Geezer Butler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Geezer Butler
Geezer Butler na festivalu Rock im Park se skupinou Deadland Ritual v roce 2019
Geezer Butler na festivalu Rock im Park se skupinou Deadland Ritual v roce 2019
Základní informace
Rodné jméno Terence Michael Joseph Butler
Narození 17. července 1949 (70 let)
Anglie, Birmingham, Anglie
Žánry Heavy metal
Povolání Hudebník, skladatel
Nástroje Baskytara, kytara
Aktivní roky 1966 - současnost
Vydavatelé Sanctuary
TVT
Příbuzná témata Black Sabbath
GZR
Ozzy Osbourne
Heaven and Hell
Deadland Ritual
Web geezerbutler.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Terence Michael Joseph „Geezer“ Butler (* 17. července, 1949, Aston, Birmingham, Anglie) je britský baskytarista a zakládající člen legendární heavy metalové skupiny Black Sabbath. Do roku 2010 byl zapojen do skupiny Heaven and Hell, po Diově smrti se ale kapela rozpadla.

Svou první skupinu Rare Breed Geezer založil se spolužákem Johnem "Ozzym" Osbournem na podzim roku 1967. Poté byli na čas odděleni a zase se potkali v bluesové skupině Polka Tulk, spolu s kytaristou Tonym Iommim a bubeníkem Billem Wardem. Skupinu přejmenovali na Earth, ale poté co v Anglii našli kapelu se stejným jménem, se na začátku roku 1969 přejmenovali na Black Sabbath.

Před skupinou Black Sabbath hrál Geezer na kytaru (i v Rare Breed), ale v Black Sabbath se s ním Iommi dohodl, že by nechtěl hrát s dalším kytaristou, tak Geezer začal hrát basu.

Geezer Butler je již od svého mládí vegan a to především z etických důvodů. V roce 2009 se objevil v kampani pro PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), organizaci bojující za práva zvířat.