Bogdan Borusewicz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bogdan Borusewicz
Stranická příslušnost
ČlenstvíObčanská platforma

Narození11. ledna 1949 (74 let)
Lidzbark Warmiński
ChoťAlina Pienkowska
Alma materKatolická univerzita v Lublinu
Profesepolitik, historik a odborář
Náboženstvíkatolicismus
Oceněníkomandér Řádu čestné legie
velkokříž Norského královského řádu za zásluhy
komandér Řádu svatého Karla
Řád polární hvězdy
Řád kříže země Panny Marie I. třídy
… více na Wikidatech
PodpisBogdan Borusewicz, podpis
Webová stránkab.borusewicz.pl
CommonsBogdan Borusewicz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bogdan Michał Borusewicz [bogdan michau borusevič] (nar. 11. ledna 1949, Lidzbark Warmiński) je polský politik, v době PLR působil v opozici[1], v několika volebních obdobích byl poslancem Sejmu, od října 2005 je pak maršálek polského Senátu a též ani ne 24hodinovým prezidentem Polska. Také je čestným občanem Gdańsku.

Vzděláním historik, v roce 1975 ukončil studium na Fakultě humanistických věd Katolické lublinské univerzity[2]. Absolvoval také Státní lyceum výtvarného umění (Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych) v Gdyni-Orłowě.

Úřadující prezident Polska[editovat | editovat zdroj]

Dne 8. července 2010 rezignoval Bronisław Komorowski na funkci maršálka Sejmu, čímž přestal být úřadujícím prezidentem Polska. Úřadujícím prezidentem se automaticky podle Ústavy stal maršálek Senátu (horní komory polského parlamentu) Bogdan Borusewicz. Ještě téhož dne byl zvolen Grzegorz Schetyna novým maršálkem Sejmu a stal se novým úřadujícím prezidentem.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Petr Pospíchal: Gdaňsk 1980: Bez solidarity je svoboda nemyslitelná. Deník Referendum [online]. [cit. 2020-09-15]. Dostupné online. 
  2. Życiorys.
  3. Polsko má v jediném dni tři zastupující prezidenty - Článek na Novinky.cz (česky). www.novinky.cz [online]. [cit. 2010-07-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-05-31. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]