Zelený konzervatismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Zelený konzervatismus představuje směr konzervatismu, která klade ve zvýšené míře důraz na ochranu životního prostředí a přijal také některé prvky zelené politiky. Nejrozšířenější je zelený konzervatismus v oblastech se silnou tradicí konzervativního myšlení, tj. především v anglosaských zemích. Zelený konzervatismus na pravici můžeme považovat za protipól většiny zelených stran, které zaujímají v ostatních politických a společenských otázkách vesměs levicové a liberální postoje.

Protože je konzervativní myšlení obecně antropocentrické, argumentují konzervativci tím, že chrání životní prostředí pro člověka. V tom se zásadně liší od environmentalistů, kteří chtějí chránit životní prostředí pro životní prostředí.[1]

Představitelé zeleného konzervatismu[editovat | editovat zdroj]

Jako příklad představitele "zeleného konzervatismu" bývá uváděn David Cameron a Konzervativní strana ve Velké Británii. Z konzervativních politických stran, které mají životní prostředí jako svoji hlavní prioritu obsaženou i ve svém názvu, německá Ekologická demokratická strana. V České republice tuto pozici v posledních letech zastává KDU-ČSL.

Lidé, které můžeme označit za zelené konzervativce, nalezneme i v řadách amerických republikánů. Nejvýznamnějším z nich je patrně bývalý mluvčí Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, který se zelené problematice věnuje velkou část svého života a definoval následující zásady zeleného konzervatismu:[2]

  1. Zelený konzervatismus je pro čistý vzduch a čistou vodu.
  2. Zelený konzervatismus si cení biodiverzity.
  3. Zelený konzervatismus považuje snižování vypouštění uhlíku do atmosféry za pozitivní.
  4. Zelený konzervatismus je "pro vědecký," "pro technologický" a pro inovace.
  5. Zelený konzervatismus věří, že zelená prosperita a zelený rozvoj jsou nezbytné pro úspěšnou budoucnost lidské rasy.
  6. Zelený konzervatismus věří, že ekonomický rozvoj a zdravé životní prostředí jsou navzájem slučitelné v rozvinutých i rozvíjejících se zemích.
  7. Zelený konzervatismus věří, že můžeme rychleji dosáhnout pozitivních výsledků pomocí změny sazby daní a změnou chování trhu než soudními spory a regulacemi.

Pro americký zelený konzervatismus je tedy typická snaha propojit důraz na zdravé životní prostředí s přesvědčením, že nejlepším prostředkem pro dosažení cíle je ekonomika s co nejmenší mírou státních zásahů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JOCH, Roman. Pravicový přístup k ochraně životního prostředí [online]. Občanský institut, 13.1.2009 [cit. 2014-07-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-15. 
  2. GINGRICH, Newt. We Can Have Green Conservatism--And We Should [online]. American Enterprise Institute, 23.4. 2007 [cit. 2014-07-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-14. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]