Medlánecké kopce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Medlánecké kopce
Medlánecké kopce od Letiště Medlánky
Datum vyhlášení 1. ledna 1988
Kód ÚSOP 1131
Lokalita okres Brno-město
Výška 282 - 338 m n. m.
Výměra 12,5456 ha
Seznam CHÚ v okrese Brno-město
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Medlánecké kopce
Medlánecké kopce
Přírodní památky v Česku

Medlánecké kopce jsou přírodní památka, o celkové rozloze 12,5456 ha, nacházející se na území statutárního města Brna v katastrálních územích Medlánky a Královo Pole. Orgánem ochrany přírody je krajský úřad Jihomoravského kraje.

Kus skály na Medláneckém kopci

Jedná se o dva chráněné samostatné kopce v severním pokračování Palackého vrchu - severovýchodně položený menší Medlánecký kopec (nadmořská výška 322 m.), ležící na západě katastrálního území Medlánky, a jihozápadně položený větší Střelecký kopec (nadmořská výška 338 m.), ležící na severu katastrálního území Královo Pole. Na dvě územně zcela nesouvisející části je přitom rozdělený i areál této přírodní památky. Jako "Medlánecké kopce" se označují z důvodu, že až do 60. let 20. století oba náležely do katastrálního území Medlánky.

Na západ od památky se nachází další přírodní památka Netopýrky a o další kilometr větší přírodní památka Mniší hora. Na severu 0,5 kilometru daleko je pak přírodní památka Medlánecká skalka.

Důvodem ochrany je lokalita, která je bohatá na teplomilnou květinu (Koniklec velkokvětý) a hmyz spadající do biomu stepí. Na letišti AK Medlánky poblíž rezervace se současně vyskytuje i kolonie syslů.

Kromě koniklece velkokvětého je pozoruhodný výskyt ostřice úzkolisté (nejsevernější známá lokalita v Česku), černýše rolního, hvozdíku Pontederova.

Galerie[editovat | editovat zdroj]