Letiště Havlíčkův Brod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Letiště Havlíčkův Brod
Letiště Havlíčkův Brod
Letiště Havlíčkův Brod
Základní informace
Typ letištěveřejné vnitrostátní/
neveřejné mezinárodní
civilní
ProvozovatelAeroklub Havlíčkův Brod, z.s.
Otevřenízáří 1935
Nejbližší městoHavlíčkův Brod (0,5 km)
Kód letiště ICAOLKHB
Kód letiště IATA
Souřadnice
Nadmořská výška1519 ft / 465 m
Statistika (2009)
Pohybů3 000
Vzletové a přistávací dráhy
  • 11/29 – tráva, 800×50 m
Odkazy
WebOficiální web a Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Havlíčkův Brod je jediné mezinárodní letiště v Kraji Vysočina. Působí zde zejména příznivci motorového, bezmotorového a ultralehkého létání. Letiště poskytuje služby všeobecného letectví – lety po okolí nebo letecké výlety do zahraničí. Letiště leží v Havlíčkově Brodě, 2,5 kilometru jihozápadně od centra města u Horního Papšíkova.

Aeroklub Havlíčkův Brod, z.s. vznikl roku 1935, je samostatným právním subjektem a je registrován Ministerstvem vnitra ČR. Je zakládajícím členem Aeroklubu České republiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve 30. letech 20. století bylo na hranicích katastrů Poděbaby, Šmolovy a Okrouhličtí Dvořáci vybudováno vojenské letiště. Bylo započato dnem 6. června 1936 výnosem MNO čj.1728 k umístění bombardovací perutě. Na nedokončené brodské letiště se oficiálně přesunuly těžké bombardéry III. perutě (85. a 86. letka) 6. leteckého pluku v říjnu 1938 Aero MB.200. V roce 1938 po reorganizaci vzdušného prostoru sem byla přemístěna Četnická letecká hlídka se stroji Avia B534 a Letov Š328. Plochu letiště využívala i místní skupina Masarykovy letecké ligy. Letiště i s vybavením a letadly bylo zabráno Luftwaffe a dokončeno až v létě 1940. Bylo využíváno k výcviku nových pilotů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Letiště provozuje Aeroklub Havlíčkův Brod, z. s. – zájmové sdružení/spolek, ve kterém působí nejen aktivní i pasivní příznivci leteckých sportů, ale i ostatních sportů. V několika odbornostech zde působí plachtaři, motoráři, ultralajtisté, parašutisté, modeláři, příznivci jak létající tak nelétající. Létá zde spousta generací. Od prvních modelářů, po profesionály, jako jsou dopravní, obchodní či vojenští piloti.

Hlavní náplní spolku (AKHB), je veřejně prospěšná činnost spočívající zejména v provozování sportu a tělovýchovy v oblasti sportovního a rekreačního létání, parašutismu, leteckého modelářství , práci s dětmi a mládeží a v péči o jejich sportovní výchovu, vzdělávání, školení a osvětu.

Vojenská záchranná služba Havlíčkův Brod[editovat | editovat zdroj]

V roce 1992 vzniklo v Havlíčkově Brodě středisko LPZS Kryštof 17 s dvěma Mi-2. K 31. prosinci 1992 byla 52. letka velení a průzkumu zrušena. Osm Mi-2 přesídlilo do Prostějova. V HB zůstalo středisko LPZS Kryštof 17 s dvěma Mi-2, jako součást 3. letky 51. vrp. Od 2. do 4. týdne roku 1993 bylo středisko mimo provoz.

Nedořešená legislativa propojující funkci LZS, její pravomoce a možnosti ve vztahu k civilnímu sektoru dovedla činnost vojenské LZS v průběhu roku 1993 do situace, která málem kulminovala jejím zrušením. Na přelomu let 1993–1994 dochází k zásadní změně v pojetí a filozofii LZS. Armádní záchranka má zabezpečovat cvičení vojsk, v mírovém životě by pak měla plnit i funkci humanitární. Stanoviště LZS bylo v Havlíčkově Brodě zrušeno a LZS pro okolí H. Brodu je zabezpečována z Jihlavy (Kryštof 12).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]