Robert Biedroń

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Biedroń
Robert Biedroń Sejm 2014.JPG
Stranická příslušnost
Členství Palikotovo hnutí

Narození 13. dubna 1976 (42 let)
Rymanów
Alma mater University of Warmia and Mazury in Olsztyn
Profese esperantista a politik
Webová stránka robertbiedron.pl
Commons Kategorie Robert Biedroń
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Biedroń (* 13. dubna 1976 Rymanów) je polský občanský aktivista, bojovník za práva LGBT osob, publicista a politik[1], zvolený v parlamentních volbách v roce 2011 jako bezpartijní na kandidátce Palikotova hnutí do polského Sejmu. V roce 2014 byl zvolen v přímých volbách starostou města Słupsk[2].

Životopis, politika[editovat | editovat zdroj]

Robert Biedroń, polský politik

Vyrůstal v městě Krosno na jihovýchodě Polska v oblasti Bukovských vrchů. Vystudoval střední hotelovou školu ve městě Ustrzyki Dolne a poté politologii v Olštýně na Warmińsko-Mazurské univerzitě. Na střední škole se naučil angličtinu, francouzštinu a ruštinu, sám se později naučil ještě italštinu a esperanto[3]. V roce 2006 získal doktorát politických věd v Pułtusku.

Dříve byl členem Svazu demokratické levice. V roce 2005 za ni kandidoval do polského parlamentu, ale s počtem pouhých 1 686 preferenčních hlasů neuspěl. Toho roku ze strany vystoupil. Po několikaleté pauze se do politiky vrátil a v polských parlamentních volbách 2011 kandidoval za Palikotovo hnutí a s počtem 16 919 preferenčních hlasů byl zvolen do Sejmu. Zde se mimo jiné zasazuje o uzákonění registrovaného partnerství. Je prvním otevřeným homosexuálem v historii zvoleným do polského parlamentu[2].

Od roku 2001 se několikrát účastnil polské gay pride s názvem Parada Równości (obdoba českého Prague Pride), konané každoročně ve Varšavě. V roce 2014 jej polský týdeník Polityka na základě hodnocení polských parlamentních zpravodajů různých polských periodik vyhlásil jedním z 10 nejlepších poslanců v Polsku.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Jeho životním partnerem je Krzysztof Śmiszek, právník a rovněž bojovník za práva LGBT osob.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Robert Biedroń na německé Wikipedii a Robert Biedroń na polské Wikipedii.

  1. Robert Biedroń.
  2. a b Poľský gej, ktorého zvolili za primátora: slovenská cesta je nebezpečná
  3. SIEDLECKA, Ewa. Gazeta Wyborcza [online]. Dostupné online.