Dálnice 45 (Izrael)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dálnice 45
Dálnice 45
Základní údaje
Celková délka5 km
    v provozu:4,7 km
StátIzraelIzrael Izrael
Objekty na trase
     (0) křižovatka Giv'at Ze'ev u města Giv'at Ze'ev
     (3,3) křižovatka Atarot u čtvrti Atarot
     (4,1) křižovatka ve čtvrti Atarot, ulice Atarot
     (4,7) křižovatka ve čtvrti Atarot, ulice Nemal ha-te'ufa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dálnice 45 (hebrejsky 45 כביש‎, Kviš 45) je krátká komunikace dálničního typu (s oddělenými vícečetnými jízdními pruhy, ovšem s úrovňovými křižovatkami) v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu, postavená počátkem 21. století.

Trasa dálnice[editovat | editovat zdroj]

Prochází východozápadním směrem v prostoru severních předměstí Jeruzaléma. Začíná na okraji izraelské osady Giv'at Ze'ev, kde navazuje na dálnici číslo 443 přicházející od západu. Dálnice 443 je dopravně významná, protože poskytuje po dálnici číslo 1 druhé kapacitní spojení Jeruzaléma s pobřežní nížinou a aglomerací Tel Avivu. Odtud pokračuje již jako dálnice číslo 45 k východu, kde míjí palestinské vesnice Bir Nabala a al-Džudejra. V prostoru průmyslové zóny Atarot se z ní k jihu odpojuje dálnice číslo 50, která plní roli hlavního severojižního průtahu městem. Dálnice číslo 45 pak ještě pokračuje krátkým úsekem k východu, směrem ke kontrolnímu stanovišti Kalandia, kde je napojení na dálnici číslo 60, jež má klíčovou roli v severojižním provozu na Západním břehu Jordánu. Dálnice číslo 45 tak přes svou nevelkou délku propojuje hned několik silničních tahů, které mají zásadní význam pro dopravní toky v Jeruzalémě a jeho širším okolí.

Dálnice byla otevřena koncem roku 2002, současně se severním úsekem dálnice číslo 50. Otevření pro veřejnost se opozdilo kvůli bezpečnostní situaci (v té době vrcholila druhá intifáda).[1] Podle původních plánů z konce 90. let 20. století se předpokládalo, že dálnice 45 bude daleko delší a na západě měla sahat až k městu Modi'in.[2] Tuto roli ale v současnosti plní silnice číslo 443.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ירושלים: ייפתחו כבישים 45 ו-4 בכניסה הצפונית לעיר [online]. Globes [cit. 2018-07-21]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  2. The Circling of East Jerusalem – Roads 45 and 5 [online]. poica.org [cit. 2018-07-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]