Text602
Textový editor Text602 verze 3.00 (1991) | |
Vývojář | Software602 |
---|---|
Operační systém | DOS |
Typ softwaru | textový procesor |
Licence | proprietární |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Text602 (též zkráceně T602) je československý textový procesor typu WYSIWYG pro počítače IBM PC kompatibilní s operačním systémem DOS, velmi rozšířený zejména v první polovině devadesátých let. Umožňuje jak nasazení v počítačové síti,[1] tak – bez dalších pomocných programů – práci se znaky národních abeced (především s českými a slovenskými, ale rovněž s německými nebo s azbukou) a několika různými mapami klávesnice. Spustitelný i na počítačích třídy XT, Text602 pracuje v grafickém režimu.
Stručná historie
[editovat | editovat zdroj]První verze procesoru vznikla ještě před listopadem 1989 v kruzích někdejší pražské 602. základní organizace Svazarmu sdružující zájemce o osobní počítače. Jako autoři jsou uváděni Jaromír Šiška, Richard Kaucký[p. 1] a Martin Šiška. Později vývoj převzala jimi založená firma Software602.
Verze 1.5 byla nenáročná na hardware: fungovala bez nutnosti instalace a pevného disku; vyžadovala aspoň 512 KiB konvenční paměti a oproti pozdějším verzím měla jistá omezení.[3] Poslední verze, 3.1, byla vyvinuta roku 1995 a představovala pokus o výraznější změnu programu: vzhledově byla výrazně odlišná od předchozích verzí a poněkud se podobala tabulkovému procesoru C602,[4] či dokonce tehdejším programům z prostředí Windows 3.1 (odtud možná záměrná shoda v označení verze), funkčně však mnoho nového nepřinesla a byla tak spíše pokusem přenést novou uživatelskou zkušenost a uživatelské návyky známé z grafických prostředí operačních systémů. Též měla vyšší paměťové nároky – 2 MiB RAM; už se příliš nerozšířila do povědomí, takže za nejpoužívanější verzí T602 pro DOS zřejmě můžeme nadále považovat verzi 3.0, která sloužila mnohde ještě dlouho po ukončení oficiálního prodeje.[zdroj?]
Textový procesor T602 obsahuje funkce, které umožňují pohodlně vytvářet textové dokumenty, především:
- komunikace s uživatelem v českém jazyce
- klávesové zkratky převzaté z textového procesoru WordStar
- různé typy písma (normální, tučné, kurziva, vysoké, velké, podtržené, horní a dolní index)
- různé mapy klávesnic (anglická, česká, programátorská, německá, ruská, uživatelem definovaná atd.)
- podpora mnoha typů tiskáren
- označování a kopírování textu, sloupcové bloky
- automatické zalamování odstavců
- vkládání obrázků
- kreslení rámečků (tabulek)
- možnost otevřít více dokumentů najednou
- práce s makry
- sestavení obsahu nebo rejstříku dokumentu
- propojení s databázovým souborem pro hromadnou korespondenci
- kalkulačka, jednoduchý správce souborů, jazykový korektor
Podporované formáty
[editovat | editovat zdroj]Nativně program používá vlastní formát 602. Je také možné importovat i exportovat soubory formátů používaných programy WordStar, Microsoft Word, WordPerfect a rovněž i soubory formátu RTF. Import a export probíhá pomocí programu pre602.exe
, který funguje samostatně, může však být pohodlně přednastaven a volán z menu T602.
Do dokumentu je možno vložit i obrázky, do verze 3.0 včetně pouze ve formátu TIFF. Od verze 3.1 byly podporovány formáty Windows Bitmap (BMP) a PC Paintbrush (PCX).
Tisk
[editovat | editovat zdroj]Kvůli faktu, že ne všechny tiskárny dovezené na začátku 90. let do ČSFR měly znakovou sadu obsahující české a slovenské znaky, zakomponovali autoři do programu tři druhy tisku:[5][p. 2]
- grafický režim – veškerý text se do tiskárny odesílá jako shluk bodů (tato metoda byla nejsnazší a pravděpodobně nejpoužívanější, byla však také nejpomalejší a nejméně šetrná k pásce či náplni tiskárny)
- nahrání znakové sady do RAM tiskárny pomocí programu
down602m.exe
(pozdějid602.exe
) a následný tisk z T602 v textovém režimu - textový režim pro tiskárny, které obsahují všechny potřebné znaky, bez nutnosti cokoliv nahrávat (v tomto režimu jsou podporovány i některé tiskárny s typovým kolečkem nebo elektrické psací stroje s připojením k počítači)
Definice pro jednotlivé tiskárny jsou uloženy v souborech s příponou DST
tak, aby si je uživatel mohl upravit v případě, že by tiskárna nebyla schopna pracovat s žádným dodávaným ovladačem.
I roku 2024 se tento program používá a existuje i instalace běžící via DOSBox pod aktuální verzí Windows 10; krom tisku na síťové laserové tiskárně vytváří výstupy do PDF (tzv. virtuální tisk; samozřejmě včetně možnosti výběru původních fontů).[zdroj?]
MailMerge
[editovat | editovat zdroj]Text602 má zabudován systém MailMerge. Je schopen načíst tabulku ve formátu DBF, vybrat z ní věty odpovídající kritériím a následně vytisknout dokument tolikrát, kolik odpovídajících záznamů bylo nalezeno. Typickým využitím systému je třeba hromadná korespondence, pokaždé stejný dopis s jinou hlavičkou. K načtení tabulky a pohybu v záznamech se používají tzv. tečkové příkazy; ty se zapisují přímo do těla dokumentu, na začátek řádky. Příkaz začíná tečkou, následují dvě písmena definující příkaz a dle potřeby i jeho parametry. Na vytištěném dokumentu pak nejsou tyto příkazy vidět. Například příkaz
.DF adresy.dbf
určuje, že má být před tiskem načten soubor adresy.dbf
. Jednotlivá pole se pak vkládají kamkoliv do dokumentu ve formátu $(proměnná)
, přičemž název proměnné odpovídá názvu sloupce tabulky.
Kartotéka K602
[editovat | editovat zdroj]Od verze 3.0 byl s procesorem dodáván i program Kartotéka K602, umožňující vytvoření souboru ve formátu DBF a jeho plnění daty v uživatelem navrženém formuláři. Nejedná se o plnohodnotné databázové prostředí: neumí pracovat s více tabulkami najednou a možnosti filtrování záznamů a vyhledávání jsou omezené; jde především o pomůcku k vytvoření jednoduché tabulky, využitelné v systému MailMerge. Kartotéka K602 byla hodnocena jako neumělý databázový systém, mj. pro absenci některých základních typů položek (například MEMO
s proměnnou délkou) či jakéhokoliv makrojazyka; přitom plně postačovala pro účely běžné agendy v kanceláři.[6]
Podpora formátu v aplikacích
[editovat | editovat zdroj]Formát 602 je podporován i v aplikacích používaných ve 20. letech 21. století, například v kancelářských balících OpenOffice a LibreOffice nebo v textovém procesoru AbiWord.
Historicky měly možnost práce se soubory 602 již nevyvíjené produkty ze stejné stáje, přímý nástupce WinText602 a kancelářský balík 602PC Suite, či některé starší verze programu Microsoft Word.
Související články
[editovat | editovat zdroj]- Calc602
- Manažer M602
- 602PC Suite
- souborový formát 602
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Poznámky
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Lapáček 1991, s. 8
- ↑ LOUCKÝ, Milan. Výsledky. Magazín | Anketa čtenářů. Chip. Vogel Publishing, 22. říjen 1996, roč. 6, čís. 11 (listopad 1996), s. 9. Software. Dostupné online [cit. 2021-04-04]. ISSN 1210-0684.
- ↑ Lapáček 1991, s. 1
- ↑ KOLOMAZNÍK, Jan. Starý program v novém karbátě. Software. Chipweek: týdeník z počítačové branže. Praha: Vogel Publishing, 31. květen 1995. čís. 8/95. [2023-02-11]. ISSN 1211-1007. S. 10.
- ↑ a b VYMAZAL, Michal a JINDŘICH, Jiří. Počítačové tiskárny od A-Z. Vyd. 1. Praha: Grada, 1995. 192 s. ISBN 80-7169-123-2. Kapitola 5. Princip maticových tiskáren, s. 42. Dostupné online.
- ↑ VOSÁHLO, Pavel. Databáze Czech Made. Software | Databáze. Chip. Vogel Publishing, 28. srpen 1993, roč. 3, čís. 9 (září 1993), s. 168. ISSN 1210-0684.
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- LAPÁČEK, J. Textový editor Text 602 (verze 3.00): referenční příručka. Praha: Software602, 1991. 72 s.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Text602 na Wikimedia Commons
- Historické aplikace aneb „Co všechno vodnés čas“ (I. díl) na Slunečnici.cz
- archivovaný článek z časopisu Computer World
- http://www.root.cz/clanky/historie-vyvoje-textovych-editoru-textove-procesory-s-grafickym-uzivatelskym-rozhranim/#k09
- http://osdos.xf.cz/t602-v-3.1.html Archivováno 19. 2. 2020 na Wayback Machine.
- http://mazyland.cz/t602vw
- http://www.osdos.net/Recenze/t60231/t602.htm Archivováno 26. 9. 2021 na Wayback Machine.