Přeskočit na obsah

Sabotage

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o albu skupiny Black Sabbath. Další významy jsou uvedeny na stránce Sabotage (rozcestník).
Sabotage
InterpretBlack Sabbath
Druh albaStudiové album
Vydáno28. července 1975
Nahráno1974-1975, Morgan Studios, Londýn
ŽánrHeavy metal
Délka43:44
Jazykangličtina
VydavatelstvíNEMS
ProducentBlack Sabbath
Profesionální kritika
Black Sabbath chronologicky
Sabbath Bloody Sabbath
(1973)
Sabotage
(1975)
We Sold Our Soul for Rock 'n' Roll
(1975)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sabotage je šesté studiové album britské skupiny Black Sabbath.

Zpěvák Ozzy Osbourne si po celé roky v rozhovorech často stěžuje, že tímto albem začala posedlost Tony Iommiho studiovým nahráváním. Oproti předchozím albům bylo Sabotage nahráváno a produkováno znatelně déle, čímž se v té době stalo nejdráž nahrávaným albem skupiny (jejich první album stálo pár stovek liber a nahrávání zabralo jen pár dnů).

Na albu pokračuje trend, který začal už na předchozím albu. Tony Iommi začal ještě více používat klávesy a "orchestrální"-aranžmá i podobné psaní skladeb (např. chorály ve skladbě "Supertzar"). Skladba "Symptom of the Universe" se považuje za vůbec první skladbu s thrash metalovými znaky.

V polovině 70. let se na Black Sabbath začaly projevovat negativní dopady neustálého koncertování, alkoholu a drog. Právě v této době vyšlo jejich šesté studiové album Sabotage, které patří k nejméně doceněným deskám „Sabbatů“. Možná je to i kvůli tomu, že se pomalu vytrácela ona vzájemná chemie mezi jednotlivými členy kapely, která čišela z předchozích LP Paranoid nebo z Vol. 4. Tony Iommi přesto vytáhl z rukávu arzenál dunivých ultratvrdých kytarových riffů, které dodávají šťávu například úvodní skladbě "Hole in the Sky" nebo drogové hymně "Symptom of the Universe". Jejich zvukem se Black Sabbath přiblížili garážovému rocku jako snad nikdy ve své historii. Nejpřekvapivější je nicméně melodická záležitost "Am I Going Insane (Radio)", jejíž syntezátorové aranže ji posouvají až někam k tehdy populárnímu power-popu, po textové stránce jsou to ale staří dobří „Sabbati“ – v písni líčí pád člověka do spirály šílenství. Ačkoli je toto album v diskografii Black Sabbath často přehlíženo, je určitě zajímavou a poslechu hodnou nahrávkou.

Na některých prvních vinylových/kazetových vydáních (a na všech znovuvydáních) se na konci skladby "The Writ" nachází krátká, 23 sekund dlouhá skrytá stopa nazvaná "Blow on a Jug". Je zaznamenaná na hodně nízkou hlasitost.

Seznam skladeb

[editovat | editovat zdroj]

Autory skladeb jsou Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler a Bill Ward.

Pořadí Název Délka
1. Hole in the Sky   3:59
2. Don't Start (Too Late) (instrumentální) 0:49
3. Symptom of the Universe   6:29
4. Megalomania   9:46
5. The Thrill of It All   5:56
6. Supertzar (instrumentální s chorálem) 3:44
7. Am I Going Insane (Radio)   4:16
8. The Writ   8:45

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]