Software602

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Software602
Právní forma akciová společnost
Sídlo Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Software602 a.s. je tradiční český dodavatel programů pro počítače a další zařízení. Původně se specializovala na kancelářský software, v posledních letech se specializuje na řešení pro práci s elektronickými dokumenty s právním účinkem a zejména na jejich dlouhodobou archivaci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost Software602 s. r. o. byla založena 1. 1. 1991 autory textového editoru Text602. Číslovka v názvu je odvozena od 602. základní organizace Svazarmu, na jejíž půdě byl zmíněný textový editor vyvinut.

Textový editor T602 rychle získal dominantní postavení na českém trhu. Software602 uvádí na trh další produkty (M602, Calc602), získává řadu ocenění a zakládá pobočku na Slovensku. Jeden ze zakladatelů Richard Kaucký je v roce 1995 vyhlášen osobností české informatiky. V roce 1994 bylo přijato strategické rozhodnutí zaměřit se na vývoj software. Proto byly některé aktivity utlumeny nebo vyčleněny do dceřiných firem. Dceřinou firmu Editel, která se věnovala mezipodnikové komunikaci ve standardu EDI, získala od Software602 společnost Deloitte.

Po nástupu Microsoft Office společnost Software602 odolávala déle než jiní dodavatelé textových editorů (např. WordPerfect), nicméně nakonec i ona postupně opustila oblast kancelářského software, a posléze i software pro domácnosti a malé firmy vůbec. Firma se ještě zkoušela na trh kancelářských programů (602PC Suite, 602Office, iOffice) a dalšího software (602XML, 602SQL) několikrát vrátit, ale vždy tyto snahy nakonec opustila.

Od roku 2004 se Software602 zaměřuje na interaktivní formuláře a elektronické dokumenty s právním účinkem, zejména ve formátu PDF/A. V roce 2007 se tyto chytré formuláře stávají technologickým základem vznikající sítě Czech POINT. V roce 2009 byla firma jedním z klíčových technologických dodavatelů informačního systému datových schránek (včetně vývoje transakčního jádra systému) a získala řadu zákazníků z komerčního sektoru.

Dnes dodává většinou řešení na míru pro větší a střední organizace. Tato řešení využívají vlastních produktů. V roce 2010 zprovoznila portál SecuStamp.com SecuStamp, kde provozuje služby dlouhodobé ověřitelnosti autenticity důležitých elektronických dokumentů. Tato přední evropská služba propojená se 150 akreditovanými certifikačními autoritami byla v roce 2011 vyhlášena IT projektem roku. Společnost se začala také intenzivně zabývat vývojem nástrojů pro práci s elektronickými dokumenty v mobilních zařízeních s různými operačními systémy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]