Ozzy Osbourne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ozzy Osbourne
Ozzy Osbourne v roce 2010
Ozzy Osbourne v roce 2010
Základní informace
Rodné jméno John Michael Osbourne
Narození 3. prosince 1948 (67 let)
Původ Anglie Birmingham, Anglie
Žánry Heavy metal
Povolání Hudebník, skladatel
Nástroje Zpěv, harmonika, syntezátor
Aktivní roky 1968 - 1992, 1995-současnost
Vydavatelé Epic, CBS, Jet
Příbuzná
témata
Black Sabbath
Kelly Osbourne
Black Label Society
Lita Ford
Motörhead
Manžel(ka) Sharon Osbourne
Děti Kelly Osbourne a Jack Osbourne
Web Ozzy.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ozzy Osbourne (narozený jako John Michael Osbourne, 3. prosince 1948, Aston, Birmingham) je britský zpěvák heavymetalové kapely Black Sabbath, odkud byl v roce 1979 vyhozen, ale v roce 1997 se do ní na čas vrátil a kapela začala příležitostně vystupovat opět v původní sestavě, kterou tvořili Ozzy, Tony Iommi, Geezer Butler a Bill Ward. Od 80. let 20. století vystupuje sólově, zde je komerčně ještě úspěšnější, než bylo jeho působení ve skupině Black Sabbath. Jedná se o jednoho z nejznámějších, ale také nejkontroverznějších rockových zpěváků současnosti. Nyní se opět vrátil k "Sabbathům".

Spolu se svou druhou ženou Sharon každoročně organizuje metalový festival Ozzfest. Má pět dětí – Jessicu (1972), Louise (1975), Aimee (1983), Kelly (1984) a Jacka (1985).

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Black Sabbath[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Black Sabbath.

V roce 1970 vydal první album s Black Sabbath. Eponymní nahrávka se ten samý rok dočkala platinové desky. S Black Sabbath vydal celkem 10 nahrávek, kterých se dodnes po celém světě prodalo přes 100 miliónů kusů. Black Sabbath podnikli několik celosvětových turné. V roce 1974 vystoupili na California Jam před 250 000 fanoušky.

Sólová dráha[editovat | editovat zdroj]

Ozzy Osbourne v Cardiffu, 1981

V roce 1979 se vydal na sólovou dráhu. V roce 1981 vydal své první sólové album Blizzard of Ozz. Album brzy dosáhlo čtyřnásobné platinové desky. Během osmdesátých let vydal sedm alb, přičemž každého z nich se prodalo přes 2 milióny kusů. Na sólové dráze celkem prodal přes 70 miliónů svých desek. V roce 1983 koncertoval na pódiu US Festivalu před 250 000 lidmi. V roce 1985 vystoupil na legendárním benefičním koncertě Live Aid. V roce 1989 vystoupil na Moskevském mírovém festivalu. Byl to první velký rockový koncert západní hvězdy na území tehdejšího SSSR.

Během devadesátých let vydal pět alb. Každé z nich se stalo multiplatinovým a koncertoval po celém světě. V roce 1993 získal Grammy v kategorii "Best Metal Performance" za "I Don´t Want to Change the World".

Ozzfest, Osbournovi[editovat | editovat zdroj]

V roce 1996 založili společně se Sharon, svou ženou a manažerkou v jedné osobě, Ozzfest, první národní hudební festival věnovaný hard rocku, který měl hledat a představovat nové talenty. Jeho vystoupení na tomto festivalu navštívilo 1,4 miliónu lidí. Ozzfest se koná vždy jednou ročně. Část zisku z Ozzfestu putuje na nejrůznější charitativní účely, mj. na Lifebeat.

V roce 2000 se dočkal vlastní hvězdy na pověstném hollywoodském chodníku slávy. V roce 2000 obdržel další Grammy v kategorii Best Metal Performance (tentokrát jako člen znovu sjednocených Black Sabbath) za skladbu "Iron Man". Osbournovi byli hlavními protagonisty reality show The Osbournes, kterou vysílala hudební stanice MTV.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]