Les Républicains

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Les Républicains
Logo
Datum založení30. května 2015
PředsedaChristian Jacob
1. místopředsedaLaurent Wauquiez
ZakladatelNicolas Sarkozy
Sídlo238, Rue de Vaugirard, 75015, Paříž
Ideologiegaullismus[1]
liberální konzervatismus[1]
křesťanská demokracie
Politická pozicestředopravice
Mezinárodní org.Centristická demokratická internacionála
Mezinárodní demokratická unie
Evropská stranaEvropská lidová strana
Politická skupina EPEvropská lidová strana
Mládežnická org.Les Jeunes Républicains
("Mladí republikáni")
Počet členů90 000[2] (2017)
Barvymodrá, bílá, červená
Oficiální web[1]
Zisk mandátů ve volbách
Národní shromáždění
98/577
Senát
143/348
Evropský parlament
7/74
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Les Républicains (česky Republikáni, anglicky Republicans) je francouzská středopravicová politická strana. Vznikla v květnu roku 2015 jako nástupnická strana Unie pro lidové hnutí (Union pour un Mouvement Populaire, UMP), které vzniklo v roce 2002 pod vedením bývalého francouzského prezidenta Jacquese Chiraca. V současnosti je společně s prezidentskou stranou La République en marche jednou z hlavních politických stran ve Francii. Les Républicains je členem Evropské lidové strany, Centristické demokratické internacionály a Mezinárodní demokratické unie.

V primárních volbách na prezidenta Francie 2017 zvítězil ex-premiér François Fillon.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Změna názvu UMP[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2014 byl předsedou Unie pro lidové hnutí zvolen bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten následně podal generálními výboru návrh na změnu názvu strany na "Republikáni" (Les Républicains) a změnu stanov. Místopředsedkyně strany Nathalie Kosciusko-Morizet následně Sarkozymu a předsednictvu strany předložila návrh nových stanov. Nové stanovy mimo jiné umožňovaly volby předsedy departmentských organizací strany přímou volbou, ukončení politických proudů a dohadování členů volební nominaci.

Kritici Sarkozymu vyčítali název strany. Podle nich nebylo nelegální pojmenovat stranu "Republikáni", protože podle nich je republikánem každý francouzský občan, který hájí hodnoty a myšlenky Francouzské republiky, které pocházejí už z dob Francouzské revoluce. Takový termín je podle nich něco víc než jen název nějaké politické strany. Nový název byl předsednictvem přijat 5. května 2015 a po rozhodnutí soudu ve prospěch Sarkozyho schválen členy strany online 28. května 2015. Z celkové účasti 45,7% bylo 83,3% členů pro. Nové stanovy byly přijaty 96,3% hlasů a nové složení předsednictva 94,8%.

Ustavující kongres[editovat | editovat zdroj]

Změna názvu byla oficiálně přijata na ustavujícím kongresu nové strany 30. května 2015 v Paris Event Center v Paříži za účasti 10 000 aktivistů. Angela Merkelová, německá kancléřka a předsedkyně CDU, poslala kongresu gratulační dopis. Republikáni se tak stali legitimním nástupcem UMP a přední středopravicovou stranou ve Francii.

Organizace byla vyhlášena v prefektuře v Saône-et-Loire 9. dubna 2015. Na základě tohoto prohlášení má strana za cíl "Podporovat myšlenky pravice a středu, být otevřena všem, co si přejí stát se členy a diskutovat v duchu politické strany s republikánskými ideály ve Francii nebo mimo ni". Toto ustanovení bylo publikováno v Journal officiel de la République française 25. dubna 2015.

3. července 2016 Nicolas Sarkozy oznámil, že tento rok rezignuje jako lídr strany, aby se mohl stát pravicovým kandidátem ve volbě prezidenta republiky 2017.

27. listopadu 2016 se prezidentským kandidátem strany stal bývalý premiér Francois Fillon, který zvítězil ve stranických primárních volbách.

V prvním kole prezidentských voleb 23. dubna 2017 se Francois Fillon umístil na třetím místě s 20% hlasů, tudíž nepostoupil do druhého kola. Následně ve své koncesní řeči podpořil ve druhém kole Emmanuela Macrona.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Republicans (France) na anglické Wikipedii.

  1. a b NORDSIECK, Wolfram. France [online]. 2017. Dostupné online. (anglicky) 
  2. La très instructive publication des comptes 2017 des partis politiques par la CNCCFP 2019年1月25日

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]