Mike Moran

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mike Moran
Základní informace
Rodné jménoMichael Moran
Narození4. března 1948 (75 let)
Leeds
Žánrystage and screen
Povoláníhudební skladatel, hudební producent, hudebník, autor písní, šéfdirigent, skladatel filmové hudby a zpěvák
Nástrojeklávesový nástroj
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mike Moran (*4. březen 1948, Leeds, West Yorkshire, Anglie) je hráč na klávesy a producent. Studoval v Londýně na Royal College of Music předtím, než se stal hudebníkem a skladatelem/aranžérem. Vytvořil hudbu pro filmy, jakými jsou např. Zloději času a The Missionary. Také hrál s kapelou Ian Gillan Band.

Píseň "Rock Bottom", kterou napsal spolu s Lynseyem de Paulem, soutěžila za Velkou Británii na Eurovision Song Contest v roce 1977 a Morana poprvé proslavila. Ačkoliv zpočátku v hlasování vedla, nakonec se umístila na druhém místě. Přesto se stala hitem v mnoha evropských zemí včetně Francie, Německa, Rakouska a Švýcarska, v kterých dosáhla až na vrchol žebříčků hitparád. V kontinentální Evropě byla mnohem úspěšnější než v zemi svého původu ve Velké Británii.

De Paul a Moran pokračovali v psaní písní, např. "Let Your Body Go Downtown" pro Martyn Ford Orchestra, která se umístila v nejlepší čtyřicítce. Následovala "Going to a Disco" a "Without You" a "Now and Then", které se objevily na albech "Tigers and Fireflies" a "Just a Little Time".

Po mnoho let byl Moran hudebním ředitelem dětské show britské ITV "Get It Together". Každý týden v show vystupoval, doprovázel různé studiové hosty a hrál hlavní znělku show. Dostal další úkol napsat píseň zastupující Velkou Británii v Eurovision v roce 1990. Napsal "That Old Feeling Again" pro Stephena Lee Gardena, která se umístila na 5. místě z 8 písní v soutěži.

Dalšími slavnými písněmi, u nichž je Moran spoluautorem, jsou "Barcelona" (Freddie Mercury) a "Snot Rap" (Kenny Everett), stejně jako "No Mean City", tematická píseň ke kriminálnímu dramatu Taggart nazpívaná Maggie Bellovou.

Pracoval s různými členy skupiny Queen, s Ozzym Osbournem, Nicko McBrainem a Georgem Harrisonem.

A konečně, Moran pracoval velmi intenzivně jako hudební producent. Produkoval The Queen Album a Piaf pro Elaine Paigeovou a právě dokončil její poslední album Essential Musicals.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mike Moran (music producer) na anglické Wikipedii.