorem přijetí tohoto europoslance byli čeští Svobodní.[2]

Původně chtěla strana v době, kdy byla spíše liberálně konzervativní, chtěla vstoupit do Evropské strany Nigela Farage, ten však návrh odmítl s tím, že Janusz Korwin-Mikke je moc kontroverzní a nemohl si dovolit mít ve skupině někoho, kdo řekl o ženách, že "jsou slabší, menší a méně inteligentní, je jasné, že mají mít nižší platy. Hned", nebo co satiricky prohlásil "Ein Volk. Ein Reich. Ein ticket" na "účet" Evropské unie. Poté vstoupil Kongres Nové Pravice do Evropy národů a svobody, ta na něj však byla "moc proti islámská a málo ekonomicky liberální", tak se rozhodl ne vystoupit se stranou, ale sám vystoupit ze strany, protože prý byla věta aplikovatelná i na jeho stranu. V koncem roku 2015 si založil vlastní stranu KORWiN.

Volební výsledky[editovat | editovat zdroj]

Volby do Sejmu[editovat | editovat zdroj]

Volební rok Počet hlasů hlasy v % Počet mandátů Změna
2011 151 837 1,1 % 0
2015 4852 0,03 % 0 0

Volby do Evropského parlamentu[editovat | editovat zdroj]

Volební rok Počet hlasů hlasy v % Počet mandátů Změna
2014 505 586 7,15 % 4

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (česky) Rozhovor s europoslancem Svobodnych – Petr Mach, (polsky) Wywiad z europosłem Partii Wolnych Obywateli – Petr Mach, ThePolandTimes.com – Polskie media w USA i Kanadzie; s poslancem hovořil Krystian Żelazny, konzultace: Michał Kompała; 28.6. 2014.
  2. Farageovu frakci v Evropském parlamentu zachránil asistent českého poslance Petra Macha [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]