Přeskočit na obsah

Varhanická škola Leoše Janáčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Varhanická škola Leoše Janáčka
Informace
ZakladatelLeoš Janáček
Datum založení1881
Poloha
Zeměpisné souřadnice
Map
Obory vzdělání
  • varhany
  • zpěv
  • liturgika
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varhanická škola Leoše Janáčka v Brně byla hudební škola se zaměřením na výuku mladých hráčů na varhany a zpěváků, zejména v oblasti duchovní hudby.

Škola sídlila v Chleborádově vile v parčíku na Janáčkově náměstí, s průčelím do Kounicovy ulice a se vstupem ze Smetanovy ulice v Brně. V budově sídlí Základní umělecká škola varhanická Brno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na varhanickou školu z Kounicovy ulice

Školu založil v roce 1881 hudební skladatel Leoš Janáček společně se svým tchánem Emiliánem Schulzem. Důvodem založení nové školy byla Janáčkova nespokojenost s dosavadním způsobem hudební výuky na jiných školách[1]. Instituci inspirovanou podobnými školami ve Vídni a v Praze založil Janáček s pomocí členů aristokracie a církevních osobností v rámci Jednoty na zvelebení církevní hudby na Moravě a za pomoci nadace Thurn-Valsassina z roku 1648.[2]

Výuka zpočátku probíhala na různých místech Brna. V Chleborádově vile sídlila škola od roku 1908. Varhanická škola po vzniku Československa rozštěpila, jedna část se v roce 1920 stala státní konzervatoří, druhá pokračovala dál jako škola Jednoty pro zvelebení církevní hudby na Moravě (jednota zrušena v roce 1951, roku 1992 na ni navázal spolek Musica sacra – Jednota na zvelebení církevní hudby na Moravě).

Studenti školy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dějiny varhanního oddělení Diplomová práce na is.MUNI.cz
  2. Citát na www.konzervatorbrno.eu. www.konzervatorbrno.eu [online]. [cit. 2015-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-04-18. 
  3. STÁREK, Zdeněk. Slovník českých sbormistrů Část 2., M-Ž. [online]. Praha: Divadelní ústav, 1982 [cit. 2024-03-20]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]