Liberální konzervatismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Liberální konzervatismus je variantou konzervatismu, která přijímá a spojuje některé hodnoty a postoje liberalismu, zejména v ekonomické oblasti. Liberální konzervatismus proto klade důraz na osobní i ekonomickou svobodu, ale zároveň na tradice, rodinu a národní hrdost. Prosazuje volný trh (Laissez faire), privatizace, menší stát a nízké daně. Tím se, spolu s tvrdším postojem ke kriminalitě, snaží motivovat lidi k pracovitosti a slušnosti. Protože se snaží spojit dva jinak zásadně rozdílné politické přístupy, je možné jej považovat jak za ekonomicko-liberální klon konzervatismu (moderní konzervatismus), tak třeba i jen za přechodný jev nevyhraněnosti části společenských elit.

Velká část dnešních středo-pravicových stran v Evropě jsou právě (dle některých kritiků[kdo?] pouze nominálně) liberálně-konzervativní strany, včetně české ODS, KDU-ČSL či TOP 09.[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Definice liberálního konzervatismu se vyvíjela s postupem času a existují i podstatné regionální odlišnosti, například v zemích, kde vznikly silné socialistické strany ke sbližování liberálů a konzervativců docházelo, naopak ve Spojených státech mezi nimi stále existuje zásadní rozdílnost. Původní pojetí liberálního konzervatismu se tak jednoduše stalo moderním konzervatismem, a to hlavně ve Spojených státech. Ve Velké Británii je pojatý více liberálně, tamní konzervativní strana prosazuje konzervatismus, který je liberální v morálních a sociálních otázkách.

Příklady liberálně-konzervativních stran[editovat | editovat zdroj]

Za liberálně-konzervativní stranu bývá označován např. francouzský Svaz pro lidové hnutí[zdroj?], italská Forza Italia[zdroj?], španělská Lidová strana[zdroj?] nebo české Občanská demokratická strana[1] a TOP 09[2].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Základní informace o Občanské demokratické straně [online]. ODS [cit. 2014-03-18]. Dostupné online. 
  2. NĚMCOVÁ, Lucie. Analýza TOP 09. Brno, 2012 [cit. 2014-03-18]. 45 s. bakalářská. Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Vedoucí práce Lubomír Kopeček. s. 37. [Analýza TOP 09 Dostupné online.]

Související články[editovat | editovat zdroj]