Iron Man (píseň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Iron Man (skladba))
Skočit na: Navigace, Hledání
„Iron Man“
Singl od Black Sabbath
z alba Paranoid
Strana B "Electric Funeral"
Vydáno říjen 1971
Formát 7" (45 RPM)
Žánr Heavy metal
Délka 3:33 (Singl)

5:56 (Album)

Vydavatelství Warner Bros. Records
Autor Iommi, Ward, Butler, Ozzy
Producent Rodger Bain
Chronologie singlů Black Sabbath
Paranoid
(1970)
„Iron Man“
(1970)
War Pigs
(1971)

Iron Man je jeden z prvních typicky heavy metalových hitů skupiny Black Sabbath. Skladba poprvé vyšla na jejich druhém studiovém albu Paranoid z roku 1970, později se stala součástí jejich tzv. Greatest Hits kompilací a živáků. Coververze skladby "Iron Man" nahrálo více muzikantů a tato skladba se s oblibou využívá jako znělka při sportovních utkání, televizních show a filmů.

Charakteristika skladby[editovat | editovat zdroj]

Tento skoro 6-minutový energií nabitý song začíná duněním bicích, které, spolu s prvními akordy hučící Iommiho kytary po chraplavě zmutovaném hlase, který posluchačovi oznámí "I am Iron Man", evokuje příchod známé Marvelovy postavy komixu sci-fi, Iron Mana[1], která měla svou premiéru v roce 1963. Ocelový charakter skladby je zachovaný během celé její délky metalově laděnými kytarovými variacemi, které jsou spojeny kombinací basových a rytmických částí a zmutovaného Ozzyho křiklavého zpěvu, připomínajícího zpomalenou verzi riffů ve skladbě "Living Loving Maid" od Led Zeppelin.

Smysl textu skladby a její příběh je extrémně prostoduchý, skladba je spíš kombinací efektu sladění atmosféry hudební kompozice se zpěvem. Tvorba skupiny Black Sabbath měla mezi tehdejší mládeží svou cílovou skupinu a zároveň chtěla být protikladem poselstev jaké byly například v písních Boba Dylana, či příběhu ve skladbě "Smoke on the Water" hard rockových Deep Purple. V každém případě bylo zajímavé, že (hlavně vzhledem ke své délce) oproti nízké hranosti v rádiích měla tato skladba dostatečný úspěch a popularitu u publika.

Dosažené úspěchy[editovat | editovat zdroj]

  • V roce 1972 byla skladba "Iron Man" na 52. místě hudebních žebříčku.
  • V programu 40 Best Metal Songs stanice VH1 získala první místo jako nejlepší (nejvlivnější) metalová píseň všech dob.[2]
  • Skladba "Iron Man" získala 310. pozici v anketě časopisu Rolling Stone 500 nejlepších písní všech dob.
  • Roku 2000, 30 let po jejím prvním vydaní, skladba získala cenu Grammy za nejlepší metalovou kompozici.[3]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]