Letiště Havlíčkův Brod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Letiště Havlíčkův Brod
Letiště Havlíčkův Brod
Letiště Havlíčkův Brod
Základní informace
StátČeskoČesko Česko
Nejbližší městoHavlíčkův Brod (2,4 km)
Typ letištěveřejné vnitrostátní
neveřejné mezinárodní
civilní
ProvozovatelAeroklub Havlíčkův Brod
Otevřenízáří 1935
Kód letiště ICAOLKHB
Souřadnice
Map
Nadmořská výška1519 ft / 463 m
Statistika (2009)
Pohybů3 000
Vzletové a přistávací dráhy
  • 11/29 – tráva, 800×50 m
Odkazy
Webwww.aeroklubhb.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Havlíčkův Brod (ICAO: LKHB) je veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní letiště v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina. Leží 2,4 km jihozápadně od centra Havlíčkova Brodu u silnice I/34, mezi vesnicemi a osadami Horní Papšíkov, Dolní Papšíkov a Občiny, v katastrálním území Poděbaby a okrajově též Šmolovy u Havlíčkova Brodu. Má jednu travnatou vzletovou a přistávací dráhu.[1] Provozovatelem letiště je zapsaný spolek Aeroklub Havlíčkův Brod.[2] Působí zde zejména příznivci motorového, bezmotorového a ultralehkého létání, je zde provozováno všeobecné letectví.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve 30. letech 20. století bylo na hranicích katastrů Poděbaby, Šmolovy a Okrouhličtí Dvořáci vybudováno vojenské letiště. Bylo započato dnem 6. června 1936 výnosem MNO čj. 1728 k umístění bombardovací perutě. Na nedokončené brodské letiště se v říjnu 1938 oficiálně přesunuly těžké bombardéry Aero MB-200 III. perutě (85. a 86. letka) 6. leteckého pluku. V roce 1938 sem byla po reorganizaci vzdušného prostoru přemístěna četnická letecká hlídka se stroji Avia B-534 a Letov Š-328. Plochu letiště využívala i místní skupina Masarykovy letecké ligy. Letiště i s vybavením a letadly bylo zabráno Luftwaffe a dokončeno až v létě 1940. Bylo využíváno k výcviku nových pilotů.

Provozovatel[editovat | editovat zdroj]

Letiště provozuje Aeroklub Havlíčkův Brod – zapsaný spolek, ve kterém působí nejen aktivní i pasivní příznivci leteckých sportů, ale i ostatních sportů. V několika odbornostech zde působí plachtaři, motoráři, ultralajtisté, parašutisté, modeláři, příznivci jak létající tak nelétající. Členy jsou první modeláři i profesionálové, jako jsou dopravní, obchodní či vojenští piloti. Aeroklub Havlíčkův Brod vznikl roku 1935 a je zakládajícím členem Aeroklubu České republiky.

Hlavní náplní spolku je veřejně prospěšná činnost spočívající zejména v provozování sportu a tělovýchovy v oblasti sportovního a rekreačního létání, parašutismu, leteckého modelářství, práci s dětmi a mládeží a v péči o jejich sportovní výchovu, vzdělávání, školení a osvětu.

Vojenská záchranná služba Havlíčkův Brod[editovat | editovat zdroj]

V roce 1992 vzniklo v Havlíčkově Brodě středisko LPZS Kryštof 17 s dvěma vrtulníky Mil Mi-2, k 31. prosinci 1992 ale byla 52. letka velení a průzkumu zrušena. Osm Mi-2 přesídlilo do Prostějova. V Havlíčkově Brodě zůstalo středisko LPZS Kryštof 17 s dvěma Mi-2 jako součást 3. letky 51. vrtulníkového pluku. Nedořešená legislativa propojující funkci LZS, její pravomoce a možnosti ve vztahu k civilnímu sektoru dovedla činnost vojenské LZS v průběhu roku 1993 do situace, která málem kulminovala jejím zrušením. Na přelomu let 1993–1994 došlo k zásadní změně v pojetí a filozofii LZS. Armádní záchranka má zabezpečovat cvičení vojsk, v mírovém životě by pak měla plnit i funkci humanitární. Stanoviště LZS bylo v Havlíčkově Brodě zrušeno a LZS pro okolí Havlíčkova Brodu je zabezpečována z Jihlavy (Kryštof 12).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LKHB - Havlíčkův Brod [online]. Rlp.cz [cit. 2024-01-05]. Dostupné online. 
  2. Letiště [online]. Aeroklubhb.cz [cit. 2024-01-05]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]