Letiště Atarot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letiště Atarot
Letoun letecké společnosti Arkia na letišti Atarot v roce 1967
Letoun letecké společnosti Arkia na letišti Atarot v roce 1967
Základní informace
Typ letištěmezinárodní
ProvozovatelIzraelská správa letišť
Nejbližší městoJeruzalém (0 km)
Kód letiště ICAOOJJR, LLJR
Kód letiště IATAJRS
Souřadnice
Nadmořská výška757 m
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Atarot, též Mezinárodní letiště Jeruzalém nebo Letiště Kalandia (hebrejsky שדה התעופה עטרות , Sde ha-te'ufa Atarot), je letiště v Izraeli, respektive v Izraelem okupované části Západního břehu Jordánu. Rozkládá se na severním okraji Jeruzaléma, nedaleko od města Ramalláh. Bylo otevřeno v roce 1920 jako první letiště v Britském mandátu Palestina. Je uzavřeno pro civilní provoz po vypuknutí druhé intifády v roce 2001.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letiště Atarot na snímku z r. 1969
Mapa letiště Atarot

Od roku 1920 až do roku 1930 byla tato přistávací plocha jediným letištěm v britském mandátu Palestina. Bylo používáno britskými vojenskými úřady a významnými hosty směřujícími do Jeruzaléma. V roce 1931 mandátní úřady vyvlastnily pro účely rozšíření přistávací dráhy část pozemků židovské osady Atarot, kvůli čemuž došlo k zboření některých domů a záboru zemědělských pozemků. V roce 1936 bylo letiště otevřeno pro pravidelné lety. Osada Atarot byla dobyta a zničena zajordánskými jednotkami (Arabská legie) během první arabsko-izraelské války.

Od roku 1948 do šestidenní války v červnu 1967 bylo letiště pod jordánskou kontrolou a mělo kód OJJR. Po šestidenní válce letiště dobyli Izraelci a začlenili jeho areál do správních hranic Jeruzaléma. Získalo tehdy nový kód LLJR.

V době druhé intifády bylo letiště v roce 2001 uzavřeno pro civilní provoz a od té doby není využíváno. V roce 2012 izraelská vláda zahájila proces přeměny areálu nevyužívaného letiště na průmyslovou zónu. Došlo už k převodu pozemků z majetku Izraelské správy letišť na samosprávu města Jeruzalém. Levicoví aktivisté záměr odmítali jako další krok k rozšiřování židovských pozic ve Východním Jeruzalémě a parcelací letiště bude podle nich znemožněno jeho budoucí využití coby letiště palestinského státu.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. J'lem to develop site of closed Atarot Airport [online]. The Jerusalem Post [cit. 2015-09-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]