Ašdodský přístav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Výstavba Ašdodského přístavu
Celkový pohled na Ašdodský přístav

Ašdodský přístav (hebrejsky: נמל אשדוד, Namal Ašdod, anglicky: Ashdod Port) je nákladní námořní přístav ve městě Ašdod v Izraeli.

Poloha a profil přístavu[editovat | editovat zdroj]

Zaujímá rozsáhlou plochu pobřeží Středozemního moře na severním okraji Ašdodu cca 40 kilometrů jižně od Tel Avivu. Sestává z několika terminálů pro překládku zboží, skladových ploch a umělých hrází.[1]

Přístav v Ašdodu patří spolu s přístavy v Ejlatu (Ejlatský přístav) a Haifě (Haifský přístav) k hlavním námořním uzlům v Izraeli. Ašdodský přístav se specializuje na nákladní přepravu.[2] V roce 2008 zpracoval 15 399 000 tun zboží a 570 600 kontejnerů. Předsedou správní rady podniku je Ja'akov Raz, ředitelem firmy je Šuki Sagis.[1] Přístav spadá pod podnik Izraelská správa přístavů.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Ašdodský přístav vznikl uměle, na jinak rovném středomořském pobřeží. Plánování jeho výstavby započalo roku 1957, jeho budování odstartovalo roku 1961 a přístav byl zprovozněn roku 1965. První lodí zde byla švédská nákladní loď vezoucí cukr. Po podpisu Dohod z Camp Davidu se rozvinul turistický ruch mezi Izraelem a Egyptem a Ašdod se stal také uzlem pro výletní lodní dopravu. První takovou lodí, která se zakotvila, byla Stella Polaris z Alexandrie. V roce 2005 bylo dokončeno výrazné rozšíření přístavu o nový terminál, jehož výstavba si vyžádala náklady ve výši 3 miliard amerických dolarů. O investici se zasloužil bývalý izraelský politik Rafa'el Ejtan, který zemřel tragicky během návštěvy přístavu v roce 2004, když jej do moře smetla vlna.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ashdodport.co.il [online]. ashdodport.co.il [cit. 2011-05-19]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. Infrastructure - An Introduction [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2011-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-17. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]