Letiště Medlánky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letiště Medlánky
Celkový pohled na letiště
Celkový pohled na letiště
Základní informace
Typ letiště veřejné vnitrostátní
civilní
Provozovatel Aeroklub Medlánky o.s.
Otevření 1924
Nejbližší město Brno (6 km severně od středu města)
Kód letiště ICAO LKCM
Kód letiště IATA
Souřadnice
Nadmořská výška 925 ft / 282 m
Vzletové a přistávací dráhy
  • 16/34 – tráva, 890×74 m
  • RC modely – asfalt, 80×10 m
Odkazy
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Medlánky leží na katastru městské části Brno-Komín (dráhový systém) a na katastru Brna-Medlánek (provozní budovy). Je určeno pro letouny, vrtulníky, kluzáky, ultralehká letadla, volné balony nebo vzducholodě.

Určení a provoz[editovat | editovat zdroj]

Typický provoz

Letiště je vybaveno pro lety VFR (podle vidu) a má z hlukových důvodů omezen provoz na dobu 07:00-18:00 UTC. Piloti letounů musí dále respektovat skutečnost, že se nachází uvnitř TMA a v bezprostředním sousedství hranice CTR mezinárodního letiště Brno-Tuřany. Okruhy je proto možno létat pouze západním směrem.

Na letišti se také nachází krátká asfaltová VPD pro letecké RC modely.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za průkopníka brněnského letectví je považován student techniky Richard Harabus, který již v roce 1914 dokončil svůj první kluzák. Nicméně jako oficiální počátek Medláneckého letiště je udáván až rok 1924, kdy zde byla uspořádána I. národní soutěž plachtových letadel u Brna, které se zúčastnilo 8 kluzáků, z toho dva stroje zahraniční konstrukce mimo soutěž. V roce 1934 se letiště v důsledku policejního zákazu létání, vyvolaného stížnostmi zemědělců, stěhuje do Čebína, kde však byl provoz s příchodem druhé světové války nuceně ukončen. Koncem roku 1942 se v Medlánkách začalo budovat výcvikové plachtařské středisko pro Luftwaffe. Výcvik byl zahájen na jaře 1943 a probíhal až do konce války, do dubna 1945.

Po osvobození na letišti začíná působit Zemská plachtařská škola. Od roku 1953 se medlánecký aeroklub stává součástí Svazarmu a jeho členové v následujících letech zaznamenali řadu sportovních úspěchů. Po roce 1990, po zrušení Svazarmu, je Aeroklub Medlánky, jako provozovatel letiště, zaregistrován jako občanské sdružení pod Aeroklubem ČR. Po navrácení pozemků původním vlastníkům musí aeroklub komplikovaně řešit otázky nájemních smluv. [1]

Dnes zde kromě jiného členové klubu udržují i historické větroně Z-24 Krajánek, LF-107 Luňák, LF-109 Pionýr, LG-125/425 Šohaj a LG-130 Kmotr [2].

Na úpatí kopce Netopýrky jsou umístěny pamětní desky obětem dvou tragických nehod, Jaroslava Šimka a Mirka Ullmana, na stěně letištní budovy má pamětní desku František Kříž (1920–1997), průkopník československého bezmotorového a motorového létání.[3]

Dne 11. července 2011 došlo v blízkosti letiště k havárii ultralehkého letounu, který pilotoval bývalý brněnský hokejista, později první zahraniční profesionál v NHL z východního bloku, 71letý Jaroslav Jiřík. Krátce po vzletu dopadl jeho nový, amatérsky postavený letoun do obilného pole, kde se vzňal. Pilot byl na místě mrtev.[4]

Doprava z/na letiště[editovat | editovat zdroj]

Letiště na plánu Komína

Pro pěší je letiště dobře přístupné z komínského sídliště ze zastávky Řezáčova, odkud je třeba pokračovat polní cestou asi 800 m k začátku dráhy 34. Z opačné strany je letiště dostupné od zastávky Medlánky, odkud dále pokračuje přístupová trasa, asi 1,1 km dlouhá, po ulici Turistické a navazující cestě k provozním budovám letiště.

Pro motoristy nebo cyklisty je letiště dobře přístupné po medláneckých ulicích Kytnerova - Turistická, z Komína po ulici Chaloupky a navazující komunikaci, z Bystrce odbočkou z ulice U Zoologické zahrady a pouze omezeně z Kníniček po polní cestě naproti odbočce do Rozdrojovic.

Okolní krajina[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k snadné dostupnosti a zachovalému přírodnímu rázu okolí je letiště častým cílem pěších procházek místních obyvatel a podél letiště vedou i hojně užívané cyklistické trasy. V sousedství letiště se nachází přírodní památky Netopýrky, Medlánecké kopce a Medlánecká skalka. Lesy na severu jsou součástí přírodního parku Baba.

Syslí rezervace[editovat | editovat zdroj]

Pravidelné sečení travního porostu vytváří vhodné podmínky pro život a rozmnožování kriticky ohroženého živočišného druhu – sysla obecného. Lokalita patří k desítce nejdůležitějších tuzemských lokalit s výskytem tohoto živočicha, jehož početnost byla v roce 2008 odhadnuta na 130 jedinců. [5]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]