Letiště Havlíčkův Brod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letiště Havlíčkův Brod
Aeroport Havlickuv Brod
Aeroport Havlickuv Brod
Základní informace
Typ letištěveřejné vnitrostátní/
neveřejné mezinárodní
civilní
ProvozovatelAeroklub Havlíčkův Brod, z.s.
Otevřenízáří 1935
Nejbližší městoHavlíčkův Brod (0,5 km)
Kód letiště ICAOLKHB
Kód letiště IATA
Souřadnice
Nadmořská výška1519 ft / 465 m
Statistika (2009)
Pohybů3 000
Vzletové a přistávací dráhy
  • 11/29 – tráva, 800×50 m
Odkazy
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Havlíčkův Brod je jediné mezinárodní letiště v kraji Vysočina. Na tomto letišti působí zejména příznivci motorového, bezmotorového a UL létání. Letiště poskytuje služby všeobecného letectví - lety po okolí nebo letecké výlety do zahraničí. Letiště leží 2,5 kilometru jihozápadně od města směrem na Humpolec u Horního Papšíkova.

Aeroklub Havlíčkův Brod, z.s. vznikl roku 1935, je samostatným právním subjektem a je registrován Ministerstvem vnitra ČR. Je zakládajícím členem Aeroklubu České republiky.

O letišti[editovat | editovat zdroj]

Letiště provozuje Aeroklub Havlíčkův Brod, z. s. - zájmové sdružení/spolek, ve kterém působí nejen aktivní i pasivní příznivci leteckých sportů, ale i ostatních sportů. V několika odbornostech zde působí plachtaři, motoráři, ultralajtisté, parašutisté, modeláři, příznivci jak létající tak nelétající. Létá zde spousta generací. Od prvních modelářů, po profesionály, jako jsou dopravní, obchodní či vojenští piloti. Hlavní náplní spolku (AKHB), je veřejně prospěšná činnost spočívající zejména v provozování sportu a tělovýchovy v oblasti sportovního a rekreačního létání, parašutismu, leteckého modelářství , práci s dětmi a mládeží a v péči o jejich sportovní výchovu, vzdělávání, školení a osvětu.

Vojenská záchranná služba Havlíčkův Brod[editovat | editovat zdroj]

V roce 1992 vzniklo v Havlíčkově Brodě středisko LPZS Kryštof 17 s dvěma Mi-2. K 31. prosinci 1992 byla 52. letka velení a průzkumu zrušena. Osm Mi-2 přesídlilo do Prostějova. V HB zůstalo středisko LPZS Kryštof 17 s dvěma Mi-2, jako součást 3. letky 51. vrp. Od 2. do 4. týdne roku 1993 bylo středisko mimo provoz. Nedořešená legislativa propojující funkci LZS, její pravomoce a možnosti ve vztahu k civilnímu sektoru dovedla činnost vojenské LZS v průběhu roku 1993 do situace, která málem kulminovala jejím zrušením. Na přelomu roku 1993-1994 dochází k zásadní změně v pojetí a filozofii LZS. Armádní záchranka má zabezpečovat cvičení vojsk, v mírovém životě by pak měla plnit i funkci humanitární. Stanoviště LZS bylo v Havlíčkově Brodě zrušeno a LZS pro okolí H.Brodu je zabezpečována z Jihlavy (Kryštof 12).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]