Svazarm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svazarm
Nástupce Sdružení sportovních svazů České republiky (SSS ČR)
Vznik 1951
Zánik 1990
Typ národní sportovní svaz
Účel sportovně branná činnost
Sídlo ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo Praha
Působnost Československá republika
Úřední jazyk čeština

Svazarm neboli Svaz pro spolupráci s armádou (slovensky Zväzarm, Zväz pre spoluprácu s armádou) byla československá branná organizace ustavená 4. listopadu 1951 po vzoru sovětského DOSAAF. Svazarm sdružoval zájemce o některé odbornosti, kteří tak byli pod kontrolou. Pouze pod hlavičkou Svazarmu mohli pracovat například kynologové, střelci, radioamatéři či sportovní letci. Spadaly pod něj také autoškoly.

Přes svou proklamovanou vazbu na armádu zastřešoval Svazarm i řadu aktivit, které neměly mnoho společného s brannou činností. Kromě sportovních klubů nebo kurzů her na vojáky sdružoval Svazarm např. klub přátel divadla Semafor nebo HI-FI klub. J-Klub elektroniky 602. Základní organizace Svazarmu se stal nástupce Jonáš Klubu, jehož činnost byla zakázána v roce 1986 ve společném soudním přelíčení s Jazzovou sekcí.

24. března 1990 se Svazarm přetransformoval ve Sdružení technických sportů a činností (STSČ) s tím, že ve vedoucích funkcích zůstali bývalí funkcionáři Svazarmu, kteří si ve větší míře ponechali i majetek. Po třinácti letech (v roce 2003) sdružení změnilo název na Sdružení sportovních svazů České republiky (SSS ČR).[1]

Bez zajímavosti není ani to, že ve Svazarmu 21. století jsou například sdruženy organizace jako ČRK, ÚAMK ČR, Svaz branně technických sportů ČR, Aeroklub České republiky atd.

Slovo Svazarm v názvech jiných organizací[editovat | editovat zdroj]

Slovo Svazarm mělo ve svém názvu i občanské sdružení Svazarm, „organizace pro volný čas a sport“, založené v první polovině roku 2006.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sdružení sportovních svazů České republiky
  2. Svazarm, o. s.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]