Ben Gurionovo mezinárodní letiště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ben Gurionovo mezinárodní letiště
נמל התעופה בן גוריון
Terminál č. 3
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Provozovatel Izraelská správa letišť
Otevření 1936
Nejbližší město Tel Aviv (15 km)
Kód letiště ICAO LLBG
Kód letiště IATA TLV
Souřadnice
Nadmořská výška 135 ft / 41 m
Statistika (2007)
Cestujících 10 109 793
Pohybů 84 568
Vzletové a přistávací dráhy
  • 03/21 – asfalt, 1780×45 m
  • 08/26 – asfalt, 3657×45 m
  • 12/30 – asfalt, 3112×45 m
Odkazy
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ben Gurionovo mezinárodní letiště (hebrejsky נמל התעופה בן גוריון, Namal ha-Te'ufa Ben Gurion; IATA: TLV, ICAO: LLBG), také známé pod svým hebrejským akronymem Natbag (hebrejsky: נתב"ג), je největší a nejvytíženější mezinárodní letištěIzraeli, které v roce 2007 odbavilo 10,5 milionu cestujících.[1] Nachází se nedaleko města Lod, 15 kilometrů jihovýchodně od Tel Avivu, a je spravováno Izraelskou správou letišť.

Po svém založení v roce 1936 a během britského mandátu bylo známé jako Wilhelmovo letiště, v letech 1948 až 1973 pak jako Lodské letiště či letiště Lod (podle nedalekého města). Roku 1973 bylo na počest prvního izraelského premiéra Davida Ben Guriona přejmenováno na Ben Gurionovo mezinárodní letiště.

Ben Gurionovo letiště je domovským letištěm aerolinek El Al, Israir Airlines, Arkia Israel Airlines a Sun d'Or International Airlines. Terminál č. 3 je v současné době využíván pro mezinárodní lety a terminál č. 1 je využíván pro vnitrostátní lety, stejně jako pro charterové a nízkonákladové lety v letních měsících. Letiště má tři ranveje a je využíváno pro komerční, soukromé i vojenské účely.

Letiště se nachází poblíž hlavní izraelské dálnice č. 1 a dálnice č. 40. Je dostupné osobní automobilovou i autobusovou dopravou. U letištní budovy je stání taxi. V areálu letiště stojí od počátku 21. století i železniční stanice Ben Gurionovo letiště, prochází tudy i rychlostní železniční trať Tel Aviv - Modi'in, respektive vysokorychlostní železniční trať Tel Aviv – Jeruzalém, zprovozněná roku 2018.

Ben Gurionovo letiště je pokládáno za jedno z nejbezpečnějších letišť na světě.[2][3] Bezpečnostní složky zde zahrnují jak příslušníky policie, tak vojáky Izraelských obranných sil (IOS). Letištní ostraha je uniformovaná i v civilním oblečení, aby se zvýšila bezpečnost cestujících a zabránilo se tak možným útokům. Letiště bylo mnohokrát cílem teroristických útoků, např. v roce 1972, ale nikdy nedošlo k úspěšnému únosu letadla.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ben Gurion International Airport na anglické Wikipedii.

  1. Ben Gurion Airport - Facts and Figures [online]. Izraelská správa letišť [cit. 2008-09-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. What Israeli security could teach us [online]. The Boston Globe [cit. 2008-09-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Ben-Gurion International Airport [online]. Britannica Knowledge Systems Inc [cit. 2008-09-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]