Letiště Holešov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letiště Holešov
Letiště Holešov
Letiště Holešov
Základní informace
Typ letiště vnitrostátní veřejné letiště
Otevření 1946
Nejbližší město Holešov, Česko
Kód letiště ICAO LKHO
Kód letiště IATA GTW
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Holešov (ICAO: LKHO, IATA: GTW) bylo vnitrostátní veřejné civilní letiště u Holešova ve Zlínském kraji. Sloužilo pro pravidelné linky, ale také zemědělské letouny, velké zázemí zde měly aerokluby.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bylo založeno v roce 1946, protože Zlínu a firmě Baťa nedostačovalo letiště v Otrokovicích. Původní plány výstavby byly velkolepé – zahrnovaly tři přistávací dráhy, šest hangárů, řídicí věž, dílny, prostory pro cestující.

Po komunistickém únoru 1948 byla zdejší činnost utlumena. Kvůli tomu byl zrealizován pouze jeden hangár, bytový dům pro zaměstnance a dvě palivové nádrže. Od roku 1953 začalo letiště sloužit pro civilní lety. Létala odtud letadla jako Iljušin Il-14, později Let L-410. Každý všední den odsud Československé aerolinie provozovaly přímé lety do Prahy. Později se opět objevila snaha postavit novou pevnou ranvej, která měla být dlouhá 2400 metrů a vhodná pro například Tupolev Tu-154.

Po změně režimu v roce 1989 opět z plánů sešlo, jelikož se okolní obyvatelé a obce postavily proti. V roce 1992 bylo letiště privatizováno a majitelem se stala společnost Top Air. Její nástupnická organizace TTT Air ho v roce 2006 prodala Zlínskému kraji, aby zde postavil průmyslovou zónu. Oficiálně letiště skončilo 31. března 2009.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Z Holešova do Prahy létalo devět spojů denně, tam a zpět za 210 korun. iDNES.cz [online]. 2016-10-29 [cit. 2018-04-22]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]