Letiště Letňany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letiště Letňany
Letiště Praha Letňany s.r.o
Letiště Praha Letňany s.r.o
Základní informace
Typ letiště veřejné vnitrostátní/
neveřejné mezinárodní
civilní
Provozovatel Letiště Praha Letňany s.r.o.[p 1]
Nejbližší město Praha (7 km do centra)
Kód letiště ICAO LKLT
Souřadnice
Nadmořská výška 912 ft / 278 m
Statistika
Pohybů 32,000
Vzletové a přistávací dráhy
  • 05L/23R – tráva, 860×25 m
  • 05R/23L – tráva, 860×25 m
Odkazy
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Praha Letňany je veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní letiště. Leží na katastru městské části Praha 18 Letňany a svou východní hranicí přiléhá k městské části Praha 19 Kbely. Po dlouhé době, kdy nebyla jistá jeho další existence, ho v prosinci 2007 získala do majetku britská investiční společnost Sky Invest Technology Ltd., která jasně deklarovala, že letiště hodlá i nadále udržet jako letiště pro všeobecné letectví. Od roku 2009 do letiště jeho majitel investuje, tak aby došlo ke zvýšení bezpečnosti letového provozu a současně snížení negativních dopadů na jeho okolí (zejména snížení hlukové zátěže). V současnosti se jedná o jediné letiště v Praze (i bývalém Československu), kam vede metro, které tak zajišťuje nejkomfortnější a nejrychlejší možnou dopravu do centra města. Letiště samotné je pak i díky přítomnosti kolonie sysla obecného, který se zde objevil v první polovině devadesátých let, významnou oázou zeleně uvnitř stále se rozšiřujícího hlavního města.

Historie letiště[editovat | editovat zdroj]

Letiště bylo založeno v roce 1923 spolu s přesunem státní továrny na vojenská letadla LETOV z nedalekého vojenského letiště Kbely. Od roku 1927 zde přibyl Vojenský letecký ústav studijní a letiště se stalo centrem leteckého výzkumu Československa, ale i mnoha dalších evropských zemí. Probíhají zde zkoušky všech nových československých letadel, ale své první lety zde podstupují i letadla z tak exotických zemí, jakou v té době pro nás určitě bylo například Turecko. Postupně přibývají i další výrobci, v roce 1931 se opět z Kbel stěhuje továrna na letadla Aero a jako poslední přichází Praga, letecká divize koncernu ČKD. Je možné říci, že v této části Prahy se soustřeďuje vše podstatné z letectví celého Československa. Na letišti v Letňanech pracují tři ze sedmi československých leteckých továren! Ihned v sousedství na letišti v Čakovicích svá letadla staví další legenda, továrna Avia, součást koncernu Škoda, a opět v těsném sousedství, ve Kbelích, je nejvýznamnější vojenské a (až do vzniku letiště Ruzyně) civilní letiště v zemi. Všeobecný úpadek přichází po komunistickém převratu v roce 1948. Jako první končí s leteckou výrobou ČKD, továrna Aero stěhuje hlavní těžiště své činnosti do nové továrny ve Vodochodech a spolu s tím končí i samostatný vývoj a výroba celých letounů v Letovu, který se již ostatně jmenuje Rudý Letov. V šedesátých letech je nepochopitelným rozhodnutím ukončena výroba letadel v čakovické Avii a spolu s tím je zrušeno i zdejší letiště. Jediným, kdo zůstává, je Výzkumný a zkušební letecký ústav a nově přicházejí sportovní letci – Svazarmovci. Velkou ránu dostává letiště v závěru šedesátých let, kdy je v souvislosti s výstavbou sídliště Prosek výrazně zkrácena vzletová a přistávací dráha a změněna její osa, což se dlouho projevovalo nepříjemnými terénními nerovnostmi na zdejších vzletových a přistávacích drahách. V té době se také poprvé veřejně mluví o brzkém zániku letiště. Až do roku 1989 a dalšího politického převratu letiště stále méně využívá Výzkumný a zkušební letecký ústav a naopak přibývá provozu sportovních letadel. V osmdesátých letech pak určitou naději na obnovení zašlé slávy vzbuzuje přechod vlastnictví letiště na moloch státního podniku ČKD, který chce po vzoru Plzeňské Škodovky a Vítkovic zřídit vlastní podnikovou leteckou dopravu, také tyto plány ukončuje rok 1989. V polovině devadesátých let, po krachu tzv. bankovního socialismu a krachu celého holdingu ČKD, hrozí, že ve víru nových majetkových přesunů zanikne i letiště v Letňanech. V závěru roku 2007 letiště získal nový majitel, britská investiční společnost, která v roce 2009 převzala i provozování letiště. Od roku 2009 majitel letiště dohání investiční zanedbanost, která se zde za více než šedesát let nashromáždila. Bylo opraveno poškozené oplocení letiště, zrekonstruována požární nádrž (více než třicet let zasypaná[zdroj?]) a rekonstrukcí prošla také vzletová a přistávací dráha 05L/23R.

Žije zde chráněný sysel obecný, travnatá plocha letiště byla k 1. červnu 2005 vyhlášena jako národní přírodní památka Letiště Letňany.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V provozu jsou zde dvě paralelní vzletové a přistávací dráhy a plocha pro vrtulníky.

V současné době letiště kromě svého primárního účelu – provozu letadel všeobecného letectví – umožňuje celou řadu možností dalšího vyžití. Kromě leteckých škol je zde také modelářské letiště.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Jediným jednatelem Letiště Praha Letňany, s.r.o. je Robert Speychal, jediným vlastníkem společnost CODECO ASSETS MANAGEMENT LTD. registrovaná v Londýně, která byla k 31. prosinci 2014 rovněž jediným akcionářem vlastníka letiště, společnosti SIT PRAGUE, a.s.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]