Ašdodský přístav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Přístav ha-Jovel)
Ašdodský přístav
Celkový pohled na ašdodský přístav
Celkový pohled na ašdodský přístav
Poloha
StátIzraelIzrael Izrael
MístoAšdod
Vodní plochaStředozemní moře
Zeměpisné souřadnice
Map
Detaily
Otevřen1965
Kód WPI45100
www.ashdodport.co.il
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ašdodský přístav (hebrejsky נמל אשדוד‎, nemal Ašdod, anglicky: Ashdod Port) je nákladní námořní přístav ve městě Ašdod v Izraeli.

Výstavba ašdodského přístavu

Poloha a profil přístavu[editovat | editovat zdroj]

Zaujímá rozsáhlou plochu pobřeží Středozemního moře na severním okraji Ašdodu přibližně 40 km jižně od Tel Avivu. Sestává z několika terminálů pro překládku zboží, skladových ploch a umělých hrází.[1]

Přístav v Ašdodu patří spolu s přístavy v v Ejlatu a v Haifě k hlavním námořním uzlům v Izraeli. Ašdodský přístav se specializuje na nákladní přepravu.[2] V roce 2008 zpracoval 15 399 000 tun zboží a 570 600 kontejnerů. Předsedou správní rady podniku je Ja'akov Raz, ředitelem firmy je Šuki Sagis.[1] Přístav spadá pod podnik Izraelská správa přístavů.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Ašdodský přístav vznikl uměle na jinak rovném středomořském pobřeží. Plánování jeho výstavby započalo roku 1957, jeho budování odstartovalo roku 1961 a přístav byl zprovozněn roku 1965. První lodí zde byla švédská nákladní loď vezoucí cukr. Po podpisu Dohod z Camp Davidu se rozvinul turistický ruch mezi Izraelem a Egyptem a Ašdod se stal také uzlem pro výletní lodní dopravu. První takovou lodí, která zde zakotvila, byla Stella Polaris z Alexandrie. V roce 2005 bylo dokončeno výrazné rozšíření přístavu o nový terminál, jehož výstavba si vyžádala náklady ve výši 3 miliard amerických dolarů. O investici se zasloužil bývalý izraelský politik Rafa'el Ejtan, který zemřel tragicky během návštěvy přístavu v roce 2004, když jej do moře smetla vlna.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ashdodport.co.il [online]. ashdodport.co.il [cit. 2011-05-19]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. Infrastructure - An Introduction [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2011-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-17. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]