Polityka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Polityka
POL Polityka headquater Warsaw.jpg
Země PolskoPolsko Polsko
Jazyk polština
První vydání 1957
Odkazy
ISSN 0032-3500
Web polityka.pl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tygodnik Polityka, ul. Słupecka 6, 02-309 Warszawa, Województwo: mazowieckie, Poland 

Tygodnik Polityka je polský společensko-politický týdeník.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byl založen v roce 1957. Zabývá se politickými událostmi, ekonomikou, kulturou, vědou a historií v Polsku, Evropě i v celém světě, průběžně je komentuje a analyzuje. Obsahuje též fejetony a reportáže. Styl a úroveň článků o politice odpovídá zhruba článkům v Respektu, grafickým provedením Reflexu.

V roce 1990 se týdeník vydělil z vydavatelství RSW Prasa-Książka-Ruch ('Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa Książka Ruch“, Dělnické vydavatelské družstvo tisk-kniha-Ruch), které vzniklo v roce 1973 spojením nakladatelství Książka i Wiedza [kniha a věda] a novinové společnost Ruch [hnutí]), což bylo vydavatelství PZPR, které bylo rozhodnutím Sejmu v březnu 1990 zrušeno. Časopis nyní vydává vlastní družstvo „Polityka“ - Spółdzielnia Pracy (Polityka - pracovní družstvo).

Od roku 1995 vychází barevně na křídovém papíře. Několikrát do roka se objevují různé přílohy, od kuchařských předpisů, přes informační příručky, věnující se tématům typu, jak si vybírat elektroniku nebo jak se dívat na výsledky lékařských prohlídek, až po historické sešitky, zabývající se podrobněji několika tématy.

Literární ocenění Paszporty Polityki[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1992 uděluje významným autorům z oblasti kultury ceny zvané Pasy Polityky (Paszporty Polityki).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]